SON DAKİKA

Bakbak: Gençler Türkiye’nin yol haritasını oluşturacak

Bu haber 23 Mayıs 2019 - 20:59 'de eklendi ve 3329 kez okundu. kez görüntülendi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Kadın Erkek- Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) üyesi Dr. Derya Bakbak, TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda Meclis Gündemi Programı’na konuk oldu.

Yasemin Pamukçu’nun sorularını yanıtlayan Dr. Bakbak, başkanlığını yürüttüğü Başta Kız Çocukları Olmak Üzere Gençlerin Bilim, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik Alanlarına Yönlendirilmesi Alt Komisyonu’nun çalışmalarını anlattı, bu konuda Türkiye’nin yol haritasını oluşturacaklarını kaydetti.

Bakbak, dijitalleşen dünyada “Bilim, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik” alanlarının kaçınılmaz olduğunun altını çizerek, günün ihtiyaçlarını karşılanması bakımından gençlerin bu alanlara yönlendirilmesi gerektiğini belirtti veşöyle konuştu:

“Yaşadığımız her alanda dijitalleşme ve bilgisayar elektronik üzerinde bir yöneliş, istihdam alanlarına baktığımızda aldıkları eğitimle işverenin beklediği işlerin birbiriyle örtüşmediği aynı karşılığı bulamadığını görüyoruz.

“Bilim, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik” bütün dünyanın ilgisini çekiyor, bunu devlet politikası haline getiren ülkeler var.

Ülkemizde de bu alanlarda bakanlıklarımız, özelde belediyelerde küçük çaplı çalışmalar yapılıyor, ama bizler ortak bir strateji, ortak bir yol haritası çizimi yönünde adımlar atılması gerektiğini düşündüğümüz için bu komisyonun kurulmasına karar verdik.”

Bazı meslekler erkek meslekleri olarak değerlendiriliyor, hemşirelik öğretmenlik gibi meslekler kadın işi olarak görülüyor. Elinin hamuru ile erkek işine karışma gibi yorumlar vatandaşın diline yerleşmiş durumda.

“Elinin hamuru ile erkek işine karışma” şeklinde bir ifadeyle, toplumda bu alanlara yönelik mesleklerde sadece erkekler çalışabilirmiş gibi bir algı olduğunu ifade eden Bakbak, komisyonun özellikle kızları bu alanlara yönlendirme ve bu anlamda toplumsal farkındalığı oluşturma rolü üstlendiğinin altını çizdi.

Bakbak, dünyada bilim, teknoloji alanında başarılı işlere imza atmış kadınları örnek verdi,

NASA’nın bilgisayar kadını Katherine Johnson’un sayılara hayranlığının 10 yaşında başladığını belirten Bakbak, Katherine Johnson’un uzay mekiğinin yörüngesini hesapladığını matematik ve astronomiye büyük katkı verdiğini hatırlattı.  

Bakbak, Silikon Vadisi’nde kanser ve antibiyotik direnci üzerine araştırmalar yapan Dr. Gözde Durmuş ile kara lekeyi görüntüleyen ekipte yer alan Feryal Özel’i örnek verdi ve şöyle konuştu:

“Çok başarılı dehalar var önemli olan bunların bu alanlarla tanışması ve onların kabiliyetlerinin ortaya çıkarılması çok önemli.  Bizim en büyük gücümüz gençlerimiz, Avrupa’nın en genç nüfusunun olduğu ülke Türkiye, bu beyinleri doğru yönlendirdiğimizde gençler hem ikbalimiz hem istikbalimiz olacaklardır.

Küreselleşen bir dünya içerisindeyiz ve ekonomik yarışlar çok önemli aşamada. Son bir ay içerisinde Amerika, Çin’den gelen ürünlere yüzde 25 ithal vergi uyguladı… Görüyoruz ki artık ekonomik mücadele sürerken ekonominin altındaki teknoloji de çok önemli hale geldi.

Bakın Savunma sanayinde bizim yeterliliğimiz yüzde 20 oranındaydı ama şimdi yüzde 60 oranına çıkardık.  Artık biz füzelerimizi, insansız hava araçlarımızı, tankımızı, atak helikopterimizi, radar, elektronik sistemlerimizi kendimiz üretebiliyoruz.

Sadece savunma sanayi değil tarımda, sağlıkta birçok sektörde bu alanlara ihtiyaç var.

Gençlerimiz sulama sistemlerinden tutunda ürünlerin toplanması, toprağa ekimi ve yetiştirilmesi için çok önemli çalışmalar yapıyorlar.

Yine komisyonumuza sunum yapan Çağ Maker Atölyesinden 3 gencimizin başarılı bir çalışması vardı. Biliyorsunuz çocuklar gelişim çağında olduğu için protezlerinin de sık sık değişmesi gerekiyor. Bu gençlerimizin tasarladığı protezler ise daha uzun kullanıma sahip hem de daha düşük maliyetli olduğunu gördük.

Biz, 2019 itibariyle 11. Kalkınma planını hazırlayacağız. Bu önceki hazırladığımız kalkınma planında 29 dönüşümün içerisinde teknolojinin gelişmesi için AR-GE ve inovasyon vardı. Şuanda dünyanın 13. ekonomisi arasındayız. Türkiye mevcut ekonomi hızıyla yürüdüğü takdirde 2023’te dünyanın 10 ekonomisi içerisine girme planımız bulunuyor.

İlerlememiz için önümüzde iki şey var bir kalifiye iş gücü diğeri de “Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik” alanında yetişmiş insanların olması gibi iki önemli unsur bulunuyor. Bizler komisyonumuzda oluşturacağımız yol haritasıyla ülkemizin bu konudaki stratejisine yön vereceğiz ve kalkınma hamlemizde çığır açacağız.”

UA-76681437-2