SON DAKİKA

Esnaf perişan

Bu haber 03 Ocak 2018 - 22:19 'de eklendi ve 910 kez okundu. kez görüntülendi.

CHP Şehitkamil İlçe Başkanı Umut Yılmaz  ve yönetimi Korutürk’te esnaf gezisinde esnafın sorunlarını dinledi. Yılmaz” Ekonomi büyüdü diyenler esnafın halini görsün” dedi.

Şehitkamil İlçe Başkanı olduktan sonra esnaf gezilerini sürdüren Yılmaz, Korutürk Caddesi esnafı ile buluştu. Yaklaşık 60 civarında dükkana girdiğini belirten Yılmaz, “Sadece kebapçıda bir tane müşteri vardı. Diğerlerinin tamamı boştu. Esnafın çoğu gün siftah yapmadan kepenk kapattığını hatta kiraları dahi ödeyemediklerini bizlere söyledi. Ekonominin yüzde 11 büyüdüğü iddia edilmektedir. Bu durumu esnafa sorduk, büyümenin yalan olduğunu ve kağıt üstünde olduğunu yerinde tespit ettik. Esnaf kira parasını ödemekte zorlanmaktadır. Çoğu esnaf sigorta primlerinin aşırı olması sebebi ile işçi çalıştırmamaktadır. Vergilerin fazla olmasından dolayı ham madde alamamaktadırlar” diye konuştu.

 

Yılmaz, esnafın içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulması için çözüm önerilerini de açıkladı. Esnaftan 5 yıl süre boyunca vergi minimum düzeyde alınsın. SGK primleri yarı oranında azalsın.Belli sayıda çırak, kalfa SGK primlerinin bir kısmı devletçe karşılansın. Düşük faizli krediler verilsin. AVM’ler ilçe veya il dışına çıkarılsın. Esnaftan bir defaya mahsus olarak ÖTV indirimi uygulanmasını yetkililerden esnaf adına talep ediyoruz. Ekonomi yüzde 11 büyüdü ise işsizlik oranı neden TUİK’e göre hala 3 buçuk milyon civarındadır ki, DİSK gerçek işsizliğin 6 Milyon civarında olduğunu rapor etmektedir. Madem ekonomi büyüdü, o halde Türkiye’nin dış borcu 470 Milyar dolara neden yükselmektedir. Borç giderek artarken biz nasıl olurda büyürüz. Batarken büyüyen tek ülkeyiz. Osmanlının borç yüzünden battığını bize izleyen vatandaşlarımıza hatırlatırım” ifadelerini kullandı.

 

Dünyada üretim lideri Çin’in yüzde 6, Hindistan’ın yüzde 6 büyüdüğünü hatırlatan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bunlar dünyanın üretim devleri biz de ise üretim yok tüketim var.Yani biz dünya devlerinin 2 katı büyümüşüz. Almanya yüzde 2,8, ABD yüzde1,8 büyümüş. Biz, Avrupa devletlerinin ve süper güç Amerika’nın yaklaşık 6 katı kadar büyümüşüz. Ne mutlu ki bize bu büyüme ile dünyada 1.sıradayız. Biz, bizi izleyen vatandaşlarımızın şunu sorgulamasını istemekteyiz. Madem ekonomi büyüdü vergilere niye zam yapıldı, ekonomi büyüdü ise asgari ücreti 2 bin liradan neden yapılmadı, emekli maaşlarına yüzde 50 ve memura yüzde 50 zam neden yapılmadı, benzinde, mazotta neden indirim yapılmadı. Sizin vasıtasınız ile AKP milletvekillerine açık çağrı yapıyorum.

 

Gazete siyasetini bırakın, gelin Karşıyaka esnafını beraber gezelim. Karşıyaka esnafı olmaz derseniz istediğinizin mahalle esnafını beraber gezelim. Ekonominin büyüdüğünü görür isek ben özür dilemeye hazırım. Sonuç olarak şunu net olarak gördük ki ekonomi yüzde11 büyümemiş ama halk geçen yıla oranla daha fazla küçülmüş, yoksullaşmış. Büyüyen sadece paranın efendileri olmuş.”dedi.

UA-76681437-2