UA-123728131-1
reklam

 • DOLAR
  7,2491
 • EURO
  8,5368
 • ALTIN
  448,57
 • BIST
  9,4980
GAHİB 139 Ülkeye 1 Milyar 697 Milyon Dolarlık Halı Serdi

GAHİB 139 Ülkeye 1 Milyar 697 Milyon Dolarlık Halı Serdi

GAHİB 2019 Yılının Halı Sektöründe Türkiye’nin İhracat Şampiyonu Tüm Sektörlerde Beşeri Ana paraya Yatırım Zorunluluktur   Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB), sektörün geneli ile ilgili kurum ve kuruluşları bir araya biriktirerek 2019 yılının değerlendirmesini yaparken 2019 yılı ve sonrasına yönelik çeşitli değerlendirmeler yapılmış oldu. Toplantıya başkanlık icra eden GAHİB Başkanı Ahmet KAPLAN, “Şu an […]

GAHİB 2019 Yılının Halı Sektöründe Türkiye’nin İhracat Şampiyonu

GAHİB 139 Ülkeye 1 Milyar 697 Milyon Dolarlık Halı Serdi, Gaziantep Tutku Gazetesi

Tüm Sektörlerde Beşeri Ana paraya Yatırım Zorunluluktur

 

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB), sektörün geneli ile ilgili kurum ve kuruluşları bir araya biriktirerek 2019 yılının değerlendirmesini yaparken 2019 yılı ve sonrasına yönelik çeşitli değerlendirmeler yapılmış oldu. Toplantıya başkanlık icra eden GAHİB Başkanı Ahmet KAPLAN, “Şu an makine halısında 139 ülkeye 1 milyar 697 milyon 879 bin dolarlık ihracat ve 45 bin civarında bir istihdamla dünyada en mühim üretim merkeziyiz. Temel hedefimiz ise bulunduğumuz zirvede kalıcı hale gelmek, yatırımlarımızı güçlendirirken beşeri ana paraya yatırım yapmaktır.” dedi. Makine Halıcılığının geleceğinin tartışıldığı ve yeni yol haritasının belirlendiği toplantıya GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan başkanlık yaparken meydana gelen halı istişare toplantısına Gaziantep Halıcılar ve Dokumacılar Odası Başkanı Mehmet Törer ile Gaziantepli halı üreticileri ve ihracatçıların yüksek iştirakı dikkat çekti. GAHİB Başkanı Kaplan, 2019 yılı içinde meydana gelen faaliyetleri ana başlıklar altında anlatarak 2020 hedefleri hakkında bilgiler verdi.

GAHİB 2019 YILININ HALI SEKTÖRÜNDE TÜRKİYE’NİN İHRACAT ŞAMPİYONU

2019 senesinde halı sektörünün Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ihracat açısında birinci sektörü bulunduğunu ifade eden GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan meydana gelen toplam ihracat rakamının bundan önceki yıla oranla %12,7’lik artışla 1 milyar 697 milyon 879 bin dolar dolar bulunduğunu ifade ederek “Türkiye’nin en mühim sektörleri içinde yerini alan makine halı sektörü 2019 senesinde gerek Gaziantep gerekse bölgemizin ihracatta sektör birincisi olurken Türkiye genelinde birliğimiz en fazla halı ihraç eden birlik olma unvanını korumuştur. Bu başarı öyküsüne katkı elde eden tüm üretici ve ihracatçılarımızı yürekten kutluyorum” dedi.

 

 GAHİB 2020 URGE PROJELERİYLE KONUŞULACAK

Başkan Kaplan yapmış olduğu değerlendirmede 2020 senesinde yürütülecek olan URGE projelerinin hazırlandığını belirterek “Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği tarafınca ‘Makine Halısı Kümelenme Projesi – 1’, ‘Makine Halısı Kümelenme Projesi -2’ ve ‘Makine Halısı Kümelenme Projesi – 3’ isminde üç tane proje başvurusu Tecim Bakanlığı tarafınca destek kapsamına alınmış olup ilk aşama olan gerekseme analizi aşaması tamamlanarak Bakanlık onayına sunulmuştur. Toplamda 121 şirket üç yıl süresince bu projelerde yer alabilecek ve proje kapsamında Birliğimizce gerçekleştirilecek faaliyetlerde %75 devlet desteği alabilecektir.” dedi.

HALIDA MİLLİLEŞME HAMLESİ DEVAM EDECEK

Halı sektörünün yüzde 70 civarında dışa bağımlı bir sektör bulunduğunu belirten Başkan KAPLAN, dışa bağımlılığı azaltmak için Millileşme Komisyonunun etken çalışmaya başladığını belirterek “Sektörümüzün en ciddi maliyet kalemlerinden makine, sarf malzemesi, yazılım ve hammadde şeklinde ithalata bağlı ürünlerin en azından bir kısmının üniversite-sanayi iş birliğinde yerelden temin edilebilmesi adına çalışmalara başlanmıştır. Makine kartlarının yerelde üretimi ve ulusal yazılım ile ilgili Gaziantep Üniversitesi bünyesinde yer edinen Teknopark yetkilileri ve Halı şirket yetkilileri görüşerek istenilen ürünler için çalışmalara adım atmıştır. Görüşmeler neticesinde sektörde gereksinim duyulan ürünlere öncelik verilmesi, tamiratı noktasında yerelden destek alınması kararlaştırılmıştır. Mevcut ve yabancı sermayeli desen tasarım programlarına alternatif, yerli ve ulusal yazılım programına destek için Birliğimiz öncülüğünde lüzumlu girişimlerde bulunulmuştur. 2020 senesinde millileşme komisyon faaliyetlerimize ara vermeden devam edilecek ve bir an ilkin söz mevzusu maliyet kalemlerinin millileştirilmesi amaçlanmaktadır” dedi.

 

 BEŞERİ SERMAYEYE YATIRIMI ARTTIRACAĞIZ

Halı sektörünün geleceği açısından beşeri ana paraya yatırımın mühim olduğuna dikkat çeken Başkan Kaplan sektörün geleceğe sıhhatli taşınabilmesi için tüm firmaların bu yönde emek harcamaları desteklemesi icap ettiğini ifade ederek “Sektörde etkinlik gösteren şirketlerin çoğunluğunun aile şirketi olması sebebiyle hem kurumsallaşmayı sağlamak hem de yeni nesil gençleri sektöre adapte edebilmek amacıyla, genç yönetici adaylarına yönelik olarak uzun soluklu bir Yönetici Geliştirme Programı yürütülmektedir. Bu komisyon neticesinde, iki haftada bir Birliğimiz hizmet binasında eğitim verilmektedir. İnovatif perspektif ile ustalaşmış dünyada geçerli bilgilere dayalı olarak hazırlanan bu program, iştirakçilerin yöneticilik kabiliyetlerini geliştirmeyi ve liderlik vizyonuna kıymet katmayı hedeflemektedir. Program, daha çok genç yönetici adayına erişebilmek amacıyla 2020 senesinde da devam edecektir” dedi.

DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜMÜN OLMAZSA OLMAZI EĞİTİM

Eğitimin sektörün geleceği için büyük ehemmiyet taşıdığına da dikkat çeken Başkan Kaplan GAHİB bünyesinde düzenlenen eğitimlerle ilgili bilgiler de vererek “Sektörün gerekseme duyduğu mensupları yetiştirmek, sektörde nitelikli personel açığını kapatmak, Üniversite-Endüstri iş birliğini güçlendirmek, meslek liseleri ve üniversitelerde ilgili bölümlerin açılması, mevcud bölümlerin donanım yazılım ve müfredat olarak sektöre yanıt verebilecek şekilde güncelleştirilmesi mevzularında emek harcamalar yapılmaktadır” dedi. 

 

 ÜNİVERSİTELİLERİ EĞİTEREK HALI SEKTÖRÜNDE İSTİHDAM SAĞLADIK

Üniversite mezunu gençlerin eğimine ehemmiyet verdiklerini, Dış Tecim Uzmanı Yetiştirme Programı ve Bilgisayar Destekli Halı Tasarım Eğitimi verilerek sektörde mühim görevler üstlenecek gençler kazandırdıklarını da sözlerine ekleyen Başkan Kaplan “Bu kapsamda; Dış Tecim Uzmanı Yetiştirme Programı; 16 Temmuz–3 Eylül 2019 tarihleri içinde Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği ve İŞKUR iş birliğiyle Üniversite mezunu gençlere yönelik olarak başlatılmıştır. 20 talebe 250 saat devam eden eğitimlerini tamamladıktan sonrasında {özel sektör} temsilcileri ile bir araya getirilmiş ve tamamına yakını Gaziantep’te etkinlik gösteren halı firmalarında işe adım atmıştır. Bu programın, 2020 senesinde 2 kez gerçekleştirilmesi planlanmaktır. Bilgisayar Destekli Halı Tasarım Eğitimi; Sektörde uzman eğitmenler tarafınca üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültesi Mezunlarına yönelik 19 Ağustos – 13 Eylül tarihleri içinde 133 saatlik bir eğitim verilmiştir. Eğitim kapsamında meydana gelen; yapınak ziyaretleri, şirket tasarımcıları ile çalıştaylar ile kursiyerler, sektör hakkında detaylı data sahibi olmuştur. Eğitim, tamamen makine halısı yapım eden firmalarımızın ergonomik gereksinimleri gözetilerek tasarlanmıştır. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerler iş görüşmeleri yapmak için sektör temsilcileriyle bir araya getirilmiştir. Kursiyerlerin yarısından fazlası halı firmalarında işe adım atmıştır. Bu eğitimlerin, 2020 yılı ve sonraki yıllarda tertipli olarak gerçekleştirilmesi planlanmaktadır” dedi.

 

 

 

2019 HALI İSTİŞARE TOPLANTISI VERİMLİ GEÇTİ

 

Halı sektörünün işin taraflarıyla masaya yatırılmış olduğu 2019 Yılı Halı İstişare Toplantısının verimli geçtiğini de sözlerine ekleyen GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan görüşmede sektörle ilgili birçok probleminin masaya yatırılmış olduğu, yeni projelerin gündeme getirilmiş olduğu ve yurt dışı pazarlarla ilgili meydana getirilen çözümleme çalışmalarının üyelerle paylaşıldığını ifade ederek 2020 yılı için GAHİB’in 1 milyar 800 milyon dolarlık ihracat hedeflediğini de sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bugünkü Sayımız
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM