[wp-story id="118872"] Kayıt dışı isyanı – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $2.913,2200
 • EURO
  $0,9461
 • ALTIN
  $42.798,1300
 • BIST
  1,1721
Kayıt dışı isyanı

Kayıt dışı isyanı

GESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Gaziantep’te gayri resmi bir şekilde esnaflık yapan Suriyeli mülteciler için yetkililere seslendi.  Küsbeoğlu, “Kayıt dışı çalışan, örf ve ananelerimize uymayan,  bizim kurallarımıza göre hareket etmeyen Suriyelilerin sınır dışı edilmesini talep ediyoruz” dedi.

GESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Gaziantep’te gayri resmi bir şekilde esnaflık yapan Suriyeli mülteciler için yetkililere seslendi.  Küsbeoğlu, “Kayıt dışı çalışan, örf ve ananelerimize uymayan,  bizim kurallarımıza göre hareket etmeyen Suriyelilerin sınır dışı edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Küsbeoğlu, Suriyeli esnaflara yönelik hem denetim hem de destek vermek amacıyla yetkilileri görev başına davet etti.  Küsbeoğlu, Gaziantep’te yasa dışı esnaflık yapan Suriyeli esnaflar için denetim yapılması gerektiğinin önemini vurguladı. Küsbeoğlu, çok sayıda Suriyeli işyeri bulunmasına rağmen esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı 250 civarında Suriyeli esnafın bulunduğuna dikkat çekti. Küsbeoğlu, kayıt dışı çalışmaların önüne geçmek için ve yerel esnafın mağdur olmaması için ilgili bakanlıklar, valilik ve emniyet güçlerince tespit edilen Suriyeli esnafın sınır dışı edilmesini talep etti.

“KAYIT DIŞI ÇALIŞAN SURİYELİLER SINIR DIŞI EDİLMELİ”

Suriyelilerin, zorunlu göç ettiklerini belirten Küsbeoğlu “Elbette Suriyelileri biz çağırmadık, onlarda kendi başına gelmedi ama bu kayıtsız çalışan esnaflar, bizim esnaflarımızı mağdur ediyor. Biz buradan ilgili bakanlıklarımızdan, mülki amirliklerimizden, valiliğimizden ve emniyet teşkilatımızdan kayıt dışı çalışan Suriyeli esnafların tespit edilip kayıt altına alınmasını istiyoruz. Kayıt dışı çalışan, örf ve ananelerimize uymayan ve bizim kurallarımıza göre hareket etmeyenlerin sınır dışı edilmesini talep ediyoruz” dedi.

“ELİMİZDE RESMİ KAYITLAR YOK”

Küsbeoğlu, “Suriye’den, Gaziantep’e gelen kişiler yatırım ve istihdam için organize sanayi bölgesinde, sanayi sitelerinde ve çarşılarımızda hizmet veren esnafımızla birlikte çalışmaya başladı. Bu sayı yaklaşık 250 bine tekabül ediyor. Fakat bizler, bu sayının ne kadarının Suriyelilere ait iş yeri açıp çalıştırdığını, kendi adına hizmet verdiğini ve kaç tane Suriyeli istihdam ettiğini bilmiyoruz. Çünkü elimizde resmi kayıtlar yok. Bunun yanı sıra Suriye’den gelmiş ama Türk vatandaşlığı çıkaran kişiler kendi adına dükkan açabiliyor. Vatandaşlık belgesi alamayanlar ise Gaziantep’te yaşayan tanıdıklarının adına dükkan açıp işletebiliyor.  Suriyelilerin bir kısmı ise kayıt dışı çalışıyor. Biz, bunların bir an önce düzene girmesini istiyoruz. Türk kimliğini alanlar her yerde çalışma ve işletme açabilme hakkına sahip oluyor zaten. Fakat biz, kayıt dışı çalışan ve işletme açan kişilerin ıslah edilmesini yetkililerden talep ediyoruz” dedi.

“KİMSENİN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN KAYIT VE DENETİM ŞART”

Suriyeli olan ve Gaziantep’te esnaflık yapan kişilerin, kesin ve net bir sayıda verilemeyeceğinin dikkatini çeken Küsbeoğlu “Şuanda bize kayıtlı 983 Suriyeli esnafımız var.  Tahminlerimize göre 50 bin civarında Suriyeli esnafın olduğunu biliyoruz. Kesin ve net bir sayı söyleyemiyoruz. Daha önce belirttiğim gibi birçok Suriyelinin Türk vatandaşlığı almadığı için başka kişilerin adına işletme açması, devraldıkları işletmenin yeni kaydını açmadan eski sahibinin üstüne devam etmesi. Tabi biz bunu bilemiyoruz.  Bu yüzden denetlenmesini ve kayıt altına alınmasını istiyoruz. Bu taleplerimiz ve isteklerimiz hem Suriyeli esnafın hem de kendi esnafımızın mağdur olmaması için çok önemli. Gereken yasal prosedür uyulması halinde kimsenin mağdur olması söz konusu olmayacaktır” dedi.

“SURİYELİ ESNAFIMIZ İÇİN GEREKEN DESTEĞİ VERDİK”

Pandemi döneminde yerel esnafa verilen desteğin aynısını, Suriyeli esnafa da verildiğini belirten Küsbeoğlu “Pandemi bize kayıtlı olan Gaziantepli esnafımız için ne yaptıysak, Suriyeli esnafımız için de gereken desteği ve yardımı sağladık. Ücretsiz maske dağıtımı yaptık.  Elimizdeki kayıtlı kişileri belediye ve valiliğe bildirdik ve yardım sağlanması için GESOB olarak öncü olmaya çalıştık. Şuan şunu belirtmek istiyorum. Bize kayıtlı olacak olan Suriyeli esnafımızı kendi esnaflarımızdan asla ayırt etmeyeceğiz. Sonuçta vatandaşlık almış ve burada istihdam edilen Suriyeli vatandaşlarda bizim halkımız ve bizim esnafımızdır. İşletme açacak olana da yardımcı oluyoruz, gereken desteği de zaten sağlıyoruz. Tek istediğimiz başına buyruk yaşamadan esnaflık yapılmasını önlemek. Sadece esnaf ve sanatkarlar odasına değil, bizim dışımızda olan odalara da başvurulmalarını ve resmi kayıtlara göre çalışılabileceklerini bilmelerini istiyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM