[wp-story id="118872"] Görme engelliler için anlamlı etkinlik – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $2.854,5400
 • EURO
  $0,9135
 • ALTIN
  $41.750,0000
 • BIST
  1,1686
Görme engelliler için anlamlı etkinlik

Görme engelliler için anlamlı etkinlik

Körleri Eğitim ve Kalkındırma Derneği Gaziantep Şubesi, ‘‘Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’’ dolasıyla kahvaltı etkinliği düzenledi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Engelsiz Öğrenci Birimi Koordinatörü ve Körleri Eğitim ve Kalkındırma Derneği Gaziantep Şubesi Dernek Başkanı Uzman Klinik Psikolog Yasir Sinan İşler’in de katıldığı kahvaltı programına; Gaziantep Valisi Davut Gül’ün eşi Gülden Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanı Yusuf Çelebi, AK Parti Milletvekili Nejat Koçer’in eşi Füsun Koçer, AK Parti Milletvekili Ahmet Uzer’in eşi Songül Uzer, Gaziantep Emniyet Müdürü Faruk Karaduman’ın eşi Esra Karaduman, Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nun eşi Seval Fadıloğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Bir trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının, dış dünyanın kendisini fark etmesi için bastonunu beyaza boyamasıyla oluşmuş, bu yüzden dünyada engelli hareketi olarak sayılan “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası”, katılımcılar tarafından kutlandı.

‘’EĞİTİM VE KALKINDIRMA ALANLARINA YOĞUNLAŞMIŞ DURUMDAYIZ’’

Görme engellilerin eğitim ve kalkınma alanı içinde yer almalarının önemli olduğunu söyleyen HKÜ Engelsiz Öğrenci Birimi Koordinatörü ve Dernek Başkanı Uzman Klinik Psikolog Yasir Sinan İşler: “Türkiye’de ve Gaziantep’te birçok engelli derneği var ve hepsi farklı alanlara yoğunlaşmış durumda. Biz ise eğitim ve kalkındırma yani istihdam alanlarına yoğunlaşmış durumdayız. Nitekim derneğimiz kurulduğunda İŞKUR ile birlikte başlattığımız ve şimdi ikinci modülünü verdiğimiz ‘Görme Engelli Bireylere Yönelik E-Ticaret Pazarlama ve Satın Alma Personeli Yetiştirme eğitimimizle görme engelli üyelerimizi sanayi şehri Gaziantep’in istihdamına ve üretimine kazandırdık’’ dedi.

Görme engellilerin, eğitim ve sanayi alanlarında elini taşın altına koyup söz sahibi olduğunu söyleyen İşler: ‘‘Üniversitelerimiz de bulunduğu çevreye yalnızca nitelikli öğrenci yetiştirme değil, sosyal sorumluluk anlamında da çalışmalar yapmak ve öğrencilerine de bu misyonu kazandırmakla yükümlüdür. Bu bağlamda derneğimiz, akademi ile engelliler arasında da bir köprü vazifesi görmekte ve  Hasan Kalyoncu Üniversitesi  Engelsiz Öğrenci Biriminde yapılan çalışmaları günlük yaşamda da uygulamaya geçirme misyonunu sürdürmektedir’’ diyerek derneğin başkan yardımcılığı ve şube genel sekreterliğini yine Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Rehberlik ve Psikoloji bölümleri son sınıf görme engelli öğrencileri Yasemin Bankir ve Fatma Zeynep Emir’in yürüttüğünü ifade etti.

GÖRME ENGELLİLERİN HAYATLARINA NASIL EŞLİK EDEBİLİRİZ?

HKÜ Psikoloji Bölümü son sınıf öğrencisi Yasemin Bankir ise “Görme Engellilere Yönelik Tutumlarda Pratik Bilgiler” başlıklı sunum gerçekleştirdi. Görme engelli bireyler hakkında genel ve pratik bilgiler veren Bankir,  görme engelli vatandaşlarla nasıl tokalaşabileceğini ve yürürken nasıl eşlik edileceğini anlattı. Programın sonunda gönüllü destekçilere teşekkür belgesi takdim edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM