[wp-story id="118872"] Tancan’dan “Enerji Müjdesi” “İhraç Edeceğiz” – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $3.816,5900
 • EURO
  $1,0934
 • ALTIN
  $62.365,6300
 • BIST
  1,1648
Tancan’dan “Enerji Müjdesi” “İhraç Edeceğiz”

Tancan’dan “Enerji Müjdesi” “İhraç Edeceğiz”

Bakanlığın Milli Enerji ve Maden Politikası’nı anlatan Tancan, “Bizim elektrik üretimimizdeki dış kaynak oranı yüzde 60’lardaydı. Yüzde 50’ye düştü. Şu an elektrik üretimimizin yüzde 50’sini kendi kaynağımızla üretiyoruz. Hatta ilerleyen yıllarda artık enerji ihraç eden bir ülke haline gelmeyi ümit ediyoruz. Arzu ederdim ki muhalefet tarafı da bizi karalamanın ötesinde vatandaşlara bir proje ve vizyon […]

Bakanlığın Milli Enerji ve Maden Politikası’nı anlatan Tancan, “Bizim elektrik üretimimizdeki dış kaynak oranı yüzde 60’lardaydı. Yüzde 50’ye düştü. Şu an elektrik üretimimizin yüzde 50’sini kendi kaynağımızla üretiyoruz. Hatta ilerleyen yıllarda artık enerji ihraç eden bir ülke haline gelmeyi ümit ediyoruz. Arzu ederdim ki muhalefet tarafı da bizi karalamanın ötesinde vatandaşlara bir proje ve vizyon sunabilsinler. Biz hedeflerimizle ve vizyonumuzla varız” dedi.

TANCAN: “ALTERNATİFLER OLUŞTURMAK GEREKİYOR”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Milli Enerji ve Maden Politikası’nı anlatan ve projenin önemli ayaklarından bahseden Abdullah Tancan, bunlardan birinin arz güvenliği olduğuna dikkat çekti. “Biz bu arz güvenliğini sağlayacağız. Bunun için alternatif kaynaklar temin edilecek. Yerli kaynaklar arttırılacak” diyen Tancan, “Gerek doğalgazda gerekse elektrikte belli kaynaklara bağlı kalmaksızın birbirinin alternatifi olan, herhangi bir kaynakta arıza ortaya çıktığında arz güvenliğini etkilemeyecek mahiyette alternatifler oluşturmak gerekiyor” diye konuştu.

ÜRETİMDE ‘YERLİLİK’ VURGUSU

Üretimde yerliliğe de vurgu yapan ve ithalatın önüne geçmenin önemine değinen Tancan şöyle konuştu: “Gerek enerji üretiminde kullanılan ekipmanların yurt dışından ithal edilmesi yerine artık Türkiye’de imal edilmesi lazım. Bunun için de geçen yıl çok önemli iki ihale ve yarışma yaptık. 1000’er megavatlık yenilenebilir güneş ve rüzgar enerjisi yarışmaları düzenledik. Bu yarışmalara katılabilme şartlarından bir tanesi de elektrik üretecek güneş panellerinin fabrikasının Türkiye’de olması idi. Yine rüzgar tribünlerinin üretim fabrikalarının Türkiye’de olması ve bunların belli bir yerlilik oranıyla karşılanabiliyor olmasıydı. Bununla da yetinilmedi. Bu yarışmayı kazanan şirketler ülkemizde bir AR-GE merkezi de kuracaklar. Ve 10 yıl boyunca da AR-GE çalışmalarını Türkiye’de yapacaklar. Böylece hem teknolojiyi ülkemize kazandırmış olacağız hem de teknolojinin geliştirilmesi için de yerli mühendislerimiz AR-GE faaliyetleri yürütecek.”

TANCAN’DAN ‘ENERJİ İHRACI MÜJDESİ’

Türkiye’nin enerji üretimindeki dış kaynak oranının yüzde 60’lardan yüzde 50 oranlarına düştüğünün altını çizen Tancan, ilerleyen yıllarda ithalattan ihracat boyutuna geçileceği müjdesini verdi. Tancan, “Bizim elektrik üretimimizdeki dış kaynak oranı yüzde 60’lardaydı. Yüzde 50’ye düştü. Şu an elektrik üretimimizin yüzde 50’sini kendi kaynağımızla üretiyoruz. Bunu daha da arttırmayı hedefliyoruz. Enerjide de dışa bağımlılığımızı çok cüzi seviyelere düşürmeyi hedefliyoruz. Hatta daha da ilerleyen yıllarda artık enerji ihraç eden bir ülke haline gelmeyi ümit ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

ÖNGÖRÜLEBİLİR PİYASA ŞARTI

Üretimde piyasanın da öngörülebilir olmasına dikkat çeken Tancan,  Milli Enerji ve Maden Politikası’nda bunun ne kadar önemli olduğundan da bahsetti. “Önceden elektrik üretiminin yüzde 70-80 gibi büyük oranını devlet yapıyordu. Yaklaşık 10 yıldır bu iş özel sektöre açıldı. Bu ürettiği enerjiyi de piyasada rekabet ortamında satıyor” ifadesini kullanan Tancan, “Piyasa herhangi bir riske açık olmaksızın yatırımcılar tarafından öngörülebilir olması lazım” diye konuştu.

TANCAN’DAN MUHALEFETE ‘PROJE GÖNDERMESİ’

24 Haziran seçimlerine de değinmeden geçmeyen Abdullah Tancan, muhalefetin projelerle değil karalama kampanyalarıyla gündemde olduğuna işaret etti. “Arzu ederdim ki muhalefet tarafındaki kişiler de bizi karalamanın ve bizi taşlamanın ötesinde vatandaşlara bir proje ve vizyon sunabilsinler. Açıkçası onlardan bu zamana kadar böyle bir şey duymadık. Bundan sonra da kamuoyuna bir strateji açıklarlar mı bilemiyorum” diyen Tancan, “Biz hedeflerimizle ve vizyonumuzla varız” dedi.

GAZİANTEP ENERJİ TÜKETİM ARTIŞININ EN BÜYÜK OLDUĞU İL

Enerji projesini anlatırken Gaziantep’ten bahsetmeden de geçmeyen Tancan, Gaziantep’in Türkiye’de en fazla enerji tüketimin arttığı kent olduğunun altını çizerek şu ifadelere yer verdi: “Gaziantep’te gerek rüzgar açısından gerekse güneş enerjisi açısından bazı iller kadar avantajlı değil. Ancak onlar kadar olmasa dahi Gaziantep’te de bir enerji potansiyeli söz konusu. Yatırımcılarımız bu noktada santraller kurdu. Üretimle ilgili çok avantajlı bir pozisyonumuz yok. 2016 yılında Türkiye’de elektrik tüketim artışının en büyük olduğu il Gaziantep. Dolayısıyla bu talep artışının sağlıklı şekilde karşılanması gerekiyor. Şehir içindeki dağıtım şebekesinden öte iletim açısından tedbir almak gerekiyor. 2017 yılında bir trafo merkezini TEİAŞ olarak devreye almıştık. Şimdi de Polateli tarafında yeni bir trafo merkezini planlıyoruz. Ayrıca Kuzey Şehir yerleşim yerinin de ihtiyacını karşılayacak tedbirleri alıyoruz ve her şeyi yakından takip ediyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM