SON DAKİKA

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’i Teşriflerinin 86’ncı Yıl Dönümü

Bu haber 25 Ocak 2019 - 14:11 'de eklendi ve 5663kez okundu. kez görüntülendi.

 

Değerli Gaziantepliler,

Bugün Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’e gelişinin 86. Yıl dönümünü kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Bu güzel vatanımızın dört bir yanının işgal edilip Anadolu’nun sahipsiz bırakılmaya çalışıldığı, her şehrin kendi mücadelesini verdiği o ateşten günlerde Gaziantepliler de Atatürk’ün yaktığı ışığın arkasından giderek topraklarını işgal etmek isteyen Fransızlara, hiçbir yerden yardım ve destek almadan 11 ay boyunca karşı koymuş, bedelini 6317 şehit vererek ödedikleri o müthiş direnişle Milli Mücadelenin başlamasına öncülük etmişlerdir.

İşte bu nedenledir ki Gaziantep’in milli mücadelemizde yazdığı kahramanlık destanını yakından bilen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Gazi şehrimizi 1933 yılında teşrif etmiştir.

Antep Savunması, Türk milletinin kahramanlık, fedakârlık, yiğitlik ve cesaretinin ölümsüzleştiği Kurtuluş Destanıdır.

Bundan dolayı Gaziantepliler, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben Gazianteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar Antep’i kurtardıkları gibi Türkiye’yi de kurtardılar.” İltifatına mazhar olmuşlardır.

Gaziantepliler de buna karşılık kent meclisince, Büyük Önder’e hemşehrilik teklif ederek Atatürk’ün de tensipleriyle merkeze bağlı Bey Mahallesi nüfusuna kaydedilmiş ve resmi olarak Gaziantepli olmuştur. Bu da bizim için ayrı bir gurur kaynağı olmuştur.

Değerli Hemşehrilerim,

Hiç kimsenin Türkiye Cumhuriyeti’ne zarar veremeyeceğine, yüreği vatan ve millet aşkıyla dolu Türk Milletinin bağımsızlığımıza ve vatanımıza uzanacak ellere bugün de aynı inanç ve kararlılıkla karşı koyacağına kuşkum yoktur. Çünkü Gaziantepliler bunu 15 Temmuz’da hain darbe girişiminde darbecilere karşı dik duruşuyla bir kez daha ispatlamıştır.

Değerli Gaziantepliler,

Gaziantep’imizi sanayi, ticaret ve turizmde olduğu kadar eğitim, sanat ve sporda da geliştirmek hepimizin temel görevidir. Şehitlerimize, gazilerimize minnet borcumuzu ancak onların bize bıraktığı bu kutlu mirasa en iyi şekilde sahip çıkarak ödeyebiliriz.

Bu duygu ve düşünceler ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’i teşriflerinin 86’ncı yıl dönümünü kutlarken başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor ve böyle bir kahramanlık dolu geçmişe sahip olan hemşehrilerimi kutluyorum.

UA-76681437-2