Sahte Zeytin yağlarına dikkat

Sahte Zeytin yağlarına dikkat

Doktoroğlu yağ üreticisi Mustafa Doktoroğlu,”Zeytinyağı alırken dikkat! Fiyatların artması, sahtecilerin işine yaradı. Her yer 'zeytinyağı' adı altında satılan ve mideden karaciğere birçok organa zarar veren 'karışım'larla dolu fiyatları ucuz ama sağlık açısından tehlikeli

ABONE OL
16 Kasım 2022 12:47
Sahte Zeytin yağlarına dikkat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doktoroğlu Yağ sanayi üreticisi mustafa Doktoroğlu.’ Fiyatların artması, sahtecilerin işine yaradı. Her yer ‘zeytinyağı’ adı altında satılan ve mideden karaciğere birçok organa zarar veren ‘karışımlarla dolu bauları ucuz fiyata satıyor. B u sefer gerçek satıcıcn yolunu tıkadığı gibi alıculatı sağlığıyla oynuyor.Dolandırıcılar markasız ve adresi belli olmayan ürünleri satıyor, bu yüzden yakalanma riskleri oldukça düşük.Son dönemde kanola ve pamuk yağının asitli yağ ile karıştırılarak zeytinyağı diye satılıyor.”dedi.

Fiyatlar yükseldikçe sahteciler daha çoğalıyor

Doktoroğlu,”Fiyatlar arttığında ya karışım yağları ya da ikinci, üçüncü sınıf yağları sızma zeytinyağı diye satıyorlar. Kuru, açıkta ve yol kenarlarında satılan, tüketicilerin “doğal” zannederek aldıkları yağlarda hile daha sık görülüyor. Tüketicilerin sahte zeytinyağını anlaması çok zor. Tadından ve kokusundan biraz anlaşılabiliyor ama bu konuda çok hassas olmanız gerekiyor. Tüketicilerin büyük kısmı bunu anlayamıyor. Bunlar laboratuvarda çeşitli parametrelere bakıldıktan sonra anlaşılabiliyor.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r