[wp-story id="118872"] 7143 SAYILI KANUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $3.104,8800
 • EURO
  $1,0100
 • ALTIN
  $44.029,0100
 • BIST
  1,1709
7143 SAYILI KANUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

7143 SAYILI KANUN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası (YMMO) Başkanı Ali İhsan Kaya, tüm mükellefleri 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’dan yararlanmaya çağırdı.   Kaya, Gaziantep Ticaret Odasının ev sahipliğinde, Gaziantep Vergi Dairesi Başkanlığı, Gaziantep YMMO ve Gaziantep ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (SMMMO) katılımlarıyla düzenlenen 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı […]

Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası (YMMO) Başkanı Ali İhsan Kaya, tüm mükellefleri 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’dan yararlanmaya çağırdı.

 

Kaya, Gaziantep Ticaret Odasının ev sahipliğinde, Gaziantep Vergi Dairesi Başkanlığı, Gaziantep YMMO ve Gaziantep ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (SMMMO) katılımlarıyla düzenlenen 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanuna yönelik bilgilendirme toplantısında, bu yasa ile yeni bir yapılandırma ve vergi barışının amaçlandığını söyledi.

 

Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk’ün vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirerek Maliye camiasına, Gelir İdaresi Başkanlığı teşkilatına ve meslektaşlarına başsağlığı dileklerini ileten Kaya, mükelleflerin bu yasadan yararlanmak suretiyle vergi, SSK pirimi, Gümrük Vergisi gibi borçlarını yasada belirtilen şartlarda yapılandırma fırsatı bulduklarına dikkati çekti.

 

“Yine yasada imar affı önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca mükellefler, sunumda detayları anlatılacak olan matrah artırımı, kasa ve stok affı, vergi incelemesi sonundaki vergi ve cezalar için de yasada belirtilen indirimli avantajlardan yararlanabilecekler” diyen Kaya, şöyle devam etti:

 

“Ancak, diğer yapılandırma yasalarından farklı olarak, 7143 sayılı yasayla matrah ve vergi artımından yararlanabilmek için artırım nedeniyle tahakkuk eden vergilerin ödenmesi şartı getirilmiştir. Aynı şekilde bu yasada son yıl yani 2017 yılı da matrah artırımı kapsamına alınmıştır. Bu yasa yurt dışındaki varlıkların Türkiye’ye getirilmesinde de önemli avantajlar sağlamaktadır.

 

Tüm mükelleflerin bu son düzenlemeden yararlanmasını öneriyoruz. Ancak; 7143 sayılı yasanın 1 sayılı iç genelgesine göre, KDV iadesi alacak mükelleflerin matrah artırımlarının vadesi gelmese dahi KDV iadelerinden mahsup edilecektir. Bu durumda mükellefin başka mahsupları dahi varsa bozulabilecektir. Tüm meslektaşların bu konuya dikkat etmeleri ve mükellefleri uyarmaları gerekmektedir.

 

Ayrıca, peşinden çıkarılan 7144 sayılı yasada, VUK’unda geçici düzenleme ile Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerinin bilanço esasına tabi kayıtlarındaki taşınmazlarını yasada belirtilen ve enflasyon düzeltmesi şeklinde 30 Eylül 2018 tarihine kadar yüzde beş oranında bir vergi ile değerleme imkânı getirilmiştir. Ancak bu yasadaki yüzde 5 vergi oranı çok yüksektir.”

 

Kaya, buna rağmen her iki yasayı da desteklediklerini, mükelleflere ve maliyeye yararlı olacağını düşündüklerine vurgu yaparak, 7143 sayılı kanunla ilgili sunumda bulunacak olan Vergi Dairesi Başkanı ve grup müdürlerine teşekkür etti.

 

 

VERGİ DAİRESİ BAŞKANI HALİL TEKİN

Gaziantep Vergi Dairesi Başkanı Halil Tekin de toplantıda 7143 Sayılı Kanuna yönelik sunum yaptı.

 

Mükelleflere ve meslek mensuplarına, Yapılandırma Kanununun sunduğu avantajlar ve getirdiği kolaylıklardan en azami şekilde yararlanabilmeleri için bilgilendirmelerde bulunan Tekin, kanuna ilişkin tereddüt edilen hususlar ile uygulamada yaşanan sıkıntılara yönelik katılımcılardan gelen soruları, Gelir İdaresi Grup Müdürleri ile birlikte yanıtladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM