DOLAR

16,6298

-0.09%
EURO

17,3521

-0.28%
ALTIN(gr)

970,82

-0,20%
BİST 100

2394.59

-0,20%
AYKUT KOCALAR GÜVEN TAZELEDİ

AYKUT KOCALAR GÜVEN TAZELEDİ

ABONE OL
13 Şubat 2022 23:20
AYKUT KOCALAR GÜVEN TAZELEDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaziantep Makine Mühendisleri Odası Başkanlığı’na yeniden Aykut Kocalar seçildi. Tek liste halinde yapılan seçimlerde 318 oy alan Aykut Kocalar, güven tazelerken, yaptığı konuşmada emeği geçenlere teşekkür etti.

Gaziantep Makine Mühendisleri Odası Genel Kurulu gerçekleştirildi. Tek liste halinde gidilen seçimlerde 318 oy alan Aykut Kocalar yeniden başkan seçildi.

KRİZ DERİNLEŞİYOR

Genel Kurulda konuşan Başkan Aykut Kocalar, ekonomik krizin gittikçe derinleştiğini belirterek, ‘’Yaşam koşulları ağırlaşıyor, zamsız geçen bir gün dahi yok. Döviz kurundaki artışının olumsuzluklarına bir de küresel boyutta enerji, hammadde ve emtia fiyatlarındaki anormal artışların eklenmesiyle kötü ekonomi yönetiminin faturası halka katlanarak yansıyor. Yaklaşık yarısı asgari ücrete mahkûm olan halkın önemli bir kısmı beslenme ve barınma ihtiyacını bile zorlukla giderebilecek hale geldi. Şimdi halkın gündeminde elektrik ve doğalgaz faturalarının nasıl ödeneceği, araçların deposunun nasıl doldurulacağı, tencerelerin nasıl kaynayacağından başka bir şey yok.’’ dedi.

KÖKLÜ ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

Kocalar ‘’Genç işsizlik patlamış durumda, her 4 makina mühendisinden 1’i işsiz. Umutsuz gençler yurt dışında bir yaşamın hayalini kuruyor, ülkenin kıt kaynaklarıyla yetiştirilen beyinler birer birer gelişmiş ülkelere göçüyor. Her ne kadar işsiz olan üyelerimize iş bulma konusunda destek olmaya çalışsak da bu gayretimiz tabiri caiz ise bataklıktaki sinekleri tek tek avlamaya çalışmaktan öteye gitmiyor. Sorunun asıl çözümünün bataklığın kurutulmasından, yani planlı, gerçekçi, odağına halkı alan ekonomik modellerle üreten bir ülkeye dönüşmekten geçtiğini artık hepimiz biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde, sanayi kuruluşlarına verilen doğal gazın kesilmesi ve elektrik kesintilerinin yaşanması, iktidarın hatalı enerji politikaları ve uygulamaların kaynaklı olduğunu hepimiz biliyoruz.BOTAŞ tarafından yapılan açıklamaya göre, İran tarafındaki doğal gaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle doğal gaz kesintileri yaşanacağının belirtilmesi üzerine, birçok sanayi kuruluşumuz doğal gaz kesintisi yaşadı. Bu kabul edilebilir bir durum değildir.Bu durum, doğalgaz depolamasının yetersizliğini ortaya koymasının yanı sıra, ülke olarak dışa bağımlılığın ve yanlış enerji politikalarının açık bir sonucudur. Sanayide gaz ve elektrik kesintilerinin üretimi durduracağı, maliyetleri artıracağı ve zaten çekilmez olan hayat pahalılığını daha da arttıracağı açıktır. Her ne nedenle olursa olsun, faaliyetleri süreklilik arz eden sanayi kuruluşlarına gaz ve elektrik arzının belirli bir süre kesilmesi sanayiye darbedir, kabul edilemez. Vatandaş da, sanayici de, ekonomik, sürekli ve güvenli bir şekilde ülkenin enerji ihtiyacının karşılanmasını ve bu tür sorunların artık yaşanmamasını istiyor, köklü çözümler bekliyor. Makina Mühendisleri Odası olarak yıllardır bıkmadan usanmadan tekrarlıyoruz, enerjide köklü çözüm, toplum çıkarlarını gözeten kamusal planlama ve kamu hizmeti yaklaşımı ile enerjinin azami ölçüde yenilenebilir kaynaklara dayalı etkin ve verimli temini, iletimi ve dağıtımından geçer’’ dedi.

YÖNETİM ŞU İSMLERDEN OLUŞTU

Aykut Kocalar  başkanlığındaki  yönetimde Hamit Öztürkmen, Kemal Keskin, Çetin Külah, Eyüp Zengin, Sultan Büşra Artaş ve Salih Çilsal yer aldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r