[wp-story id="118872"] Cemaatler neden CHP’ye dinsiz diyor – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $3.964,4600
 • EURO
  $1,0040
 • ALTIN
  $58.601,4100
 • BIST
  1,1603
Cemaatler neden CHP’ye dinsiz diyor

Cemaatler neden CHP’ye dinsiz diyor

    Türkiye’de kimi cemaatler  yıllardan beri  derinliği olmayan ve hurafeye dayalı bilgilerle CHP’yi dinsizlikten suçladı.. Bunun nedeni  gün geçtikçe daha belirgin hale geldi. Cemaat Selçuklu ve Osmanlı döneminde devletin içinde güçlü bir yapıya sahipti. Hele Osmanlı döneminde şeyhülislam ve cemaatlerin ağırlıklı olduğu tekke, zaviyeler toplumsal hayatta kanaat kurumları haline geldiği bilinen bir gerçeklik.   […]

 

 

Türkiye’de kimi cemaatler  yıllardan beri  derinliği olmayan ve hurafeye dayalı bilgilerle CHP’yi dinsizlikten suçladı.. Bunun nedeni  gün geçtikçe daha belirgin hale geldi. Cemaat Selçuklu ve Osmanlı döneminde devletin içinde güçlü bir yapıya sahipti. Hele Osmanlı döneminde şeyhülislam ve cemaatlerin ağırlıklı olduğu tekke, zaviyeler toplumsal hayatta kanaat kurumları haline geldiği bilinen bir gerçeklik.

 

Bu tekke ve zaviyeler, vakıflar, dergâhlar bireylerin, toplumun ve yöneticileri üzerinden her dönem etkili oldular ve imtiyazlı yaşadılar.Burada  kayıtlı olanlar  vergi vermez, askere gitmez ayrıcalıklar içinde bir hayat sürerlerdi.

 

Ama  bazıların da Ensar Vakfı’ndaki gibi toplumu şok eden  kötü olaylar yaşanırdı. Ama halk  kesinlikle buraya laf edemezdi.”Şeyh  ve şıhlara  laf etmek  karşı gelmek Allah’a karşı gelmektir”  diyerek halkın gözünü korkutulardı.

 

Cumhuriyetin  kuruluşuyla birlikte  insanlar kendi dinlerini iyece öğrensin diye  Mustafa  Kemal Atatürk kendi tasarrufu ile   Elmalı Hamdi Yazır’a,  Kuran’ın tesvirini yaptırdı. Böylece bazı işgüzar din taciri hocaların foyası meydana çıkmıştı. Dürüst olanlara kimse bir şey demiyoruz. Ama namus haini, dini kendi çıkarları içinde kullanan sahtekarlara  karşı  Atatürk ve o zamanki CHP Diyanet işlerini kurmuştur. Bu ülkenin  imam , müezzin, ve din hocaları burada devlet tarafından yetiştirilsin ve sağlıklı bilgiler versin istemiştir.

 

Diyanet  açılınca  Tekke ve zaviyeler kapandı. Gerçek din dersini imam hatiplerden öğrenilmesi ve imtiyazların kaybedilmesi buradaki şeyhlerin ve şıhların hoşuna gitmedi. Bu  adamlar CHP’yi dinsizlikte suçlamaya başladı. CHP’ye  vatan haini deseler. Kurtuluş savaşı yapmış bir parti. Hırsız deseler savaştan sonra  savaş tazminatını ödeyen yatırım yapan bir parti  o zaman  geriye tek bir şey kalıyordu CHP’yi dinsizle suçlamak…

 

Neden CHP’yi dinsizlikten suçladı?

 

Bazıları bugünkü Ensar Vakfı gibi  küçük çocukların ve kadınların istismar edilmesine, dinin farklı amaçlar için kullanılmasına izin verilmediği ve hurafenin önüne geçildiği için..

 

Neden suçlandı CHP?

O dönem halkın  okuma-yazma bilme oranı yüzde 3’dü  Atatürk ve CHP zamanında  bu oran yüzde 40 vardı. Halk bu din tüccarlarının gerçek yüzleri göründüğü için.

 

Evet çocukların ırzına geçmek din ise CHP dinin doğru yaşanmasını sağlayarak bununla mücadele edecektir.

 

Kul hakkı yiyip, vatanı  devleti soyup birilerine peşkeş çekip saltana sürmek  din ise CHP tüyü bitmedik yetimin hakkına sahip çıkacaktır.

 

Laik Türkiye Cumhuriyetinde  bir taş dahi yontmak, devleti zarara uğratmak din ise, devleti kuran CHP, korumayı da en temel görevi sayacaktır…

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM