SON DAKİKA

İlaçta haberler kötü

İlaç sektöründe durumlar içiçacı değil. Son aylarda aralarında kanser, böbrek yetmezliği, damar hastalıklarının da bulunduğu çok sayıda ilacın temininde güçlükler yaşanıyor.

Bu haber 30 Ocak 2019 - 10:52 'de eklendi ve 5429 kez okundu. kez görüntülendi.

Gaziantep Eczacı Odası Başkanı İrfan Demirci, ilaç sanayisi ve bakanlığın bu konuya acilen müdahale etmesi gerektiğini belirterek, Özellikle 1 ayda 150, 200 kalemi aşan sayıda ilacın temininde güçlük çekiliyor. Biran önce bu krizin ortadan kalırılması gerekiyor” dedi.

BAKANLIK MÜDAHALE ETMELİ

Gaziantep Eczacı Odası Başkanı İrfan Demirci, ilaç sanayicilerinin ya da ilaç ithalatçılarının fiyatla ilgili beklentileri olduğunu duyduklarını, sıkıntının da buradan kaynaklandığını tahmin ettiklerini söyledi. Demirci, “Ancak bu bizi ilgilendirmez. Biz sıkıntı içindeyiz. Eğer hasta ilaç temininde güçlük yaşıyorsa, ilaca erişimde güçlük yaşıyorsa bu derhal çözülmelidir. Eczası en son noktada ilacı halka sunandır. Sanayi ve bakanlığın bu konuya müdahale etmesi gerekiyor. Özellikle son 1 ayda 150,200 kalemi aşan sayıda ilaç temin edilemiyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için ciddi çabaların olması gerekiyor. Türkiye’de şu anda 8500 tane dolaşan ilaç var. Temininde sıkıntı yaşanan ilaçlar ise 150-200 kalemi geçmez. Çoğunluğu ithal ilaçlar. Kanser gibi, kronik hastalıklarda kullanılan ilaçlar. Yani kanserden diyabete kadar, börek yetmezliğinden damar hastalıklarında kullanılan ilaçların temininde sıkıntı yaşanıyor. Bu ilaçlar ya az bulunuyor,ya hiç bulunmuyor. Bir ağrı kesici bile önemlidir. Bu sorun çözülmeli, bu işten kurtulmamız gerekiyor. Her sene oluyordu ama bu kadar yüsek seviyede olmuyordu” dedi.” diye konuştu.

KRİZ ORTADAN KALDIRILMALI

Geçen haftaya kadar ilaç temininde bir sıkıntı yok gibi bir algı olduğunu da hatırlatan İrfan Demirci şunları söyledi:”Birde bununla uğraşıyorduk. Ancak görüldüki, ilaç temininde sıkıntıyı yaşıyoruz, sıkıntı var, en azından bu kabul edilir hale geldi. Geçen haftaya göre doğru bir gelişmedir. Siz sorunu kabul etmezseniz, sorun var demezseniz çözümüyle ilgili adım atılamaz, bundan sonra adım atılacağını düşünüyorum. Biran önce bu krizin ortadan kalırılması gerekiyor. İlaç sağlıkla ilgili bir üründür. Yani tanı teşhis ve tedaviden sonra ilaç gelir. Süreci tamamlayan en önemli halkalardan biri ilaçtır. Buna siz normal bir ticari ürün gibi bakamazsınız, ilaç tamamen sağlıkla ilgilibir üründür. Onun için bulunabilir olması, ucuz olması, erişilebilir olması önünde engelleme olmaması çok önemlidir. Bu sorunun ortadan kaldırılması gerekiyor.”

İLAÇ İTHALİNDEN KURTULMALIYIZ

İlaçta her sene yaşanan bu sorunun nedenlerine değinen Demirci şöyle konuştu:”Özellikle son birkaç yıldır yılın son ayı ve yılın ilk ayında ilaç temininde birtakım güçlükler yaşıyoruz. Çünkü ilaç fiyatları yılda bir defa belirleniyor ve ekonomik çalkantılar sağlığı da etkiliyor. Türkiye ilaç ithalatçısı bir ülke. Bir defa herşeyden önce bundan kurtulmalıyız. İlaç ithal eden bir ülke konumundan çıkmamız gerekiyor. Ekonomideki her çalkantı, ekonomideki her olumsuz kriz bizim ilacımızı etkiliyor. Bir an önce ilaç ithalatçısı ülke noktasından, ilacımızı kendimiz üretebilir noktaya gelmemiz gerekiyor. Bu çok önemli bir ayrıntı çünkü son 20 yıla baktığımız zaman her sene ithal ettiğimiz ilaç oranı artmış ve şu anda yüzde 55’lerin üzerine çıkmış durumdayız. Bu önemli bir rakam.”

İLAÇ STRATEJİK BİR ÜRÜN

‘Kendi ürettiğimiz ilacın içerisinde ithal girdi oranını da azaltmamız gerekiyor’ diyen Demirci, “Bunun yolu da araştırma geliştirme laboratuvurlarını teşvik etmekten geçiyor. Üniversitelerin önündeki engelleri kaldırmak, özgür düşünen bir ortam yaratmamız gerekiyor. Meslek odaları, devlet, kamu, sanayi birlikteliğini genişletmemiz lazım. İlaç stratejik bir ürün. Dünyada yaklaşık 1.2 Trilyonun üzerinde dolaşın bir ilaç cirosu var. İlaca sahip olan, ilacı ihraç eden, kendi ilacını üreten ülkelere baktığımızda bunların hepsini refah içerisinde, gelişmiş ülkeler olarak görüyorsunuz. Eğer biz ilacı kendimiz üretir, hatta ihraç eder bir noktaya gelirsek, ülkemizi de gelişmişlik noktasına taşıyacağımızı düşünüyoruz. Yani kamu, üniversite, ilaç sanayi ve sağlıkla ilgili meslek örgütlerinin işbirliğinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Adımlar atılıyor ama bu adımların daha da geliştirilmesi gerekiyor. Biz eğer kendi ilacımızı kendimiz üretebilirsek, keni moleküllerimizi bulabilirsek, hem kendimiz gelişeceğiz hem ülkemizi geliştireceğiz, hem de insanımızın ilaca erişim noktasında da sıkıntılar yaşamayacağız.”

UA-76681437-2