[wp-story id="118872"] Erdoğan Rusya’da Putin ile görüştü – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $3.789,0600
 • EURO
  $1,0891
 • ALTIN
  $61.892,5000
 • BIST
  1,1642
Erdoğan Rusya’da Putin ile görüştü

Erdoğan Rusya’da Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile RusyaDevlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara-Moskova arasındaki uçak krizinden sonra ilk kez bir araya geldi. Liderlerin görüşmesi yaklaşık 1.5 saat sürdü. Ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Reuters’a konuşan bir Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, Erdoğan-Putin görüşmesinin genel havasını “çok olumlu” olarak tanımladı. Erdoğan ile Putin arasındaki tarihi zirveye ilişkin şu detaylar öne çıktı: * Cumhurbaşkanı […]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile RusyaDevlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara-Moskova arasındaki uçak krizinden sonra ilk kez bir araya geldi. Liderlerin görüşmesi yaklaşık 1.5 saat sürdü. Ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Reuters’a konuşan bir Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, Erdoğan-Putin görüşmesinin genel havasını “çok olumlu” olarak tanımladı.

Erdoğan ile Putin arasındaki tarihi zirveye ilişkin şu detaylar öne çıktı:

* Cumhurbaşkanı Erdoğan, St. Petersburg havalimanında Türk işçiler tarafından karşılandı.

* Tarihi buluşma, “Çarlar köyü” olarak bilinen bölgedeki Konstantin Sarayı’nda gerçekleşti.

Erdoğan Rusya'da Putin ile görüştü

* Görüşme 1 saat 6 dakika rötarlı başladı, yaklaşık 1.5 saat sürdü.

* Türk ve Rus heyetlerin oturacakları yemek masasına koyulan porselen tabakların ortasına Erdoğan ile Putin’in tokalaşma pozunun resmedildiği görüldü.

Erdoğan Rusya'da Putin ile görüştü

* Reuters’a konuşan bir Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, Türkiye ile Rusya ilişkilerinin uçakkrizinin yaşandığı Kasım 2015 öncesine döndürülmesi konusunda Türkiye ve Rusya arasında açık bir uzlaşı olduğunu söyledi. Türk yetkili, Erdoğan-Putin görüşmesinin genel havasını “çok olumlu” olarak tanımladı. Yetkili, “İki taraf da ilişkileri ileriye götürme konusunda kararlı” dedi.

LİDERLERİN AÇIKLAMALARI

Rusya’nın St. Petersburg kentindeki görüşme öncesi gazetecilerin görüntü almasına izin verildi. İki lider bu sırada açıklamalarda bulundu.

Rusya lideri Putin bu esnada yaptığı konuşmada, “Geçen sene Kasım ayında Rus askerlerin öldürülmesinden sonra ilişkiler düşük seviyeye alçaldı. Şu an Türkiye’nin iç siyasi durumu son derece zorlu. Türkiye’nin bu zorlu günlerinde buraya gelerek ziyarette bulunmanız iyi niyetinin ifadesidir. Bu gelişmeler her iki ülkenin hayrına olacaktır” dedi.

Türkiye’deki darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayan ilk liderlerden biri olduğunu hatırlatan Putin, “Tekrar bizim ilkesel tavrımızı dile getirmek istiyorum. Biz her türlü darbe kalkışmalarına, anayasaya aykırı olan bu tarz girişimlere karşı olacağız… Aynı zamanda Türk halkının bu sorunların üstesinden geleceğini, siz ülkenin başındayken üstesinden geleceğine inanıyorum. Bugün hem başbaşa, hem de genişletilmiş durumda ilişkilerimizi ele alma fırsatımız olacak. Bu arada ticari ve ekonomik ilişkilerimizin yeniden kurulması ve terörle mücadele konuları ele alınacaktır. Tekrar böyle bir fırsatımız olduğuna çok seviniyorum, hoşgeldiniz diyorum” ifadesini kullandı.

ERDOĞAN’DAN TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şöyle dedi:

“Böyle bir hassas döneminde sizlerin bu randevuyu vermeniz hakkında çok teşekkür ediyorum. Aslında planlamamız malum G20 zirvesiydi. Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok farklı olumlu bir sürecin içine girmiştir. Büyük hedefler belirlediğimiz bir süreçtir. Tabii o malum olaydan sonra onun süratle bir araya gelmemize vesile olması nedeniyle gerçekten teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki şimdi attığımız ve atacağımız bu adımlarla çok daha farklı bir sürecin içerisine gireceğiz. 15 Temmuz darbe girişiminin ertesinde sizlerin lider noktasında bizi arayışı hem tüm heyetimizi hem de halkımızı mutlu etmiştir

Pazar günü de İstanbul’da yapılan dev miting halkımızın demokrasiye sahiplenişi ve darbelere karşı durmaları konusunda çok anlamlıydı. Bu ziyaretle beraber, sırası bizde olan üst düzey istişare konsey toplantılarına da başlayacağımız için çok mutluyuz. Aramızda masada olan birçok ikili ilişkilerimiz var, bölgenin siyasi olarak bizlerden beklentileri var. İnanıyorum ki dayanışmamız bölgedeki sorunların çözümüne de yardımcı olacaktır. Ben tekrar çok teşekkür ediyorum.”

Erdoğan Rusya'da Putin ile görüştü
Kapıdan gülümseyerek giren Erdoğan, Putin ile tokalaştıktan sonra yerine oturdu. 

Erdoğan-Putin görüşmesi planlanandan 1 saat 6 dakika geç başladı. Salona ilk önce Putin girdi ve yaklaşık 1.5 dakika Erdoğan’ın gelmesini bekledi.

KONSTANTİN SARAYI’NDA BULUŞTULAR

Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı St. Petersburg şehrinin dışında yer alan ve “Çarlar köyü” olarak bilinen “Strelna” bölgesi içindeki Konstantin Sarayı’nda ağırlıyor.

1797 yılında Rus Çarı Petro’nun emriyle inşa edilen saray daha sonra oğlu ve bir sonraki Rus Çarı Konstantin’e hediye edildi. Bu tarihten beri de adına Konstantin Sarayı deniyor.

Erdoğan Rusya'da Putin ile görüştü

Erdoğan ve Putin baş başa görüşmenin ardından heyetler arası çalışma yemeğine katıldı. Liderler daha sonra ise ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan Rusya'da Putin ile görüştü

Erdoğan ve Putin, ayrıca Türk ve Rus iş adamlarına da hitap edecek.

TABAKLARDAKİ İLGİNÇ DETAY

Bu arada Rus ve Türk heyetlerin görüşmeden sonra oturacakları yemek masasında ilginç bir detay gözden kaçmadı. Masaya koyulan porselen tabakların ortasına Erdoğan ile Putin’in tokalaşma pozu resmedilmişti.

268 GÜN SONRA İLK KEZ

Erdoğan ve Putin en son 15 Kasım 2015’te Antalya’da düzenlenen G20 zirvesi kapsamında bir araya gelmişti. 24 Kasım 2015’te ise Rus uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke ilişkileri gerilmişti.

ERDOĞAN RUSYA’DA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak “TUR” ile saat 13.15’te Rusya’nın St. Petersburg kentine ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, St. Petersburg Pulkovo Havalimanı’nda, Rusya Dışişleri Bakanlığı St. Petersburg Temsilcisi Vladimir Zapivalov, St. Petersburg Valiliği Dış İlişkiler Başkanı Yevgeni Grigoryev, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, St. Petersburg Başkonsolosu Kazım Çavuşoğlu ile büyükelçilik ve başkonsolosluk personeli karşıladı.

Erdoğan Rusya'da Putin ile görüştü
St. Petersburg havalimanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşılayan Türk işçiler

Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan da Rusya’ya geldi.

Erdoğan Rusya'da Putin ile görüştü

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM