UA-123728131-1
reklam

 • DOLAR
  $1.162,4700
 • EURO
  $0,2770
 • ALTIN
  $36.547,0000
 • BIST
  1,2081
Siyasetciler Odaları Kabullenmeli

Siyasetciler Odaları Kabullenmeli

TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu 19 Eylül TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları günü nedeniyle toplandı. Dayanışma Gününü kutlayan ve sektörün sorunlarıyla ilgili konuşan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Kenan Seçkin, siyasi partilere seslenerek   “adaylarınızı belirlerken bu mesleğin, bu şehrin, bu memleketin mihenk taşı olan mimar, mühendis ve şehir plancılarını mutlak suretle listelere alınmalı. Bu […]

TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu 19 Eylül TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları günü nedeniyle toplandı. Dayanışma Gününü kutlayan ve sektörün sorunlarıyla ilgili konuşan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Kenan Seçkin, siyasi partilere seslenerek   “adaylarınızı belirlerken bu mesleğin, bu şehrin, bu memleketin mihenk taşı olan mimar, mühendis ve şehir plancılarını mutlak suretle listelere alınmalı. Bu şehrin ulaşımı, trafiği, tarımı, şehir planlaması, mimarisi ancak bu şekilde çözülebilir” dedi.

ANLAMLI GÜN

19 Eylül 1979 tarihinde TMMOB’nin çağrısıyla Türkiye’nin 55 farklı ilinde, 740 işyerinde gerçekleştirilen iş bırakma eyleminin 39. yıldönümü olduğunu belirten Kenan Seçkin, “Mühendis, mimar ve şehir plancılarının hayatın her alanında üretimin her aşamasında önemli bir yer tuttuğunu gösteren bu eylem, TMMOB’nin mücadele tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. 19 Eylül tarihi, maden ocaklarından enerji santrallerine,fabrikalardan tarlalara, şantiyelerden bürolara dek hayatın her alanında çok zo koşullar altında görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancılarının meslek onurlarına,özlük haklarına ve alın terlerine sahip çıktıklarını ilan ettikleri tarihtir. Bu yüzden bu anlamlı gün Dayanışma Günü olarak kutlanmaktadır” diye konuştu.

SORUNLAR DEVAM EDİYOR

Bundan 39 yıl önce yapılan iş bırakma eyleminin temel talebinin, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve insanca yaşanabilecek bir ücret olduğunu hatırlatan Seçkin şunları söyledi:”Aradan geçen 39 yıla rağmen bu temel sorunun hiç değişmeden devam ettiği görülmektedir. İşsizlik,hayat pahalılığı, düşük ücretler, güvencesizlik, özlük hakları ve örgütlenme sorunları ülkemizde çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının öncelikli sorunları olmaya devam etmektedir. İçinde bulunduğumuz derin ekonomik kriz, tüm halkımızın olduğu gibi emeğiyle geçinen mühendis, mimar ve şehir plancılarının da hayatlarını zorlaştırmaktadır. Hala asgari ücretle çalıştırılan mühendisler var. Halbuki asgari ücreti belirleme komisyonu mühendis maaşlarının en az 3950 TL olması gerektiğini söylemektedir. Buna rağmen bu ücret üzerine sözleşme yapıp asgari ücret verilen mühendislerimiz mevcuttur.”

İSLAHİYE VE NURDAĞI ÖRNEĞİ

Okullar açıldığını ve Gaziantep trafiğini hepimizin yaşadığnıı dile getiren Seçkin şöyle konuştu:”Trafiğinde ne durumda olduğunu görüyoruz. Artık bir yere arabayla gitmek bizim için zul olmaya başladı. Halbuki ister yerel yönetimlerde, ister ulusal yönetimlerde her alanda mühendis mimar ve şehir plancılarının olması gereğini bizler savunuyoruz. Yerel yönetimlerimize bakın iki tane İslahiye ve Nurdağı llçelerinde mühendis belediye başkanı var. İkisi de ziraat mühendisi. Temeline baktığınız zaman Gaziantep’in merkez ilçeleri hariç tamamının temelinde geçim kaynakları, ekonomisi tarıma dayalı. O iki tane ilçemizde ziraat mühendislerinin o bölgede yerel yönetimlere gelmesi o bölgeyi diğer ilçelere göre bir tık öne çıkardı. Bugün maraş kılavuzlu barajından İslahiye, Nurdağı’na kılavuzlu 2.3. kısım sulaması tamamlandı. Biz şunu söylüyoruz gerçekten üretmek için suya ihtiyaç var. Barak bölgesini yıllardan beri gündemimize getirmemize rağmen sulama sorunu çözülmemiştir.”

ŞEHRİN SORUNLARI ANCAK BÖYLE ÇÖZÜLÜR

Siyasi partilere de seslenen Seçkin, “Mutlak suretle adaylarını belirlerken bu mesleğin, bu şehrin, bu memleketin mihenk taşı olan mimar, mühendis ve şehir plancılarını mutlak suretle listelerinde veya meclislerinde göstermeleri gerekir. Bu şehrin ulaşımı, trafiği, tarımı, şehir planlaması, mimarisi ancak bu şekilde çözülebilir. Dolayısıyla yaklaşan yerel yönetimlerde siyasilerimiz inşallah bu taleplerimizi gündeme alır ve adaylarını belirlerken bu sözlerimizi yabana atmaz, önem verirler diye düşünüyoruz. Mühendis mimar ve şehir plancılarının mesleki hak ve çıkarlarını korumak aslında tüm toplumun geleceğini korumak demektir. Bizler bu anlayışla mesleğimize ve meslektaşlarımıza sahip çıkarken ülkemizin ve toplumumuzun ortak geleceğine sahip çıkıyoruz” şeklinde konuştu.

DENETİMSİZ PROJELERİN ÖNÜ AÇILDI

Meslek alanlarına saldırılar olduğunu belirten Seçkin, “Mayıs alında çıkartılan imar affı yasasında yer alan bir madde ile teknik öğretmen, tekniker ve teknisyenlerin yardımcı kontrol elemanı adı altında yapı denetim sistemine eklenerek, mühendislik mesleğinin uygulama alanlarından birisi daha farklı meslek gruplarına açılmıştır. Ayrıca Yapı ruhsatlarındaki proje müelliflerinin imza gerekliliğinin kaldırılması olmuştur. Meslektaşlarımız hak ve yetkilerini kaybetmesine neden olan bu uygulama uzun yıllardır mücadele ettiğimiz sahte proje müellifliğinin ve sorumlu denetimsiz projelerin önünü açmıştır. Bu durumun toplumumuza maliyeti daha güvensiz yapılar, daha fazla yıkım, daha çarpık bir kentleşme olarak yansımaktadır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com