UA-123728131-1
reklam

 • DOLAR
  7,2915
 • EURO
  8,5355
 • ALTIN
  477,20
 • BIST
  9,5277
MB Holding üretiyor , Türkiye gurur duyuyor

MB Holding üretiyor , Türkiye gurur duyuyor

Türkiye’nin ilk özel jeotermal enerji santrali projesini hayata geçirerek yerli ve yenilenebilir kaynakları elektrik enerjisine dönüştüren MB Holding; bir ilke daha imza attı ve Hırvatistan’ın ilk jeotermal enerji santrali açılışını gerçekleştirdi. Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz’in kesişme noktasında bulunan Hırvatistan’ın ilk jeotermal elektrik santrali olan Velika Ciglena-1; Bjelovar’da Hırvatistan Cumhurbaşkanı Elçisi Maja Pokrovac, Çevre Koruma ve […]

Türkiye’nin ilk özel jeotermal enerji santrali projesini hayata geçirerek yerli ve yenilenebilir kaynakları elektrik enerjisine dönüştüren MB Holding; bir ilke daha imza attı ve Hırvatistan’ın ilk jeotermal enerji santrali açılışını gerçekleştirdi.

MB Holding üretiyor , Türkiye gurur duyuyor, Gaziantep Tutku Gazetesi

Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz’in kesişme noktasında bulunan Hırvatistan’ın ilk jeotermal elektrik santrali olan Velika Ciglena-1; Bjelovar’da Hırvatistan Cumhurbaşkanı Elçisi Maja Pokrovac, Çevre Koruma ve Enerji Bakanı Tomislav Coric, Türkiye-Hırvatistan Büyükelçisi Babur Hızlan, Bjelovar Belediye Başkanı, Valisi ve MB Holding Onursal Başkanı Muharrem Balat’ın katıldığı resmi bir törenle açıldı.

İki ülke arasında iş birliğinin giderek arttığı süreçte ilk jeotermal enerji santralini hayata geçirerek bölgeye istihdam ve kaynak yaratan Muharrem Balat;  yaptığı yatırımla bu sürece ivme kazandırdı.  Enerji Bakanı’nın ve tüm bürokrasinin takdirini toplayan santral yerli halk ve medya tarafından da büyük beğeni topladı.

Velika Ciglena-1 Jeotermal Santrali, Hırvatistan’daki keşif aşamasından jeotermal su ve elektrik üretiminden yararlanmaya geçen ilk jeotermal projedir. Kurulu güç  toplamının brüt 16.5 MW olduğu alanda 10 MWE elektrik enerjisi üretimi gerçekleştiriliyor. Yerli kaynakların kullanımının doğru ve titiz bir prensiple kullanıldığı üretim sonucu yaklaşık 29.000 hanenin elektrik ihtiyacı karşılanıyor.

Jeotermal enerjinin güneş ve rüzgar enerjisinden farklı olarak 365 gün 24 saat temiz enerji üretimi yaptığını söyleyen MB Holding Onursal Başkanı Muharrem Balat; Hırvatistan sınırları içerisinde jeotermal yatırımlarının devam edeceğini belirtti. Balat cümlelerine şunları ekledi:

“Jeotermal çok önemli bir kaynak ve baz enerjidir. Güneş enerjisini, hava bulutluyken ve güneş gidince değerlendiremezsiniz. Rüzgar enerjisini rüzgar yok olunca değerlendiremezsiniz ama jeotermal öyle değildir. 365 gün 24 saat re-enjekte yöntemi doğru yapıldığında kesintisiz üretim yapma imkanı verir size. Türkiye’de faaliyette olan 5 santralimiz mevcut, şu anda 74 MWE kurulu güce sahip olup ülkeye hizmet veriyor. Hırvatistan’da da hedefim bu projelerin devamını getirmek. Velika Ciglena-1 olmasının sebebi bu çünkü Velika-2 de olacak 3 de 4 de 5 de… Enerji kaynağı Hırvatistan’a 10, 20, 30, 40 yıl hizmet verecek ve ülke başka bir kaynak kullanmak zorunda kalmayacak.  Benim için çok özel bir yeri var bu ülkenin. Jeotermalin ülkenize hizmeti, dışa bağımlılığın azaltılması ve tasarrufun sağlanması için çabalarım devam edecektir. Jeotermal enerji; pırlanta kadar değerlidir. Giderek kirlenen dünyanın yarattığı olumsuz koşullar nedeniyle fosil kaynaklı yakıtlar kullanılmaksızın enerji üretir. Teknolojik sistemleri kullanarak hayata geçirdiğimiz Velika Ciglena-1 santralimiz şu anda 16 MWE’lık Kurulu güce sahip olup 10 MWE’lık enerji üretimi gerçekleştiriyor. Jeotermal; çok riskli bir yatırımdır ve ciddi bir maliyet gerektirir. Biz artık kendimizi Hırvatistan’ın bir ferdi gibi düşünerek ülkeye yararlı olacak her türlü yatırımı burada yapmaya hazırız. Bundan sonrasında da yatırımlarımıza ara vermeden devam edeceğimizin altını çizmek isterim.”

Muharrem Balat’ın konuşmasının ardından Çevre Koruma ve Enerji Bakanı Tomislav Coric kürsüde konuştu. Jeotermalin ülkeye sağlayacağı faydalarından oldukça mutlu olduğunu ifade etti.  Coric; Muharrem Balat’tan Türkiye’de olduğu gibi Hırvatistan’da da en az 5 santral projesi hayata geçirmesini beklediğini dile getirdi.

Coric’in ardından Hırvatistan Cumhurbaşkanı Elçisi Maja Pokrovac kürsüde yenilenebilir enerjinin ülkeye kazanımından duyduğu gururu ifade etti.Açılış töreni MB Holding Onursal Başkanı Muharrem Balat ve Çevre Koruma ve Enerji Bakanı Tomislav Coric’in kurdele kesimi sonrası santral turu ve öğle yemeğinin ardından son buldu.

(function(d, s, id) {
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) return;
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src = “http://connect.facebook.net/tr_TR/sdk.js#xfbml=1&version=v2.5”;
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bugünkü Sayımız
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM