UA-123728131-1
reklam

rolex watch replica tie offers the perfect twin extension procedure.

 • DOLAR
  $3.350,5700
 • EURO
  $0,7793
 • ALTIN
  $43.120,8300
 • BIST
  1,1406
SU HAYATTIR !…

SU HAYATTIR !…

  SUYUMUZU (Yaşam Kaynağımızı) İSRAF ETMEYELİM !… Küresel olarak geleceğin en büyük sorunları arasında “iklim değişikliği” ve “su sorunu” yer almaktadır. Yaşam için zorunlu olan su, korunmalı, savunulmalı ve doğru kullanılmalıdır. Asla sadece bir enerji kaynağı veya ticari bir mal olarak görülmemeli, ekolojik sistemin bir parçası olduğu da unutulmamalıdır. İnsan ve canlı yaşamı için çok […]

 

SUYUMUZU (Yaşam Kaynağımızı) İSRAF ETMEYELİM !…

Küresel olarak geleceğin en büyük sorunları arasında “iklim değişikliği” ve “su sorunu” yer almaktadır. Yaşam için zorunlu olan su, korunmalı, savunulmalı ve doğru kullanılmalıdır. Asla sadece bir enerji kaynağı veya ticari bir mal olarak görülmemeli, ekolojik sistemin bir parçası olduğu da unutulmamalıdır.

İnsan ve canlı yaşamı için çok önemli olan su kaynaklarının doğru kullanılması ve yönetilmesi zorunlu bir durumdur. Ülkemiz su zengini bir ülke değildir. Ülkemizde, bize ve gelecek nesillere yetecek kadar su kaynağı bulunmaktadır. Hepimizin bildiği gibi yaz aylarında barajlarımızdaki su seviyeleri minimuma inmekte, yaşanabilecek su kesintileri ve çözüm önerileri ile kamuoyu bilgilendirilmektedir.

Kalkınmanın başlıca itici gücü olan su kaynaklarımızı bilinçli, duyarlı, akılcı bir biçimde kullanmamız zorunludur. Doğayı, yaşamı koruyarak kalkınmak mümkündür.

Su kaynakları yönetiminde başlıca hedef, alternatifi olmayan doğal bir kaynak olan suyun daha planlı ve ekonomik kullanılması, su kaynaklarını tehdit eden sorunların belirlenmesi ve önlenmesi, su ve suya bağlı ekosistemlerin korunması ve bunlara bağlı olarak sürdürülebilir bir su kaynakları yönetimi sağlanmalıdır.

Ülkemizde suyun kullanımıyla ilgili pek çok çalışma yapılmasına rağmen, yeraltı ve yer üstü sularımızın kalite ve miktarında her geçen gün ciddi azalmalar meydana gelmektedir. Yürütülen politika ve uygulamalar, ihtiyaç belirleme aşamasındaki çelişkiler Türkiye‘nin gelecekte su konusunda ciddi sıkıntı yaşayabileceğini göstermektedir. Bu kaynaklardan yararlanabilmemiz için, koruma alanlarının belirlenmesi, kirliliklere karşı korunması, sürdürülebilir su kullanımı ve yönetimi ile ilgili sağlıklı politikaların üretilmesi zorunludur.

22 Mart Dünya Su Gününde, gündeme yeterince gelmeyen böylesine önemli bir konuyu gündeme getirerek, ilgilileri uyarma, kamuoyunu ve halkımızı bilgilendirme ihtiyacı duymaktayız. Yukarıda belirtilen uygulanması zorunlu makro politikaların yanında, aşağıda her bireyin uyması gereken tavsiye ve bilgilerin de topluma yayılması önem arz etmektedir.

* Çamaşır veya bulaşık makineleri tam dolu iken çalıştırılmalıdır. Çamaşırlar veya bulaşıklar elle yıkandığında, durulamak için direkt çeşmeden akan su kullanılmamalı, su dolu leğen tercih edilmelidir.

* Duşlar kısa alınmalı, duşlarda akış debisi düşük olan duş başlıkları kullanılmalıdır. Tıraş olurken veya diş fırçalarken su açık bırakılmamalıdır.

* Musluk, armatür veya tesisatta ki su sızıntılarını önemsenmeli ve onarılmalıdır. Sızıntı yoluyla israf olan su miktarları çok büyük miktarlara ulaşabilmektedir. Özellikle su tasarrufu sağlayacak özellikte armatürler kullanılmalıdır.

* Bahçedeki bitkiler sabah serinliğinde, buharlaşmanın minimum olduğu saatlerde sulanmalıdır.

* İçme suyu olarak akan musluk suyu yerine sürahi veya buzdolabına konmuş su kullanılmalıdır. Meyve ve sebzeler çeşmeden akan su yerine, uygun su dolu bir kapta yıkanmalıdır.

* Otomobili hortumla yıkamak yerine kova ve sünger kullanarak temizlenmelidir.

* Kapı önü, balkon, teras gibi yerlerin temizliğinde hortumla su tutmak yerine süpürge kullanılmalı, kova ve fırça kullanarak temizlenmelidir.

Sonuç olarak suyumuzu dikkatli kullanmaya, israf etmemeye ve onu korumaya çalışmalıyız. Geleceğimiz için küçük ama önemli gördüğümüz tavsiyelere, tüm vatandaşlarımızın özen göstermesini ve duyarlı olunmasını bekliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM