SON DAKİKA

Anne-baba olmaya hazırlananlar dikkat! « Gaziantep Olay Medya

Bu haber 28 Şubat 2018 - 17:21 'de eklendi ve 320 kez okundu. kez görüntülendi.

Son yıllarda meydana getirilen bilimsel çalışmalar, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin, o andan itibaren kendilerine bir anlamda çeki-düzen vermeleri icap ettiğini ortaya koyuyor! Doğrusu bazı kurallar var ki, anne talibi hamile olmadan ilkin bu kurallara uyarak hamileliğe kendini hazırlamalı, baba talibi da aynı şekilde üstüne düşenleri yapmalı. ‘Sıhhatli yaşam alışkanlıkları edinmek’ olarak özetlenebilecek bu kuralların hamilelik döneminde anne karnındaki bebeğin fizyolojik, zihinsel ve ruhsal gelişiminin sıhhatli olabilmesi için son aşama mühim bulunduğunu vurgulayan Acıbadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Rejim Uzmanı Fatma Turanlı, sıhhatli beslenmeden tertipli egzersize, ideal kilodan sigara ve alkolden kaçınılmasına dek uyulması ihtiyaç duyulan 10 eleştiri kuralı söyledi, mühim ikazlar ve önerilerde bulunmuş oldu.

Demir depolarınızı doldurun

Demir eksikliği vatanımızda bilhassa hanımlarda oldukca yaygın bir mesele. Bundan dolayı hamilelik öncesinde olabildiğince demir depolarınızı doldurun. Hücrelere oksijen taşınmasında eleştiri öneme haiz olan demir, hamilelik sürecinde bebeğinizin kuvvetli bir bağışıklık sistemine haiz olması için olmazsa olmaz rol oynuyor. Demirden en varlıklı gıda olan kırmızı etin ne olursa olsun tüketilmesi gerekiyor. Bununla beraber öteki hayvansal gıdalar, tavuk, balık, yumurta, kurubaklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, pekmez ve kırmızı üzümde de demir içinde ne olduğu yüksek olduğundan beslenmede yer verilmesi koşul. Yiyeceklerdeki demirin emilimini çoğaltmak için C vitamini deposu olan maydanoz, biber, portakal, brokoli benzer biçimde besinlerle beraber tüketin.

Tertipli egzersiz alışkanlığı edinin

Tertipli egzersiz yapmak bilhassa kilo kontrolü ve vücut yağ oranını azaltmak için oldukca mühim bir unsur. Egzersiz bununla beraber insülin direncini kırmak, kan şekerini düzenlemek, iştahı denetlemek, enerji harcamasını artırarak daha etken olmayı sağlamak benzer biçimde faydalarda sağlıyor. Hamileliğe hazırlanma sürecinde sağlam ve kuvvetli bir vücut yapısına haiz olmanın en iyi yollarından birisi.

İdeal kilonuzda olun

Gerek aşırı kilo, gerekse anne adayının aşırı zayıflığı sıhhatli bebek için hamile kalmadan ilkin ne olursa olsun düzeltilmesi ihtiyaç duyulan problemler. Hamilelik döneminde kilo vermek doğru değil; bu yüzden hamile kalmadan ilkin ideal kilonuza inmeye çalışın. Fazla kilo ve aşırı kiloluluk doğurganlığın azalmasına da yol açan; hamilelikte diyabet, hipertansiyon, bebeğin iri doğması, doğum defektleri, sezaryenle doğum ve çocukluk çağı şişmanlığına da neden olabilen mühim bir sıhhat problemi. Vücut kitle indeksinizin 25’in üstünde olması fazla kilo, vücut yağ oranının yüksek olması anlamına geliyor. Vücut kitle indeksinin 18’in altında olması da anne adayının kısırlık sorunuyla karşılaşmasına niçin olabileceği benzer biçimde, sıhhat problemlerine yol açabilir.

Kalsiyum tüketiminiz kafi olsun

Kalsiyumdan kafi beslenen anne adayının hap olarak kalsiyum almasına gerek yok. Kalsiyumdan varlıklı olan süt ve yoğurttan 500-750 ml. tüketmek günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 75’ini sağlıyor. Öteki kalsiyum kaynakları olan peynir çeşitleri, sebze ve meyvelerle kuruyemişler de tüketilerek kalsiyum ihtiyacı karşılanır. Kalsiyum kemik ve kıkırdak gelişimi, sıhhatli diş oluşumu, kas ve sinir sisteminin düzgüsel emek harcaması, hücresel çalışmaların tertipli ve devamlı olması, kanın pıhtılaşması, kan basıncının düzgüsel düzeyde seyretmesi benzer biçimde vücutta mühim fonksiyonları olan bir mineral.

Kafi ve dengeli beslenin

Beslenme ve Rejim Uzmanı Fatma Turanlı “Çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları için kafi ve dengeli beslenme oldukca önemlidir. Sıhhatli ve kafi beslenme ve bolca su tüketimi yumurta kalitesinin ve sayısının artmasına, dolayısıyla doğurganlığın iyileşmesine destek verir. Bununla beraber anne adaylarının hamilelik döneminde artan vitamin mineral protein gereksinimlerini karşılamak için vücut depolarının dolu olmasını ve bebeğin sıhhatli gelişimini sağlar. Günlük tüketilen besinler ne kadar çeşitli ise vitamin mineral ve öteki gıda ögeleri açısından da o denli varlıklı olduğu unutulmamalıdır. Gelişme ve gelişmede,beyin,sinir ve göz dokusu gelişimi için mühim rol oynayan omega 3 yağ asitlerinin alınması için haftada 1-2 kere balık tüketimine itina gösterilmelidir. Balık tüketilemediği durumlarda balık yağı içeren haplar kullanılabilir. Beslenme alışkanlıkları içinde hazır gıdalar, paketli yiyecekler, asitli içecekler benzer biçimde katkı içinde ne olduğu oldukca olan gıdalar var ise onları tüketmekten kaçınılmalıdır” diyor.

Folik asit desteğine başlayın

Hamile kalmaya karar verdiğiniz süre hekiminizin de önerisiyle folik asit kullanımına başlayın ve hamileliğin 12. haftasına kadar tertipli kullanın. Günde 400 mcg alınması tavsiye edilen B grubu bir vitamin olan folik asit, bebeğinizde merkezi sinir sistemi hastalıklarının oluşmasını engelliyor. Folik asitten varlıklı gıdalar olan ıspanak, semizotu, brokoli benzer biçimde koyu yeşil yapraklı sebzeler, portakal benzer biçimde turunçgil meyveler, kurubaklagiller, yumurta sarısı beslenmede ne olursa olsun yer almalı.

Kan şekerinizi denetim altına alın

Diyabet hamile kalmak için engel bir durum değil sadece hastalığın vücuttaki tesirleri göz önünde tutularak bu durumu önleyici yada tedavi edici önlemlerin alınması, kan şekeri değerlerinin olabildiğince düzgüsel sınırlarda tutulması fetus sağlığı için oldukca mühim. Bu sebeple bebeğin 5.-6. haftasında süregelen beyin omurilik gelişimi annenin kan şekeri düzeyinden etkileniyor. Diyabet tedavisinde en mühim unsur olan beslenme tedavisine oldukca dikkat etmek, öğün atlamamak, doğru ve dengeli beslenmeye ehemmiyet vermek gerekiyor.

D vitamini düzeyi düzgüsel olmalı

D vitamini kemik sağlığı kadar hücresel aktiviteler için de oldukca mühim. D vitamini eksikliğinin fetus ve yeni doğan kemik gelişimi üstünde negatif tesirleri bulunuyor. D vitamini fetusun kalp kasında ve beyin gelişimi üstünde, bağışıklık sisteminin gelişiminde rol oynuyor. Bundan dolayı D vitamini depolarının hamilelik öncesinde ve süresinde kafi olması bebeğin sıhhatli gelişimi için oldukca mühim.

İyotlu tuz tüketin

İyot tiroid hormonlarının yapısında bulunan ana madde. Tiroid hormonu gelişme, gelişme, metabolizma ve üreme fonksiyonlarında rol oynuyor. Dolayısıyla eksikliğinde zeka geriliği, gelişme ve gelişme yetersizliği, guatr benzer biçimde bozukluklara niçin oluyor. Bundan dolayı iyot içinde ne olduğu yüksek gıdalar (yumurta, süt, balık vb) ile iyotlu tuz tüketimi mühim. Böylece önlenebilir zeka geriliğinin en mühim sebebi olan konjenital hipotiroidizmin önüne geçiliyor.

Sigara ve alkolü bırakın

Beslenme ve Rejim Uzmanı Fatma Turanlı “Alkol erkeklerde sperm kalitesi ve sayısını, hanımlarda hamile kalma şansını azaltan bir maddedir. Alkol tüketimi kalsiyum, folik asit, tiamin, protein benzer biçimde gıda ögelerinin emilimini negatif yönde etkileyerek beslenme yetersizliğine, kilo alımına ve fazla yağlanmaya sebep olur. Çocuk sahibi olmaya karar verildikten sonrasında ne olursa olsun bırakılmalıdır. Sigara da yumurtlama bozukluğuna ve spermde değişikliğe yol açması sebebiyle bir an ilkin bırakılmalıdır. Bununla beraber sigara vitamin mineral emilimini negatif etkisinde bırakır, kandaki oksijen düzeyini azaltır. Erken doğum,düşük ağırlıklı bebek, ani bebek ölümlerine niçin olurken çocukluk çağlarında dikkat eksikliği, hiperaktivite, davranışsal anomaliler, öğrenme güçlüğüne yol açabilir. Bundan dolayı hamile kalmadan ne kadar ilkin sigara bırakılsa o denli bu zararlardan bebek korunmuş olur” diyor.

UA-76681437-2