Pet Shop
Çocuğunuzun İdrar Kaçırmasının Bir Nedeni Var

Çocuğunuzun İdrar Kaçırmasının Bir Nedeni Var

ABONE OL
2 Haziran 2022 13:32
Çocuğunuzun İdrar Kaçırmasının Bir Nedeni Var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocuklarda gece veya gündüz yineleyen şekilde idrar kaçırma çocukluk çağı önemli sorunlarından biridir. Bu rahatsızlık tıp dilinde Enürezis olarak bilinmektedir. Enürezis Nokturna (gece alt ıslatma), üriner sistemin (boşaltım sisteminin) en sık karşılaşılan problemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır.

Bu bağlamda, Çocuk Ürolojisi Uzmanı Op. Dr. Akın Karagözoğlu Medical Park Gaziantep Hastanesi Çocuk Ürolojisi Polikliniğine en çok başvuru nedenlerinden birinin çocuklarda altını ıslatma problemi olduğuna dikkat çekti.

Op. Dr. Karagözoğlu sözlerine şöyle devam etti: ‘’ Enürezis, idrar kontrolünün beklendiği 5 yaştan sonra, haftada ikiden fazla idrar kaçırılması olarak tanımlanabilir. 5 yaşından büyük çocuklarda %20 oranında alt ıslatma problemleri saptanmaktadır. İşeme problemlerini gece yada gündüz idrar kaçırma, gece gündüz idrar kaçırma, sık idrara gitme, aniden sıkışma ve lavaboya gidene kadar damla damla idrar kaçırma olarak sıralanabilir. Alt ıslatma problemlerinin en sık karşılaşılan nedenleri mesane gelişimindeki gecikme, genetik yatkınlık, idrar bekletmeye bağlı gelişebilen aşırı aktif mesanedir. Bunların dışında nörojen mesane olarak bilinen, omurilik hastalıkları antalya elit escort sonucu gelişen ve böbrek yetmezliğine neden olabilen bazı sendromlar vardır. 5 yaşından sonra alt ıslatmanın devam etmesi çocuklarda bazı psikolojik ve sosyolojik problemlere yol açabildiğinden tedavi edilmeleri, bu amaçla çocuk ürolojisi ile ilgilenen bir uzmana başvurmaları önerilmektedir. ‘’ dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r