SON DAKİKA

Sucu,” GAGEV’İN NE FAYDASI VAR

Bu haber 01 Temmuz 2019 - 23:40 'de eklendi ve 22429 kez okundu. kez görüntülendi.

SUCU: “BİZ BU YARDIMI RED EDECEĞİZ”

 

Teklife itiraz eden CHP Meclis üyesi Mehmet Sucu, “GAGEV’e 1 milyon TL para veriyoruz. Ama ben GAGEV’in kente nasıl bir fayda sağladığını göremedim. Daha önceden de vermiştik. Biz niçin veriyoruz?  Biz bu kentin parasını veriyoruz. Bu yetki de bizde. Biz acele acele veriyoruz. Nasıl inceleyeceğiz. Biz bu yardımı red edeceğiz” dedi.

 

FADILOĞLU: “KAYNAK OLMADAN BİR ŞEY YAPMANIZ MÜMKÜN DEĞİL”

 

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ise, “Gaziantep’te bir festival yok diyoruz. Bu şehrin ekonomisini hareketlendirmek için bir şeyler yapılması gerekiyor. Bu durduk oturduk yere olacak şey değildir. Kaynak olmadan bir şey yapmanız mümkün değil. Burada harcanan paralar belediyeye gelir getirecek şeyler değil. Bu şehir ekonomisini harekete geçirmek için yapılacak. Spor Şehri Gaziantep denen başlıkta eğer basını takip ettiyseniz Türkiye’deki okul sporlarında, okul kulüpleşmesinde ve lisanslı sporcu sayısında Türkiye’de en önde giden şehirlerinden bir tanesi Gaziantep. Valimizin yapmış olduğu bir protokol var. Gençlik Spor Bakanı da geldiğinde özellikle çocukların sporla eşleşmesini sağlamak neticesinde böyle bir faaliyetin startı verildi. O dönemde bakan beyle birlikte onların finansörünün belediyeler olması konusunda kendilerinin de aynı zamanda Yatırım İzleme Koordinasyonu ve gerekirse Sosyal Yardımlaşma Vakfı üzerinde de bunun yanı sırada Gençlik Spor Bakanlığı’ndan kaynak aktarılarak bu çocukların ihtiyacının görülmesi noktasında işlem yapıldı. Böyle bir yapının tek bir notadan işlem yapılması ve tek elden alınıyor olmasında daha güzel bir şey yok. 

 

EN DOĞRU MODELİN BU OLDUĞUNA İNANIYORUM

 

Vali bu şehirdeki tüm bakanlıkların en üst düzey temsilcisidir. Bunu sen nereye harcadın diye soracak kişi ben değilim? Bu memleketin burada sayıştayı ve vakıfların özel denetleme mekanizması var. 

Bunun da zaten yapıldığı gün gibi aşikâr. Geçen yıl yapılan Gastronomi festivalinde özellikle festival alanında yapılanları bire bir ben yerinde gördüm. Bunun hepsini Büyükşehir’e veya Ticaret Odası’na yüklemek doğru bir şey değil. En doğru modelin bu olduğuna inanıyorum. A şahsı, b şahsı hesabına girmiyorum. Biz bu vakfın üyesi değiliz. Üyesi olanlar Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Sanayi Odası,  Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Organize Sanayi Başkanlığı ve İhracatçılar Birliği. Biz bunun içerinde olmamıza rağmen, bu kentin dinamiklerine katkı sağlamak için böyle bir şey yapılıyorsa buna ön ayak olmak bizim aslı vazifelerimizden birisi olması lazım. 

Emek vermeden sonuç alamazsınız. O emeklerin karşılığında bu şehir uluslararası platformda konuşuluyor. Bu şehrin valisi bu şehir ile ilgili imece usulü bir organizasyon yapıyor. Bende burada yokum, ben bunu düşünmüyorum demek doğru değil.”

Karar CHP’li üyelerin red oyu ile oy çokluğu ile kabul edildi.

UA-76681437-2