Büyükşehir’de Gündem Tugay Arazisi

Büyükşehir’de Gündem Tugay Arazisi

Gaziantep Büyükşehir Belediye (GBB) Meclisi Mayıs ayı 2.Birleşim Toplantısına Tugay Arazisi’nin imara açılmasına ilişkin tartışmalar damga vurdu.

ABONE OL
20 Mayıs 2022 23:11
Büyükşehir’de Gündem Tugay Arazisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilen Tugay Arazisi ile ilgili STK’lar, siyasi partiler ve vatandaşların itirazlarının görüşüldüğü mecliste konuşan GBB Başkanvekili Osman Toprak, “Boş olan ve şu an üzerinde yapı bulunan alanların satışında Büyükşehrin elde edeceği gelir ile Tugayın yeni binaları yapılacak. Ya Tugay olduğu gibi yerinde kalacak tel örgülerle çevrili ve vatandaşın kullanımına müsaade edilmeyecek ya da ormanlık alanı Millet Bahçesi yapıp vatandaşın kullanımına açacağız” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye (GBB) Meclisi Mayıs ayı 2.Birleşim Toplantısı GBB Başkanvekili Osman Toprak başkanlığında yapıldı. Toplantıda gündemde yer alan 42 madde ve gündem dışında gündeme alınan 3 madde olmak üzere toplam 45 madde görüşüldü.

TARİH SİZİ YARGILAR!

Toplantıda GBB Meclisi kararıyla imara açılan Tugay Arazisi’nin yerine yapılan itirazlar görüşüldü. Konuya ilişkin söz alan GBB Meclis Üyesi Yılmaz Kireç, “Burası Tugay Arazisi. Burada mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı var yargı kararları yok sayılarak tekrar imarda plan değişikliği yapılarak imara açıldı. Bu alanın imara açılmasının kamu yararına aykırı olduğunu, Dülükbaba ormanı ile birleştirilerek halkın kullanımına açık olması ve yapılan işlerin hukuka aykırı olduğu konusunda birçok STK’nın itirazı vardı ve dava konusu yapmıştı. Bu dava konusundan dolayı da tabii ki ihaleyi yürütmeyi durdurma kararı verdiler. Fakat tekrar bir kural değişikliği yapılarak yürütmeyi durdurma kararını es geçtiler. Bu karar idareye verilen bir emirdir. İşlem iptal edildiğinde de yeni karar alınamaz der. Alan içinde her türlü yapılacak olan işlemlerin askıya alınması gerekiyordu. Son söz olarak size şunu söylüyorum bu planı yaparsanız tarih sizi yargılar. Bütün STK’larla birlikte karar alıyoruz diyorsunuz, Gaziantep halkına soralım kent ormanı olmalarını mı istiyorlar yoksa konut olmasını mı istiyorlar. Bu konuda duyarlı olun. Lütfen Gaziantep halkını da göz önünde bulundurun” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MİLLET BAHÇESİ YAPILACAK”

Kireç’in ardından konuşan GBB Başkanvekili Osman Toprak, Tugay Arazisi’nin neden taşındığı konusunda açıklamalarda bulundu. Toprak, “Birincisi Tugay arazisi şehir merkezinde kaldı, şehir merkezinde askeri alan olarak belirlenmiş olan tel örgü ile çevrili vatandaşın girmesine müsaade edilmeyen alanları vatandaşın kullanımına açacak Millet Bahçesi belki de Türkiye’nin en büyük bahçelerinden bir tanesini yapmak adına biz o planlamayı yapıyoruz. Bundan birkaç meclis öncesinden de dile getirmiştim bizim orada yapmak istediğimiz şey şuanda askeriyenin yapılı olan alanları yani koğuş ve hangarların bulunduğu yerlerde sadece imar planı yapılarak konut yapılmasına müsaade edilecek ağaçların hiçbir tanesine dokunmadan vatandaşlarımızın kullanımına açılacak bunu özellikle belirtmek istiyorum.”

HUKKUKSUZ İŞLEM YAPMIYORUZ

Tugay Arazisi’n yapılacak olan projenin siyasete alet edildiğini söyleyen Toprak, “Bu kadar önemli bir proje siyasete alet edilmemeli bende sizler gibi düşünüyorum ama maalesef siyasi davranılıyor. STK’ların itirazları büyük bir kısımda geçmiş dönemde bir sivil toplum kuruluşunun başkanının yapmış olduğu vatandaşlarımızı yanlış bilgilendirmek adına aslında ağaçlık alan planlandırılıyormuş gibi bir algı yaratarak sosyal medya paylaşımından kaynaklı bir algı oluşturmak gayreti içerisinde olundu ama vatandaşlarımız bizlere güveniyor ve bizlerde yapılması gereken açıklamaları yapıyoruz. Hem de vatandaşımız bizlerin ne yapmak istediğini çok iyi biliyor. Yürütmeyi durdurma kararı geçmişte yapılmış olan planlama ile alakalı meclis kararı yeniden bir planlama yapıldığı takdirde zaten bizim o almış olduğumuz meclis kararı ile yapılan planla ilgili herhangi bir işlem yapmıyoruz. Yeni bir planlama yapıyoruz dolayısıyla buna itirazı olan yapılmış olanın hukuka aykırı olduğunu düşünen kişi yeni kararla alakalı yeni bir dava açacak ve yeniden bir yürütmeyi durdurma kararında bizler de mahkemenin kararına uymak durumundayız.”

MSB VE 5.ZIRHLI TUGAY KOMUTANLIĞI NEDEN İTİRAZ ETTİ?

GBB Meclis Üyesi Beyhan Külekçi de ilgili karara 5.Zıhrlı Tugay ve Milli Savunma Bakanlığından da itiraz edildiğini, bu itirazların nedenlerini sordu. Külekçi, Sivil toplum örgütleri ve şahıslar haricinde 5. Zırhlı Tugay İstihkam Şube Müdürlüğü ve Milli Savunma Bakanlığı Lojistik Genel Müdürlüğünün de itirazı var. Bu itirazların içeriğini alabilir miyiz?” diye sordu.

İTİRAZLARA GÖRE PLANLAMA YAPILDI

Külekçi’nin sorusu üzerine konuşan Toprak, “Milli Savunma Bakanlığı’nın yapmış olduğu itiraz aslında mahkemenin söylemiş olduğu ile çelişiyor. Mahkeme diyor ki, “Yürütmeyi durdurma ve iptal gerekçesi planlananın tamamının bütüncül şekilde düzenlenmesi ve düşünülmeli” yönünde iptal ediyor. Bizim yapmış olduğumuz planlamada mahkeme kararlarına uygun bir şekilde oluşturuldu. 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı ise, “Biz hala buraları kullanıyoruz dolayısıyla burada planlama yapamazsınız” diyordu ona ilişkin bir itiraz vardı bu itiraz teknik bir şey, o kısmı da arkadaşlarımız çalıştılar hem mahkemenin bize gerekçelendirdiği kısımları hem de Zırhlı Tugayın itirazlarını karşılayacak şekilde yeni bir planlama oluşturuldu.”

“YA TUGAY OLARAK KALACAK YA DA MİLLET BAHÇESİ OLACAK”

Tugay Arazisi’nin orman yapılması ile ilgili gelen soruya yanıt veren Toprak, “Boş olan ve şuan üzerinde yapı bulunan alanların satışında Büyükşehrin elde edeceği gelir ile tugayın yeni binaları yapılacak. Yani bu bir tercih.  Ya Tugay olduğu gibi yerinde kalacak ter örgülerle çevrili ve vatandaşın kullanımına müsaade edilmeyecek ya da ormanlık alanı Millet Bahçesi yapıp vatandaşın kullanımına açacağız. Burayı taşımak için de çok ciddi bir bütçeye ihtiyaç var. Tugayın yeni ihtiyaçları da içerisine alınarak inşaat yapılması gerekiyor bu da çok ciddi bir maliyet MSB bunların tamamını kendi bütçesinden karşılamayacağı için hazine bize devrediyor biz buradan elde etmiş olduğumuz gelirle tugayı taşıyacağız dolayısıyla hem MSB açısından 50-60 yıllık ekonomik ömrünü tamamlamış olan binalar yenilenmiş olacak hem vatandaş millet bahçesine kavuşacak hem de tugay taşınmış olacak.  Belediye kanununda yer alan kanuna göre usule göre satacağız hiçbir ayrımcılık gözetilmeyecek sadece şahsın ve firmanın alabileceği şekilde satışa sunulacak” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Tugay Arazi ile ilgili itirazla oy çokluğuyla reddedildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r