Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eczacılardan kapatma eylemi

Eczacılardan kapatma eylemi

Gaziantep Eczacı Odası Başkanı İrfan Demirci, Eczacının ayakta kalma ve hakkı olanı alma mücadelesi verdiğini söyledi.

“Eczacının mücadelesi daha fazlası için değil” diyen Demirci, “Eczacı ayakta kalma ve hakkı olanı alma mücadelesi veriyor. Bunun için önümüzde ki ayın sonuna doğru Eczacı Mitingi yapacağız. Türkiye’nin 81 ilinden Eczacılar, aileleri ve çalışanlarıyla birlikte mitinge katılacağız. Buradan da sonuç alamazsak bir günlük eczane kapatma eylemine gideceğiz” şeklinde konuştu.

Eczacının çözüm bulacağı yerin kamu olduğunu anlatan Demirci, “Çünkü ilacın yüzde 90’lık bölümünü satın alan devlet. Birçok ilaçta fark çıkıyor. Hastalar bile bu yükün altında eziliyor. Devletin ivedi eczanelerin koşullarını iyileştirici adım atması lazım. Eczaneler tek tek baktığınız zaman küçük yapılar gibi görünüyor ama Türkiye’de 28 bin Eczane var. Türkiye’deki Eczanelerde Eczacı haricinde 70 bin insan çalışıyor. Baktığınız zaman Türkiye’nin bütün coğrafyasına yayılmış, 7/24 sağlık hizmeti veren, yarı resmi hizmet veren bir yapı” dedi.,

SESİMİZİ DUYURMAK ZORUNDAYIZ

“En son Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ile görüşüldü” diyen Demirci, “Sağlık Bakanlığı, Maliye ve Çalışma Bakanlığı iş birliği ile çözüme çok daha çabuk ulaşılacaktır. Neden Sağlık Bakanlığı? Türk Eczacılar Birliği Ruhsatlarıyla birlikte Sağlık Bakanlığı’na bağlı. Eczacıların koşulları, İlaç Fiyat Kararnamesiyle düzeltilmez ise önemli bir bölümümüz kapanmaya doğru gidiyoruz. Ötesi de eylem planı. Şunu demek çok zor. “Ben Eczaneyi kapatıyorum. Bugün ilaç satmayacağım” diyemezsin ama bizim de kendimizi ifade etmemiz gerekiyor. Bunun için önümüzde ki ayın sonuna doğru Eczacı Mitingi yapacağız. Türkiye’nin 81 ilinden Eczacılar, aileleri ve çalışanlarıyla birlikte mitinge katılacağız. Buradan da sonuç alamazsak bir günlük eczane kapatma eylemine gideceğiz. Biz bu eyleme mecbur kaldığımız için gideriz yoksa mesleğimize bağlılığımız tartışılamaz. Bunu söylemek biraz garip ama bir tarafımızda ticari yapı. Bu meslekten kazancımız ile ailemizin geçimini sağlıyoruz. Giderlerimizi karşılıyoruz. Dolayısıyla yaşamak ve ayakta kalmak için sesimizi duyurmak zorundayız” dedi.

Eczacılardan kapatma eylemi