[wp-story id="118872"] Bölgeye Hayat Verecek – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam

 • DOLAR
  $1.972,2600
 • EURO
  $0,5823
 • ALTIN
  $33.705,7000
 • BIST
  1,1928
Bölgeye Hayat Verecek

Bölgeye Hayat Verecek

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde yapımı devam eden ve Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş illerini kapsayan proje ile sadece Gaziantep’te 296 bin dönüm alanın su ihtiyacı karşılanabilecek

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde yapımı devam eden ve Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş illerini kapsayan proje ile sadece Gaziantep’te 296 bin dönüm alanın su ihtiyacı karşılanabilecek. Gazintep Valisi Davut Gül, Çetintepe Barajı’na  şimdiye 800 milyon lira harcandığını belirterek “Sulama yatırımları önemli. Bu proje bölgesel kalkınma açısından çok önemli. Çok büyük ve önemli bir yatırım’’ diye konuştu. Gaziantep Valisi Davut Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İdari Amiri ve Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Ali Muhittin Taşdoğan, ve beraberindeki heyet, Çetintepe Barajı’nda incelemelerde bulundu.

BU PROJE BÖLGESEL KALKINMA AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde yapımı devam eden ve Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş illerini kapsayan proje ile sadece Gaziantep’te 296 bin dönüm alanın su ihtiyacı karşılanabilecek. Temelden yüksekliği 116 metre olan ve 460 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip barajla ilgili açıklama yapan Gaziantep Valisi Davut Gül, “Bugün milletvekillerimizle, büyükşehir belediye başkanımızla, Yavuzeli ve Araban ilçelerimizde görev yapan muhtarlarımızla birlikte hep konuşulan ama uzak olduğu için görme imkânı kısıtlı olan barajı yerinde görmek istedik. Sulama yatırımları önemli. Bu proje bölgesel kalkınma açısından çok önemli. Çok büyük ve önemli bir yatırım” diye konuştu.

Çetintepe Barajı ziyaretinde Gaziantep heyetine,  Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar ile Adıyaman Milletvekilleri eşlik etti.

KADIN ÜRETİCİLER İLE BİR ARAYA GELDİ

Vali Gül ve beraberindeki heyet, Çetintepe Barajı sonrasında, Büyükşehir Belediyesi tarafından Araban İlçesi’nde gerçekleştirilen Sözleşmeli Sertifikalı Tohumluk Yetiştirme ve Üretim Projesi’nin hasatına katıldı. Proje ile birlikte bölgeye özgü Edessa Buğday çeşidinin tohum üretimi için anlaşılan çiftçilerden alınan ürünlerin sonbaharda ekim yapacak bütün çiftçilere sertifikalı tohum olarak destek amacı ile dağıtılacağı belirtildi. Daha sonra yine Büyükşehir Belediyesi tarafından Araban İlçesi’nde 500 kadın çiftçiye 7 bin 500 adet atak-s yumurta tavuğu dağıtımını gerçekleştiren heyet, burada kadın üreticiler ile bir araya geldi.

MUHTARLARI DİNLEDİLER

Gerçekleştirilen ziyaretler sonrasında Araban ve Yavuzeli’nde muhtarlarla bir araya gelen Vali Davut Gül, Gaziantep Milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, burada muhtarları dinleyerek istek ve talepleri aldılar.

ŞİMDİYE KADAR 800 MİLYON HARCANDI

Burada, Araban ve Yavuzeli ilçelerine önemli kazanımları olacak Çetintepe Barajı hakkında açıklamalarda bulunan Vali Gül, “Çetintepe Barajı ile Araban ve Yavuzeli’ni sulayacak alan, Gaziantep’te bütün sulanan alan kadar. Araban’ın 33 bin nüfusu var yaklaşık 7 bin hane. 6 buçuk milyar lira ile 20 bin tane konut yapabilirsiniz. Bu para ile 3 tane Araban kurulabilir. Bu rakamın büyüklüğünü buradan anlayabiliriz. Şimdiye kadar 800 milyon harcandı. 800 milyon ile de yaklaşık olarak yarım Araban kurulabilir. Dolayısıyla da 3 sene 5 sene çok gözümüzden büyüteceğimiz meseleler değil. Olduğunda herkesin yaşam standardı yükselecek” diye konuştu.

Konuşmalar sonrasında, Vali Gül ile beraberindeki heyet, muhtarları uğurladılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM