SON DAKİKA

meme kanserinden korunmak için dikkat!!!

Medical Park Gaziantep Hastanesi, Genel Cerrahi Bölümü Doç. Dr. Mesut Gül, Meme Kanserleri ve Cerrahi süreçleri hakkında altın değerinde bilgiler verdi.

Bu haber 18 Mart 2019 - 15:19 'de eklendi ve 1129 kez okundu. kez görüntülendi.

 

 

Medical Park Gaziantep Hastanesi, Genel Cerrahi Bölümü Doç. Dr. Mesut Gül, ‘’Meme kanseri kadınlarda görülen en sık kanserdir ve sıklığı giderek de artmaktadır. Meme kanserinin belirti ve bulgularının erken tanınması ile meme kanserli hastalar tamamen tedavi edilebilmektedir.

Meme kanseri için risk faktörleri:

Kadın cinsiyet: Meme kanserlerinin büyük çoğunluğu kadınlarda görülür erkeklerde ise çok ender görülür.

Yaş: Yaş ilerledikçe kadınlarda meme kanseri görülme riski artmaktadır

Ailede meme kanseri hikayesi: Ailede birinci derece (anne, kız kardeş, kız evlat, baba, erkek kardeş gibi) yakınlarında meme kanseri olan kişilerde meme kanseri riski artmaktadır. Östrojen hormon tedavisi almış olmak. Erken yaşta adet görüp geç yaşta menapoza girmiş olmak. Şişmanlık, aşırı yağlı gıdalarla beslenme. Çocuk doğurmamış olmak veya geç yaşta anne olmak. Alkol kullanımı. BRCA Gen mutasyonları. Göğüs bölgesine ışın tedavisi (Radyoterapi) almış olmak. Erken teşhis: Meme kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Erken tanı konulan hastalar ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri ile tam olarak tedavi edilebilmektedirler. Hastalar mutlaka düzenli olarak her ay kendi kendine meme muayenesi yapmalıdırlar. Yıllık olarak hekim muayenesi yapılmalıdır. 40 yaşından sonra mammografi taraması yapılmalı, risk faktörü taşıyan kadınlarda taramaya daha erken yaşlarda başlanmalı. Meme kanserinin belirti ve bulguları: Meme de kitle ele gelmesi Koltuk altında kitle ele gelmesi Meme cildinde kalınlaşma, renk değişikliği, portakal kabuğu şeklinde görülmesi Meme cildinde çekinti olması Meme başının içeriye doğru çökmesi Meme başında akıntı olması Tüm bu yapılan taramalardaki amaç meme kanserinin erken evrede teşhis edilebilmesi içindir. Erken evrede teşhis edilebilen meme kanserleri meme dokusu korunarak ve tam olarak tedavi edilebilmektedir. Meme kanserli hastaların tedavisi genel cerrahi, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, radyolog ve patolog’ unda içinde olduğu multidsipliner yaklaşımla yapılmalıdır.

UA-76681437-2