SON DAKİKA

Eczacılar tahsildar değildir

Gaziantepli eczacılar, ‘14 Mayıs Eczacılık Günü’ kutlamaları kapsamında 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından açıklama yapan Gaziantep Eczacılar Odası Genel Sekreteri Serdari Dalsüren, sektörün sorunlarını dile getirdi.

Bu haber 14 Mayıs 2019 - 22:56 'de eklendi ve 3129 kez okundu. kez görüntülendi.

 

 

 

Dalsüren, bir ilaç alım protokolü olmamasına rağmen devlete olan güvenle ülkemizde barınan 4 milyonun üzerindeki Suriyeliye ilaç hizmeti verdiklerini belirterek, “Yine serbest eczanelerde ise sağlık uygulama tebliğinden kaynaklanan reçete karşılama sürecinin uzunluğu ve hastalarla yaşanan muayene katkı payı, reçete katkı payı tutarlarının tahsilatı tartışmaları eczacıyı asıl görevi olan danışmanlık görevinden alıkoymaktadır. Eczacılar muayene katkı payı tahsildarlığı yapmaktan ve bu sebeple hastaları ile karşı karşıya gelmekten kurtulmalıdır” dedi.

 

 

 

İLAÇTA DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULMALIYIZ!

 

 

 

Dalsüren, konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün geldiğimiz noktada halkın cepten yaptığı sağlık harcamaları çok fazla çeşit ve de yüksek miktarlardadır. Sağlıkta dönüşüm programı ile cepten yapılan sağlık harcamaları giderek çeşitlenmiş ve toplam sağlık harcamalarının yüzde 20’sine tekabül eden yıllık 30 milyar lira seviyelerine ulaşmıştır. Kamunun sağlığa ayırdığı pay yıllara göre artış göstermekte ancak hala OECD ortalamasının yarısındadır.

 

 

 

SEKTÖR DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULMALI

 

 

 

82 milyonluk nüfusu ile Türkiye, çokuluslu ilaç firmaları için son derece geniş bir pazardır. Türkiye’de yerli ilaç üreticisi sayısı bir elin parmaklarının sayısından azdır. Daha da vahimi hiçbir yerli ilaç molekülümüz yoktur. 1,2 trilyon dolarlık dünya ilaç pazarında Türkiye sadece 1 milyar dolarlık bir ihracata sahiptir. Bununda hammadde girdilerinin büyük kısmı ithalata dayalıdır. Bugün Türkiye’de kullanılan her 100 kutu ilacın 70’i yerli üretimdir ancak ciro olarak baktığımızda bu oran yüzde 45’e düşmektedir. Kullandığımız aşıların tamamını ithal etmekteyiz. Stratejik bir ürün olan ilaçta dışa bağımlılığın azaltılması için ivedi şekilde tedbirler alınması gerekmektedir. İlaçta dışa bağımlılık ilaç yokluğuna yol açmaktadır. Euro kurunun 6,50 TL’yi aştığı bir ortamda ilaç fiyat hesabında kurun 3,40 TL’den hesaplanması sonucu ilaç ithalatında sorunlar yaşanmaktadır. Bu ilaçlar ağrı kesiciler ve göz damlaları olabildiği gibi son derece ciddi hastalıklarda kullanılan benzeri bulunmayan ilaçlar da olabilmektedir.

 

 

 

EKONOMİK SIKINTILAR ARTIYOR

 

 

 

Eczanelerimizde ilaç yokluğunun dışında artan işletme giderleri ve genel karlılığın azalması nedeniyle finansman sorunları da yaşamaktayız. Eczacıların banka kredisi kullanım oranları sürekli yükselmektedir. 2018 ağustos ayında yaşanan kur dalgalanması nedeniyle ilaç depolarının satış vadelerini kısaltması da ciddi mali sıkıntılara yol açmıştır. Sağlık uygulama tebliğinde yapılan değişikliklerin sıklığı ve kullanılan ifadelerin muğlaklığı da çeşitli sorunlar oluşturmaktadır. Eczacı reçetede yazılan ilacı gördüğünde etki, yan etki, etkileşim yerine ödenme koşullarını düşünür hale gelmiştir.

İLAÇTA REKLAM HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Sağlık beyanı ile yazılı-görsel basında halka sunulan ürünler ciddi sorun oluşturuyor. Üretim ve satış aşamasında kontrol ve denetimleri zayıf olan besin destek, gıda takviyesi adı altında halka sunulan bu ürünler reklam yoluyla önemli satış ciroları yapmaktadır. İçeriği, üretim koşulları, belirtilen özellikleri konusunda dikkatli kullanılması gereken bu ürünlerin halk sağlığını tehdit etmemesi için sağlık bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmalı ve denetlenmelidir.”    Törene Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, aynı zamanda eczacı olan CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, CHP İl Başkanı Lütfü Demir ve eczacılar katıldı.

UA-76681437-2