SON DAKİKA

SANİ KONUKOĞLU UNUTULMADI

GUNDEM, Son dakika

Galaxy S8 Oreo Güncellemesiyle Gelen En İyi Yeni Özellikler

Bu haber 07 Kasım 2017 - 21:57 'de eklendi ve 860 kez okundu. kez görüntülendi.

Kısa vakit evvelce yayınlanan Oreo güncellemesinde göze çarpan, kullanımı yalın olduğunu düşündüğümüz birtakım özellikleri başlıklar durumunda derledik.

Samsung yakın bir vakitte Galaxy S8 ve S8+ amacıyla Android Oreo Beta Program’ını uluslararası kullanıma yönelik olarak yayınladı. Yeni güncellemeyle eş güdümlü gelen birtakım özelliklere göz atacağız.

1. Samsung klavyesinde geniş çaplı yenilikler

Samsung klavyesi Oreo Beta ile eş güdümlü büyük devrimlere kavuşuyor. Kullanım noktasında dört değişik özellik kazanıyor klavye. Bunlardan biri ‘yüksek kontrast’ modu. Bu mod klavyenin değişik bölümlerinin daha yalın şekilde algılanmasını sağlıyor. ‘Yeniden boyutlandırma’ özelliği ile daha rahat yazabiliyor, yazmak amacıyla ekrana tıklama daha yalın ve daha titiz bir kıvam kazanıyor.

Yeni versiyon sosyal medya ve mesaj gönderme bağımlıları amacıyla aynı vakitte GIF desteği, Emojo 5.0 ve yalın erişilebilir pano gibi özellikler de getiriyor.

 

2. Bildirim kanalları & Sabitleme/Uyku işlevleri

Google, Android Oreo’nun duyurulmasıyla eş güdümlü bildirimlerin daha çeşitli şekilde denetimini sağlamak amacıyla yeni ve karmaşık bir teknik getirmişti. Karmaşık mesajlaşma ve sosyal medya programları sık sık günlük bazda ve değişik tipte bildirimler gönderirler. Artık her birisi amacıyla ayarlama yapabileceksiniz.

Twitter bu örneklerden bir tanesi. Twitter üstünden direk mesaj, mention, yeni bildirim aktivitesi, zevkler gibi çok sayıda konularda bildirimler alırsınız. Bir çok birey her bir kategori amacıyla panelde bildirim alabilmek ister ama alacakları ikaz tarzına kendisi saptamak ister. Bu noktada bildirim kanalları döneme giriyor.

 

3. Yeni ‘Kenar ışıklandırma’ efektleri

‘Kenar ışıklandırma’ prosedürü olabildiğince yalın bir şey ama programda görkemli görünüyor. Oreo ile yeni kıyı ışıklandırma seçenekleri ile eş güdümlü tatlı görünümde bir çok renk efekti geliyor S8 ve S8+’ya. Aynı vakitte bildirimlerin ne denli net görünebildiklerini görebilmeniz amacıyla kıyı iışıklandırma efektinin genişliğini ve şeffaflığını ayarlayabiliyorsunuz.

 

4. Uygulama kısayolları

Android Oreo, ana ekran üstündeki program kısayollarına uzun vakitli basma desteği getiriyor. Bu özellik her bir program ortamında 5’e kadar temaslı kısa yolun yerleştirilmesine imkân sağlıyor. Bu kısa yollara, program sembolsi üstünde uzun vakitli basılarak erişilebiliyor. Uygulamaların yeni özelliğin getirdiği desteği eklemeleri amacıyla güncellenmeleri gerekiyor ama esasen bir fazlası güncellenmiş durumda.

YouTube amacıylase kullanıcılar direk ‘Üyelikler’ sayfasına geçebiliyor ya da trend olan şeylere bakabiliyorlar. Popüler sosyal medya programlarında (Örneğin Twitter) direk yeni bir tweet ya da mesaj yazabiliyor, ya da arama yapabiliyorsunuz.

 

5. Galerideki albümleri gizleyin

Meraklı gözlerden sakınmak dilediğiniz fotoğraf albümleriniz varsa, Galaxy S8’de bu albümleri bundan sonra gizleyebilirsiniz. Güncellemeyle eş güdümlü gelen Galeri programı bundan sonra dilediğiniz kadar albümü gizlemenize imkân sağlıyor. Bununla eş güdümlü bu alternatifin albümlerin gizlenmesinde kullanılacak çok itimat edilir bir teknik olmadığını da belirtmekte yarar var. Daha itimat edilir bir koruma amacıyla Samsung’un ‘Secure Folder’ gibi şifre korumalı programlarını kullanmalısınız.

 

6. Klasörler amacıyla renk paleti

Ana ekrandaki klasör seçenekleri ortamında bundan sonra klasörünüz amacıyla seçeceğiniz bir renk paletini kullanabileceksiniz. Renk paletinde halihazırda kullanmakta olduğunuz renkle eş güdümlü oluşturulan değişiklıklari yapmak dilediğinizden emin olmanızı sağlamak amacıyla yeni renk alternatifi de gösterilir.

Bu özellik duruman kullandığınız temadan bağımsız bir özelliktir. Bazı temalar bütün renklerin seçilmesine izin vermezler. Örneğin, kara bir tema kullanıyorsanız, klasör renkleri amacıyla grinin tonlarını ya da beyaz rengi kullanabilirsiniz. Estetiğe yönelik yalın bir değişiklık olmakla eş güdümlü, klasörlerin renklerine göre ayırt edilebiliyor olmaları uygun bir gelişme.

 

7. ‘Telefon hakkında’ menüsü ve Ayar Arama yenilendi

Samsung, telefonun ana ayarlar listesinde tespit edilen ‘Telefon Hakkında’ menüsünü değiştirdi. Menüyü açtığınızda bundan sonra telefon numarası, model numarası, seri numarası ve IMEI’yi daha erişilebilir bir biçimde görebileceksiniz.

Diğer bir ufak değişiklık ise tarihlerin belirtildiği arama geçmişiyle ilgili. Arama yapar iken daha evvelce yapılmış aramalar, tarih sırasına göre listelenecek. Bu program, yeniden erişmek dilediğiniz yararlı bir aramayı bulmanız amacıyla yardımcı olacaktır.

 

8. İkili Messenger standart durumuna geliyor

‘İkili Messenger’ olanağı bundan sonra Galaxy S8’de standart durumuna geliyor. Bu özellik iki hesaplarınız olan Facebook ve başka sosyal medya platformları amacıyla olabildiğince yararlı. Özellik aktif duruma getirildiğinde program sembollerinin sağ alt köşesinde ufak portakal rengi bir sembol belirecektir. Bu sembol, ikinci hesaplarınızı temsil ediyor.

Bu özelliği S8 üstünde destekleyen tanınmış programlar Facebook, Facebook Messenger ve WhatsApp.

UA-76681437-2