Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren önemli bir adım atıldı. SGK, sağlık sigortası prim borçları için yeni bir af duyurdu.Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan bu kararla, prim borcu olan herkesin borçları affedilecek. Bu sayede vatandaşlar, devletin sağlık hizmetlerinden daha rahat bir şekilde faydalanabilecek. Yeni af ile GSS prim borcu olanlar, 1 Ocak 2024 tarihinden sonra sağlanacak bu aftan yararlanabilecekler. Ancak bu imkândan yararlanabilmek için gelir testine girmeyen veya prim ödemeyen kişilerin başvurması gerekecek.

Bu durumda çalışanlar, emekliler ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sosyal güvenlik kapsamında olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler. Fakat gelir testi yapmayan veya prim ödemeyen 18 yaşını doldurup okumayan, 20 yaşından sonra lise eğitimini bitirip üniversiteye devam etmeyenler ve üniversite mezunu olup da çalışmayanlar prim borcu kapsamında değerlendirilecek.

Bu af kapsamında Bağ-Kur’a kayıtlı ve prim borcu bulunan kişiler de sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler.

Gelir testine girmeyen ve prim ödemeyen kişiler SGK tarafından prim borçlusu olarak kabul ediliyor. Bu kapsamda 2 milyon kişinin GSS borcu olduğu belirtiliyor. Prim borcu olanlar, devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorlar.

Özellikle özel hastanelerin durumu merak konusu olmuştu. Ancak sosyal güvenlik kapsamında olanlar, GSS primleri düzenlemeye girerek borcu olanlara devlet hastanelerine veya üniversite hastanelerine başvurabilecekler.