[wp-story id="118872"] ELEKTRİK KESİNTİLERİNDE TAZMİNAT HAKKIMIZ – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $3.858,9600
 • EURO
  $1,1385
 • ALTIN
  $61.348,0300
 • BIST
  1,1601
ELEKTRİK KESİNTİLERİNDE TAZMİNAT HAKKIMIZ

ELEKTRİK KESİNTİLERİNDE TAZMİNAT HAKKIMIZ

Gaziantep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Gaziler Mahallesi’nde dün yaklaşık 14 saat süren elektrik kesintisi vatandaşları çileden çıkardı. Kullanıcıların uzun süreli (10-12 saati aşan) elektrik kesintisinde dağıtıcı firma olan Toroslar A.Ş’ye  yönelik ‘kesinti tazminatı’ adı altında tazminat alma hakkı bulunuyor.Toroslar A.Ş’nin bu durumda Hanelere 50 TL dükkanlara 100 TL tazminat ödemesi gerekiyor.

Gaziantep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Gaziler Mahallesi’nde dün yaklaşık 14 saat süren elektrik kesintisi vatandaşları çileden çıkardı. Kullanıcıların uzun süreli (10-12 saati aşan) elektrik kesintisinde dağıtıcı firma olan Toroslar A.Ş’ye  yönelik ‘kesinti tazminatı’ adı altında tazminat alma hakkı bulunuyor.

KESİNTİ TAZMİNATI YASAL BİR HAKTIR

Kesintilerde 25 Liradan 200 Liraya Kadar Tazminat Alınabilir

Bir kesinti olduğunda, tüketicinin kendi bölgesindeki dağıtım şirketini veya 186 elektrik arıza hattını arayıp kesintinin sebebini öğrenmesi gerekiyor. Türkiye’nin ilk elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi encazip.com’un Kurucusu Çağada Kırım, “Mücbir sebepler olmaksızın elektrik kesintisinin 12 saatten daha fazla sürmesi halinde ilgili elektrik dağıtım şirketi tarafından tüketicilere tazminat ödenmesi gerekir” diyor. Bu tazminatlar ise elektrik faturasındaki dağıtım bedelinden düşüyor. Bunun yapılmaması durumunda tüketicinin CİMER kanalıyla EPDK’ya şikayet bildiriminde bulunması öneriliyor. Elektriğin dağıtımı aşamasında ticari kalite göstergesi olarak yerine getirilmesi gereken bazı yükümlülükler bulunuyor. Bunlar yapılmadığı takdirde maddi cezalarla karşılaşabiliyorlar. Tüm tüketicileri etkileyen elektrik kesintileri ve benzeri teknik konularda tazminatlardan bazıları şöyle:

 • Kesinti programlıysa, kesinti yapılmadan en az 48 saat önce tüketicilere bilgilendirme yapılması gerekiyor. Bildirim zamanında yapılmazsa ilgili dağıtım şirketine ceza uygulanıyor.
 • Dağıtım şirketlerinin yıl içinde yalnızca EPDK kararı ile belirlenmiş süreler için kesinti yapma hakkı bulunuyor, bu limitin aşılması durumunda ise tüketicilere hiçbir başvuruya gerek olmaksızın tazminat ödeniyor. Bu ödemeler genellikle dağıtım bedelinden düşülerek tüketicilere ödeniyor.
 • Kesinti önceden bildirilse de bunun bir limiti bulunuyor. Bildirimli dahi olsa günlük kesinti süresi azami 12 saati geçemiyor. Geçmesi durumunda kesintiden etkilenen kullanıcı başına mesken abonesi için 50 TL, diğer abonelere ise 100 TL ödenmesi gerekiyor.
 • Dağıtım şirketleri tarafından kullanım yerinde yapılacak işlemlere ilişkin olarak kullanıcılara verilen randevu saatine uyulması gerekiyor. En fazla üç saat gecikme yapılabiliyor. Üç saati geçen durumlarda mesken abonelerine 25 TL, diğer abonelere 60 TL ödemeleri gerekiyor.
 • Borç ve/veya kullanıcı hatası nedeniyle durdurulan hizmetin, hizmetin kesilmesine neden olan etken ortadan kalktıktan sonra en fazla 3 iş günü içerisinde yeniden verilmeye başlanması gerekiyor. Hizmet verilemezse mesken aboneleri için 25 TL, diğer abone grupları için 200 TL ödeniyor.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM