[wp-story id="118872"] ERDOĞAN: JEOTERMAL ELEKTRİK KAPASİTESİ 10 YILDA 100 KAT ARTTI – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $2.854,5400
 • EURO
  $0,9135
 • ALTIN
  $41.750,0000
 • BIST
  1,1686
ERDOĞAN: JEOTERMAL ELEKTRİK KAPASİTESİ 10 YILDA 100 KAT ARTTI

ERDOĞAN: JEOTERMAL ELEKTRİK KAPASİTESİ 10 YILDA 100 KAT ARTTI

AK Parti Gaziantep Milletvekilimiz Sayın Mehmet ERDOĞAN; Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve üye milletvekilleri ile birlikte Jeotermal Enerji Derneği tarafından organize edilen program kapsamında İzmir, Aydın, Denizli ve Manisa illerini kapsayan bir çalışma programı gerçekleştirdik dedi.

Sayın Mehmet ERDOĞAN, ziyaret kapsamında Aydın 1 Nolu Jeotermal Enerji Santral, Denizli 2 Nolu Jeotermal Enerji Santral Ziyareti, Aydem Yenilenebilir Isı Merkezi ,Zorlu Enerji Jeotermal Enerji Santrali, Maspo Jeotermal Enerji Santrallerinde incelemelerde bulunduklarını ülkemizin jeotermal ve yeneilenebilir enerjide söz sahibi olan Acarsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Acar ve ortağı Sami Özdağ’ın sahibi olduğu Greeneco Enerji Elektrik Üretim A.Ş. nin yatırım büyüklüğü ile Türkiye’nin kalkınmasında ve istihdamında büyük rol oynadığını, yine hemşehrimiz sayın Muharrem Balat’ın sahibi olduğu Türkiye’nin ilk özel sektör jeotermal elektrik santrali (JES) yatırımı olan ve 2006’da Aydın’ın Germencik ilçesinde MB Holding tarafından hizmete alınan 8,5 megavat kapasiteli Dora-1 JES’ i olması bizleri ayrıca çok mutlu etmiştir,dedi. Sayın ERDOĞAN yaptığı açıklamada; Türkiye’nin her bölgesi jeotermal enerji açısından yüksek potansiyele sahip olmakta olup Ege Bölgemizde ki deki Jeotermal tesislerin Milli Ekonomimize 10 yılda 5 Milyar dolar katkısı bulunduğunu, Jeotermal enerjiden elektrik üretim kapasitesinin 2020 yılı sonunda 1650 megavat seviyesine ulaştığını Türkiye’nin bu alanda dünyada en hızlı büyüyen ülkelerden olduğunu belirtti.

Türkiye’nin jeotermal enerjiden elektrik üretim potansiyelinin 3 bin 500 megavat seviyesinde bulunmakta olup, mevcut elektrik üretim kapasiteyle Türkiye’nin dünyada 4. sırada yer aldığını dünyada jeotermal enerjinin, başta ısıtma olmak üzere, soğutma, kurutma, turizm, sağlık tesisleri, seracılık, kültür balıkçılığı ve madencilik alanlarında kullanıldığını söyledi.

Türkiye’de özel sektör yatırımları ve devlet politikaları sayesinde jeotermal enerjiden elektrik üretim kapasitesi son 10 yılda 100 kattan fazla artmış olup, Türkiye bu alanda dünyada en hızlı büyüyen ülkelerden biri olmuştur. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmada jeotermal enerjinin iyi bir alternatif olmasıyla beraber Ülemizin neredeyse her bölgesi jeotermal enerji açısından yüksek potansiyele sahip bulunmaktadır.

AK Parti Gaziantep Milletvekilimiz Mehmet ERDOĞAN, Dünyanın en büyük problemlerinden biri olan iklim değişikliği ile devam eden mücadelede yeşil ve yenilenebilir enerjiye vermiş olduğumuz destekle beraber, Ülkemizin yerli ve milli kalkınma hamlelerine, büyümesine ve güçlenmesine AK Parti Hükümetleri olarak her türlü desteği verdik bundan sonrada desteklerimiz artarak devam edecektir dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM