[wp-story id="118872"] NEDEN SÜREKLİ UNUTUYORUZ? – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $3.989,3300
 • EURO
  $1,0048
 • ALTIN
  $58.928,1300
 • BIST
  1,1595
NEDEN SÜREKLİ UNUTUYORUZ?

NEDEN SÜREKLİ UNUTUYORUZ?

Beynimiz sadece öğrenme organı değil aynı zamanda  unutmaorganıdır.Unutkanlık kişinin günlük yaşam kalitesini etkilemeye başladığında, iş ve sosyal yaşamı sürdürmekte zorluk ortaya çıkarabiliyor. Unutkanlığın ne zaman hastalık haline dönüştüğü hakkında bilgi veren Özel Hatem Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ali Yavuz SERTPOLAT unutkanlığa neden olan faktörleri  şu şekilde sıralıyor; Unutkanlığın sebepleri nelerdir? Depresyon, stres ve gerginlik, dikkat […]

Beynimiz sadece öğrenme organı değil aynı zamanda  unutmaorganıdır.Unutkanlık kişinin günlük yaşam kalitesini etkilemeye başladığında, iş ve sosyal yaşamı sürdürmekte zorluk ortaya çıkarabiliyor. Unutkanlığın ne zaman hastalık haline dönüştüğü hakkında bilgi veren Özel Hatem Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ali Yavuz SERTPOLAT unutkanlığa neden olan faktörleri  şu şekilde sıralıyor;

Unutkanlığın sebepleri nelerdir?

Depresyon, stres ve gerginlik, dikkat eksikliği,uykusuzluk,bir işi öğrenirken birden fazla şeyle uğraşmak,kullanılan ilaçlar, vitamin eksikliği, demir eksikliği, troid bozukluğu, beslenme bozukluğu, uykusuzluk, yorgunluk  gibi birçok faktör unutkanlığa davetiye çıkarıyor.

Unutkanlığı Ne Zaman Önemsemeliyim?

Sebebi ne olursa olsun kişinin günlük, iş ve özel hayatını etkiler hale gelen unutkanlığın mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.Gençyaşlarda  birtakım sosyal ve psikolojik sebeplerden ötürü ortaya çıkan unutkanlık, yaşlılarda ise bir hastalık belirtisi olabilir. Unutkanlık,  bunamanın habercisi olabilir. Bunama (demans), orta-ileri yaşlarda başlayan, akli becerilerde ilerleyici kayıplara neden olan bir hastalıktır. Hastalık, zihinsel fonksiyonlar ve günlük yaşam aktivitesinde ilerleyici bozulma ve davranış problemleri ile tanımlanır. Alzheimer hastalığı, demansın en sık nedeni olmakla birlikte, bunamaya neden olabilen pek çok başka hastalık da vardır.

Söyleyeceklerinizi unutmayabaşladığınızı fark ediyorsanız, aynı şeyleri sık sık sormaya başladıysanız,yeni yaşanan olaylar ve yeni konuşulan konuları unutuyorsanız, yakınlarınızı tanıyamıyorsanız, bildiğiniz yerleri bulmakta zorlanıyorve kayboluyorsanız  hemen bir uzmana başvurulması gerekiyor.

Unutkanlığın tedavisi var mıdır?

Mevcut ilaç tedavileri ile unutkanlığın ilerlemesi geciktirilebiliyor ve kısmen bellek ile diğer yetilerde düzelme sağlanabiliyor. Unutkanlığın çok iyi gözlenmesi şarttır. Tedavide erken değerlendirme olması ve hastanın takibinin yapılması önemlidir. Unutkanlığın ne şekilde seyrettiği de yine tedavinin belirleyicietkenler  arasında yer alır. Çünkü unutkanlık düzelebilir ya da gittikçe derinleşebilir.

Unutkanlığın önlenebilmesi neler yapılmalıdır?

B12 içeren gıdalar tercih edin, stresten uzak kalmaya çalışın, düzenli uyku uyumaya özen gösterin, sosyal aktivitelere yer verin,sürekli yeni ve kompleks bilgiler edinin, aile ve arkadaş ilişkilerinizi güçlü tutun,doktor kontrolleriniz aksatmayın ve doktorunuzun önerilerine mutlaka uyun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM