Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

GES yerinde tüketim modeli

GES yerinde tüketim modeli
 Yeni yönetmelik kapsamında tüketimi olmayan ve üretim yapan işletmeler için mağduriyetler yaşanacağını kaydetti. Arıkan, ”Biliyoruz ki en doğru GES modeli, yerinde üretim ve yerinde tüketim modelidir” dedi.

Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmelik Değişikliği yayınlandı. Yönetmeliğe ilişkin Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, açıklamalarda bulundu. n Arıkan, ‘’Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmelik Değişikliği Yayınlandı. Hayırlı olsun. Tüketimi olmayıp, üretimi olanlar için maalesef mağduriyetler olacaktır. Bu süreç içerisinde, tüketimi olmayıp, tüketim varmış gibi sözleşme gücünü arttıran, ilerde tesis kuracağım deyip kurmayanlar ve kapasite kısıttı sorunu oluşturan, altyapı planlamasına sorun teşkil eden işletmelere, etütlere rastladık maalesef.’’

GÜÇ TAYİN EDİLMELİ

Sözlerini sürdüren Arıkan, ‘’ İlk etapta yanlışa izin vermemek esas olanıdır. Ancak yanlışta olsa bir GES altyapısı mevcuttur. Küçük, orta işletmeleri mağdur etmemek adına (birçoğu kredi çekerek gerçekleştirmiştir), işletmeleri ikili anlaşmalara yönlendirme modeli veya farklı modeller gerçekleşebilir. Biliyoruz ki en doğru GES modeli, yerinde üretim ve yerinde tüketim modelidir. Son çıkan mevzuatlarla, GES kurulu gücün iki katı olması yerine, yıllık tüketim esas alınarak kurulu güç tayin edilmesini de öneriyoruz’’ ifadelerini kullandı.