Pet Shop
TÜMSİAD’dan  teşvik kapsamı genişletilmeli

TÜMSİAD’dan  teşvik kapsamı genişletilmeli

ABONE OL
4 Ağustos 2016 16:33
TÜMSİAD’dan  teşvik kapsamı genişletilmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Gaziantep Şube Başkanı Mustafa Kazım Apa, 2012 yılında sosyo ekonomik gelişmişlik düzeyine göre hazırlanan teşvik yasasıyla 3’üncü bölge de bulunan Gaziantep’in durumunun tekrar değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Teşvikin kapsamının da genişletilmesine dikkat çeken Apa, ‘Türkiye’de en çok Suriye’li misafir barındıran Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Hatay için ayrı bir bölge oluşturulmalı. İnşaat, eğitim, sağlık, gıda ve tekstil gibi sektörler ilave edilerek teşvik kapsamı genişletilmelidir’’ dedi.

Hükumetin açıkladığı yeni teşvik ve destek paketi ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de sanayici ve iş adamlarını gelecek için ümitlendirirken, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Gaziantep Şube Başkanı M.Kazım Apa bu çalışmalara farklı bir bakış açısı ile destek verdi. Gaziantep gibi çok sayıda Suriyeli barındıran kentlerin mevcut iyileştirmelerin yanı sıra farklı alanlarda da desteklenmesi çağrısında bulunan Apa, ‘’Hükümetin Suriyeli misafirlerle alakalı çabalarına en büyük desteği veren il Gaziantep’tir. Diğer sınır illeriyle birlikte Gaziantep’in ekonomi alanındaki sorunlarına özelde çözüm getirilmelidir’’ dedi.

‘‘Destek paketlerini önemsiyoruz’’

Hükumetin teşvik ve destek paketlerinin ekonomide kısa ve uzun vadede olumlu sonuçlar vereceğine de dikkat çeken Apa, ‘’Faiz indirimi, çek ve iflas ertelemede yapılandırmaya gidilmesi, şirket kurulumunun kolaylaştırılması, damga vergisinin kalkması ve en önemlisi kent ihracatın yoğun olduğu Erbil’e uçak seferlerinin başlatılacak olması sevindirici bir durum. Diğer yandan Gaziantep’e eğitim, ve sağlık alanındaki yatırımları da destekliyoruz. Ancak çok sayıda Suriyeli barından ve 1970 yıllardan bu yana sürekli göç alan Gaziantep gibi kentlerin kendi dinamikleri içerisinde özel sorunları bulunmaktadır. Bu alanda da yeni düzenlemelerin yapılması kent ve ülke açısından yararlı olacaktır. Çünkü, Gaziantep sadece bölgenin değil, ülkenin sanayi alanındaki lokomotifidir’’ şeklinde konuştu.

‘‘TBMM Gaziantep’i ödüllendirilmeli’’

Girişimci ve üretici bir ruha sahip olan Gaziantep’in her alanda ülkeye model olduğuna dikkat çeken Apa, ‘’Kurtuluş savaşının meşalesini yakan Gaziantep, bu ruh ile sanayi ve ticarette İlkler ve enlere imza atmıştır. bugün ise ülkemizin en önemli sorunu olan Suriyeli misafirler konusunda üzerine düşeni en iyi şekilde yapmıştır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Gaziantep ziyaretinde ‘’Gaziantep ensar bir şehir, örnek bir şehir. Gaziantepliler ile gurur duyuyorum’’ demişti. Hükumet politikalarına sürekli destek olan ülke ihracatına katkı saplayan Gaziantep’in bu alanda ödüllendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Gaziantepli milletvekillerimizin teşvik konusunu tekrar gündeme getirmesini bekliyoruz’’ ifadelerini kullandı.

’‘Yeni düzenlemeler yapılmalı’’

Apa, Türkiye’de en çok Suriye’li misafir barındıran Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Hatay için ayrı bir bölge oluşturulması gerektiğine dikkat çekerek ‘’ 2012 yılında sosyo ekonomik gelişmişlik düzeyine göre hazırlanan teşvik yasasıyla 3’üncü bölge de bulunan Gaziantep’in durumunun tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu teşvike inşaat, eğitim, sağlık, gıda ve tekstil gibi sektörler ilave edilerek kapsam genişletilmelidir. Küçük ve orta ölçekli sanayi yeri konusunda destek verilmeli mevcut sanayi yerlerinin şehir dışına çıkması sağlanmalıdır. Suriyeli çalışanlar kayıt altına alınmalı ve işçiler arasındaki haksız rekabet önlenmelidir’’ diye konuştu.

Apa, kentin güvenliği açısından da başarılı bir politika izlendiğini belirterek, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’nın bu konudaki ısrarlı mücadelesini desteklediklerini de sözlerine ekledi.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • azraf

    %%yazar&& Slm web siten inanki çok güzel, twitter da paylaştım


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r