UA-123728131-1
reklam

 • DOLAR
  7,2491
 • EURO
  8,5368
 • ALTIN
  448,57
 • BIST
  9,4980
Eczacıların suçu ne ?

Eczacıların suçu ne ?

YILBAŞI gecesi nöbetçi olan Hürriyet Eczanesi sahibi Vehbi Nakıboğlu ile iki oğlu ve çalışanların doktorun yazdığı reçetedeki ilacın muadilini verdiği gerekçesiyle ilacı alan kişi ve yakınlarının saldırısına uğramasının tepkileri sürüyor.

CHP Milletvekili İrfan Kaplan, “Eczacılara uygulanan şiddetin boyutu her geçen gün artıyor. Artık kamuoyu muadil ilaç konusunda yeteri kadar aydınlatılmalı, vatandaşlar bilgilendirilmeli ve bu şiddetin önüne geçilmelidir”dedi. Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci ise “Bizler insanlara sağlık dağıtmak için çalışan bir meslek grubuyuz. Yani insanların en zor zamanlarında çalışan bir meslek grubuyuz. Sağlıkta şiddetle ilgili eylemler yapılıyor ama bitmiyor. O yüzden hukuksal birtakım caydırıcı önlemler almak gerekiyor. Bu konuda da hükümetten üniversitelere kadar toplumun tüm katmanlarına görev düşüyor” değerlendirmesini yaptı.

Eczacıların suçu ne ?, Gaziantep Tutku Gazetesi

OLAY NASIL OLDU ?

Olay, yılbaşı gecesi Ocaklar Mahallesi’nde yaşandı. Eczacı Vehbi Nakıboğlu’nun işlettiği ve o gün nöbetçi olan eczaneye giden bir kişi, reçetesini vererek ilaçlarını aldı. Eczaneden ayrıldıktan bir süre sonra tekrar eczaneye giden bir grup, Vehbi Nakıboğlu ve kendisini ziyarete gelen oğullarına reçetedeki ilacın muadilini verdiği gerekçesiyle saldırdı. Yüzlerinden aldıkları darbelerle yaralanan üç kişi olayı görenlerin ihbarı üzerine gelen sağlık görevlileri tarafından hastaneye kaldırıldı. Darp raporu alan eczacılar, kendilerine saldıran ismi öğrenilemeyen kişilerden şikayetçi oldu. Yaşananlar ise bir işyerinin güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Grup, eczacıyı darbettikten sonra kaçtı.  Özel hastanede tedavi altına alınan ve sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilen Vehbi Nakıboğlu, şikayetçi oldu.

DEMİRCİ ÖFKELİ

Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, sağlıkta şiddet olaylarının çok sayıda kişinin canını yaktığını söyledi.  Artık bu gibi olayların son bulması gerektiğini ifade eden Demirci, “Bizler insanlara sağlık dağıtmak için çalışan bir meslek grubuyuz. Yani insanların en zor zamanlarında çalışan bir meslek grubuyuz. Sağlıkta şiddetle ilgili eylemler yapılıyor ama bitmiyor. O yüzden hukuksal birtakım caydırıcı önlemler almak gerekiyor. Bu konuda da hükümetten üniversitelere kadar toplumun tüm katmanlarına görev düşüyor.” diye konuştu.

KAPLAN: ŞİDDET HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, “Sağlıkta şiddet her geçen gün katlanarak artıyor. Muadil ilaç yüzünden Eczacılarımız defalarca şiddete uğradı, Eczaneler basıldı. 1 Ocak’ta nöbet hizmeti sırasında Gaziantep’te faaliyet gösteren Hürriyet Eczanesi’ne saldırı yapılmıştır. Konu yine muadil ilaç uygulamasıdır. Eczacıların görev ve sorumluluğunda muadil ilaç verme yetkisi vardır ve doktorlar dahi bu konuda müdahil olmamalıdır.  Sağlık Bakanlığı’nın eşdeğer ilaç kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla yürürlükte olan genelgeye ve eczacının eşdeğer ilaç vermeye yetkili olduğu gerçeğine rağmen ne yazık ki kamuoyu bu konuda yeteri kadar aydınlatılamamaktadır. Sağlık Bakanlığı “muadil ilaç” konusunda vatandaşlarımızı ve kamuoyunu bilgilendirecek ve bilinçlendirecek projeler üretmeli, eczacı ile vatandaşı karşı karşıya getirmemelidir. Kutsal bir görev yapan, insan sağlığı için gecesini gündüzüne katan özverili bir şekilde işini yapan sağlık emekçilerine yönelik şiddetin hiçbir gerekçesi olamaz. Sağlıkta şiddeti önleyici, yaptırım gücü yüksek yasal değişiklikler gerekmektedir.  Vatandaşlarımızın sağlıklı bir ömür geçirmesinde büyük emeği olan Eczacılara ve beraberindeki tüm sağlık çalışanlarına yönelik her türlü şiddetin karşısından olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Hürriyet Eczanesi’ne yapılan saldırıyı kınıyor, Eczacı meslektaşıma geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bugünkü Sayımız
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM