[wp-story id="118872"] Şarklı’dan o imama tepki – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $2.913,2200
 • EURO
  $0,9461
 • ALTIN
  $42.798,1300
 • BIST
  1,1721
Şarklı’dan o imama tepki

Şarklı’dan o imama tepki

Bektaş Şarklı, İstanbul’un Fethi kutlamaları nedeniyle İstanbul Ayasofya Camii’nde İmam Mustafa Demirkan’ın Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk hakkında sarf ettiği sözleri hayretle ve hayal kırıklığı içerisinde izlediklerini söyledi.

Baro Başkanı Av. Bektaş Şarklı,  İstanbul’un Fethi kutlamaları nedeniyle İstanbul Ayasofya Camii’nde İmam Mustafa Demirkan’ın Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk hakkında sarf ettiği sözleri hayretle ve hayal kırıklığı içerisinde izlediklerini söyledi. Şarklı, “Kuran’ı Kerim’in dahi siyasete alet edilmesinden rahatsızlık duymadığı gibi kirli emellerine bir araç olarak kullanmaktan da çekinmemiştir. Millet nezdinde bu gibi bir hareketin ne gibi sonuçları doğacağını da hesap etmekten aciz bir zihniyete sahiptir.   Kurtuluşun ve kuruluşun mimarı, çağdaş Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında Mustafa Demirkan’ın ifade ve imaları 5816 Sayılı Atatürk Aleyhinde İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna göre suçtur. Baromuzca işlenen bu suça karşı sessiz kalınmayacağını ve suç duyurusunda bulunacağımızı açıkça beyan ediyoruz” dedi.

Şarklı, Dünya’nın Kültür Başkenti olmuş, ülkemizin en büyük şehrinin fethi nedeniyle tüm vatandaşların aynı mutluluk ve duyguları paylaştığı bir günde, İstanbul şehrinin kurtarıcısı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun dava ve silah arkadaşlarına sarf edilen sözlerin ve yakıştırmalarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

ACİZ ZİHNİYET

Şarklı açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Fatih Sultan Mehmet Han’ın dehası ve bir Çağı kapatıp bir Çağı başlatan fetih gazası, İstanbul’umuzu İmparatorluğun başkenti yapmış, tarih boyunca dünyanın göz bebeği olan bu güzel şehir, maalesef 1918 yılında fiilen işgal edilmiş ve karadan gemileri yürüterek boğaza indiren atalarımızın hatıralarına işgal devletlerinin boğaza konuşlanan zırhlılarının zincirleri vurulmuştur.  O tarihte işte o tarihe geçen “Merak etmeyin, geldikleri gibi giderler!” sözleriyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından bu hatıraya sahip çıkılacağı kararlı ve dirayetli şekilde tarihe not düşülmüştür.  Bugün, bu kadim şehrin en eski mabedi olan Ayasofya Camiimizde İmam olan Mustafa Demirkan isimli şahıs, devlet erkanının karşısında bu aziz millet için ortak payda olan; Fatih Sultan Mehmet Han’ın fethettiği bu şehri kurtaran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e haksız ithamlarda ve hakaretlerde bulunmuştur. Hatta ne acıdır ki içinden geçenleri açık yüreklilikle söyleme cesareti de gösteremediği için bu hakaret ve ithamlarını kutsal kitabımızın Kuran’ı Kerim’den ayet okumak suretiyle gerçekleştirmiştir. Kuran’ı Kerim’in dahi siyasete alet edilmesinden rahatsızlık duymadığı gibi kirli emellerine bir araç olarak kullanmaktan da çekinmemiştir. Millet nezdinde bu gibi bir hareketin ne gibi sonuçları doğacağını da hesap etmekten aciz bir zihniyete sahiptir. Bugün o güzel, kadim ve tarihe şahitlik etmiş Camiinin minberinde özgürce hutbe okumaya çıkabilmesi; bu toprakların şerefini, namusunu canı ve kanıyla ödemiş yüzbinlerce şehidimizin sayesindedir. Bu aziz milleti “Milletin İstikbalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” sözüyle canıyla ve malıyla savaşa ikna eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesindedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat önerisi ile kurulan ve geçmişin köhne, dini bir araç olarak kullanan, karanlık zihniyetinin ortadan kaldırılması ile vücut bulan T.C. Diyanet İşleri Başkanlığının resmi hutbesinin dışına çıkılarak bu şekilde bir durum yaratıldığı da açıktır.  Bu husus, 633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanuna da aykırı olup Diyanet İşleri Başkanlığını gerekli açıklamayı yapmaya davet ediyoruz”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM