SON DAKİKA

Esnaf bunalım geçiriyor

Bu haber 02 Mart 2018 - 10:50 'de eklendi ve 420 kez okundu. kez görüntülendi.

Yaşanan ekonomi kriz en çok küçük esnafı perişan ediyor. Her geçen gün artarak büyüyen ekonomik kriz esnafı batırma noktasına getirdi. Birçok esnaf siftah etmeden dükkân kapatırken, çoğu da sattığı ürünlerle sadece o günkü ihtiyacını karşılayabiliyor. Bu da gün geçtikçe elindeki malların erimesine neden oluyor.

Günden güne rafta eriyen ürünler, yerine yenisi konup doldurulamazken işyerini de ağır ağır batma noktasına götürüyor. Sanayiciler ise her ne kadar istihdamda yükselme var dese de, elektrik fiyatındaki artıştan dolayı bir çıkmaz içinde olduklarını gizlemiyorlar.

Çekilen kredileri geri dönebilmek için üretimi durdurmadan devam ettirdikleri, pazarlama konusunda değil, sadece ödenmeyen çeklerde sıkıntı ve zorluk çektiklerini dile getiriyorlar.  Ödeme alamadıkları için de banka kredilerinin kabus gibi üzerlerine düşme kaygısını yaşıyorlar.

Ödenmeyen çekler

Sanayiceler ve üreticiler ödenmeyen çekler yüzünden büyük sıkıntı yaşıyor. Özellikle ihracat yapan büyük firmalar yurt dışındaki alacaklarını bir türlü tahsil edememenin sıkıntısını yaşıyor. Bu da hem satışta hem de üretimde sıkıntılara neden oluyor.

Küçük üreticilerin de durumu aynı. Sipariş verip ürün almak isteyen çok ama ödeme konusuna gelince zorluk çıkıyor. Kısır döngüden çıkamıyorlar.

Mehmet Hanifi Ceber[email protected]
1972 Gaziantep doğumlu, ilk okul orta okul ve liseyi Gaziantepte bitirdi. 25 yıldan beri basın camiasının içinde Gaziantep tutku Gazetesi 8 Temmuz 2004 tarihinden beri aktif yayımlanmaktadır.
UA-76681437-2