[wp-story id="118872"] “BU BÜTÇE İLE ESNAFA KATKI SAĞLANABİLİNİRDİ” – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $3.516,1000
 • EURO
  $1,0867
 • ALTIN
  $47.856,9200
 • BIST
  1,1781
“BU BÜTÇE İLE ESNAFA KATKI SAĞLANABİLİNİRDİ”

“BU BÜTÇE İLE ESNAFA KATKI SAĞLANABİLİNİRDİ”

Akkent Cami’nin yapımı için gerçekleştiren ihale bedeli dudak uçuklattı. CHP Gaziantep İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Mimarlar Odası önceki Şube Başkanı Özgür Girişken, ihalenin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Akkent Cami’nin yapımı için gerçekleştiren ihale bedeli dudak uçuklattı. CHP Gaziantep İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Mimarlar Odası önceki Şube Başkanı Özgür Girişken, ihalenin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Girişken, “Önceki gün Akkent Camiinin kaba inşaat sonrası ince inşaat yapısı ile ilgili ihale gerçekleştirildi. Yanılmıyorsam ihale keşif bedeli 290 milyon TL. İhaleyi alan firma 245 milyon TL’ye bu yapım işini üstlenmiş vaziyette. Bu karmaşık ve çetrefilli bir konu. Lüks bir yapıda bile metrekare birim fiyatı en fazla 3 bin lira iken Akkent Camide bu rakam metrekarede 50-60 bin liraya çıktı” diye konuştu. 

“ÇOK BÜYÜK BİR BÜTÇE İLE İHALE GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

“Zamanında yapımı başlarken Türkiye’nin en büyük camii olması iddiasıyla başlayan bir yapı, Çamlıca’dan sonra ikinci büyük camii haline geldi. Ne yazık ki hiçbir mimari projesi, statik projesi, diğer tatbik projeleri, bir şantiye şefi olmadan, gerekli güvenlik önlemleri alınmadan, bir yüzyıllık sistemlerle yapılan iskelelerle ortaya çıkarılmış, hiçbir yapı denetim ve ruhsatı olmadan yapılmış ve buradaki ihmaller, çok vasıflı bir mühendis arkadaşımız Korkut Küçükcan’ın ölümüne yol açtı. Burada kamuoyunda çeşitli fikirler tartışıldı” şeklinde konuşan Girişken açıklamasını şu şekilde sürdürdü;
“Caminin yakılması, kamusal park alanına dönüştürülmesi, yıkılıp teknik şartlara uygun şekilde yeniden yapılmasına kadar pek çok fikir ortaya atıldı. Şahinbey Belediyesi’nin buradaki hatası bu kadar büyük bir acının yaşandığı bu yerde, kamuoyu ile bazı konuları tartışarak, ne yapılabileceğine karar vermek yerine, camiyi olduğu haliyle tekrar yapmak ısrarına geldi. Tasarruf tedbirlerinin açıklandığı bir dönemde 245 milyon TL civarında çok büyük bir bütçe ile bu ihale gerçekleştirildi.”

“BU BÜTÇE İLE KÜÇÜK ESNAFA 5 BİN LİRALIK KATKI SAĞLANABİLİNİRDİ”

“Bu tutar ile pandemi döneminde inim inim inleyen, büyük acılar çeken esnafa 5 bin TL nakdi yardım yapılsaydı eğer kimse tepki göstermeyecekti. Sözlerimi parti ve yönetimi bağlamaz, çok acil miydi? Son derece pahalı sistemlerle gerçekleştirilen bir camiden bahsediyoruz. Doğruluğundan emin olmamakla birlikte bir arkadaşımızın belirttiğine göre, metrekaresi 50-60 bin TL’ye mal olacak bir inşaattan bahsediyoruz. Bugün bir en iyi şekilde yapılmış konut inşaatının metrekaresi 3 bin TL. İhalenin askıya alınmasından yanayım. Bu konunun kamuoyunda tekrar tartışılmasından yanayım. Burada çok acı çekildi. ‘Ben, bu şekilde yapacağım’ düşüncesini doğru bulmuyorum, tamamlanmış bir yapı değil. Yıkılıp yeniden yapılması da değerlendirilebilir. Şahinbey Belediyesi, hiçbir gerekçe göstermeden daha önce Akyol Camii’ni yıkmıştı. Bunun yeniden değerlendirilmesini ve kamuoyunda tartışılmasını beklerim” şeklinde konuşan Girişken sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Bildiğim kadarıyla Küçükcan’ın vefatı ile ilgili davada, adli süreç odlukça ağır ilerliyor. Şahinbey Belediyesi’nden bir başkan yardımcısı görevden alındı ve ilgili bazı müdürler istifa etti. Bu kişilerin istifası veya kurban seçilmesi çözüm değil.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM