[wp-story id="118872"] Tekstil  masaya yatılırıyor – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $4.109,9900
 • EURO
  $1,0929
 • ALTIN
  $61.225,5400
 • BIST
  1,1644
Tekstil  masaya yatılırıyor

Tekstil  masaya yatılırıyor

GATHİB 2 milyar 171 milyon 455 bin doları tekstil ihracatı Tekstil ihracatı masaya yatırıldı Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) Başkanı Sami Konukoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri, sektördeki gelişmeleri ve ihracatın seyrini değerlendirmek üzere bir araya geldi.   Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Hizmet Binasında gerçekleştirilen toplantıda Tekstil ve Hammaddeleri Sektöründeki gelişmeler, ihracat ve […]

GATHİB 2 milyar 171 milyon 455 bin doları tekstil ihracatı

Tekstil ihracatı masaya yatırıldı

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) Başkanı Sami Konukoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri, sektördeki gelişmeleri ve ihracatın seyrini değerlendirmek üzere bir araya geldi.

 

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Hizmet Binasında gerçekleştirilen toplantıda Tekstil ve Hammaddeleri Sektöründeki gelişmeler, ihracat ve yeni pazar alanları ile sektörün daha da gelişmesine, sorunların çözümüne önemli katkılar sağlayacak unsurlar olan inovasyon, eğitim, Ar-Ge ve tasarım faaliyetleri görüşüldü. GATHİB Başkanı Sami Konukoğlu, yaptığı açıklamada, “Bölge ihracatının önde gelen sektörlerinden olan tekstil ve hammaddelerinin hayatın her alanında yer aldığını ve birçok ürünün yapıtaşı olduğunu” belirtti. Yıllardan beri Güneydoğu Anadolu Bölgesi ihracatında ön sıralarda yer alan tekstil ve hammaddelerinin teknolojik gelişmelerle sürekli yenilenerek gelecek yıllarda da önemini koruyacağını ifade eden Konukoğlu, “Türk tekstilinin her zaman lider ülkeler arasında yer alacağını” söyledi.

 

 

 

2 MİLYAR 171 MİLYON 455 BİN DOLARI TEKSTİL İHRACATI

 

 

 

Sektörün ihracatına da değinen Konukoğlu, bu yılın Ocak Ekim 2016 döneminde 2 milyar 171 milyon 455 bin doları tekstil ve hammaddeleri ihracatının yapıldığını belirtti. Bölgemizde üretilen pamuk-akrilik-polipropilen ve diğer suni-sentetik ipliklerin yanında dokuma-örme-dokunmamış kumaşların ve bu ürünlerden mamul eşyanın sektör ihracatında önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.Ayrıca, sektör ihracatında geleneksel tekstil ürünlerimizin yanında katma değeri yüksek olan teknik tekstil ürünleri ihracatının da gelişme seyrinde olmasının sevindirici olduğunu belirtti.

 

TEKSTİLİN LİDER PAZARLARI AB VE ORTA DOĞU ÜLKELERİ

 

Avrupa Birliği ve Orta Doğu ülkelerinin ihracatımızda önde gelen pazarlar olduğuna işaret eden Konukoğlu, “bu ülke gruplarında ihracatımızın daha da etkin bir şekilde geliştirilmesi için çalışmalar yapıldığını” belirtti. Ayrıca, Afrika, Amerika, Asya-Okyanusya ve Türk Cumhuriyetleri ülkelerine yönelik ihracatımızın artış sürecinde olduğunu belirten Konukoğlu “yeni ürün ve yeni pazar faaliyetlerinin gelecek yıllar için olumlu sinyaller verdiğini” ifade etti. Bölgemiz illerinin Türk Tekstil Sektörünün ilk sıralarında yer aldığına da işaret eden GATHİB Başkanı Sami Konukoğlu, “GATHİB olarak sektörün gelişmesinde ve sorunlarının çözümünde inovasyona, eğitim, Ar-Ge ve tasarım konularına büyük önem verdiklerini, 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşılabilmesi için Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayısının artmasının gerekliliğine inandıklarını” söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM