SON DAKİKA

 Toki mi  Suçlu belediye mi ?

Bu haber 18 Ekim 2018 - 18:31 'de eklendi ve 13629 kez okundu. kez görüntülendi.

Toki Gaziantep gibi  Türkiye’de inşaat yapıyor. Toplu konut yapıyor.  Ama Belediyeleri zor duruma düşürüyor.
Toki ıssız dağ başında  toplu konut yapıyor. Ama Belediye fikir birliğine daha  varmadan  bir çalışma yapıyor.  İnşaat bittikten sonra belediye oranın alt yapısı, asfaltı  ve çevre düzenlemesini  yapıyor, buraya kadar normal.
Normal olmayan bundan sonra başlıyor. Toki, dağ başında yaptığı site görünümlü mahalle yapıyor.  Site olduğu için Belediye oraya gerekli temizlik  çalışmaları yapamıyor. Orada  sosyal tesislerden hiçbiri yok. Toki sadece bir cami yaptırarak. sosyal faaliyeti bitiriyor.

Peki sadece bir cami ile bu sosyal donatılar bitiyor mu?

Hayır  oradaki  çarşı, bakkal, kasap, dinleme alanı, sağlık, eğitim, ulaşım sorunu  oluşuyor. Orada oturan vatandaş perişan oluyor.

 Peki bunun suçlusu kim belediye  mi yoksa Toki mi?

Vatandaşa göre tabi ki BELEDİYE.En basit bir örneği  bizim basın sitemiz. Gerçi sadece orada basın sitesi yok. Diğer yapılarda  hepsi site olarak geçiyor.   Sitenin etrafı duvarla çevrilmez mi? Güvenlik kapısı olmaz mı? Ama Maalesef elini kolunu sallayan bizim sitelerde cirit atıyor. Bunun suçlusu  kim tabi ki BELEDİYE. En az 500 konut yapılan site görünümlü yerlerde en az 2000 kişinin yaşanıyor. Peki bu insanların bakkal, kasap, fırın, dinleme alanı, çay bahçesi, gibi ihtiyacı yok mu? Bunları düşünmemişler mi? Maalesef yok. Bırakın orda  kesinlikle hasta olmayı en az 8 bin kişinin yaşandığı  bu alanda sağlık ocağı veyahut sağlık kabini  yada küçük hastane düşünülmemiş?  Burada yaşanan insanlar ileri ki günlerde  hastalanınca suçlu kim? Tabi ki BELEDİYE. Peki burada  okuyan gençler için gerekli eğitim yuvası  yapılmış mı? Toki maalesef buna da  gerek görmemiş?  Vatandaş kimi suçluyor. Tabi ki BELEDİYE’yi . Yerlere kilit taşı döşeniyor. Taşların arası açık. Yarın güçlü bir yağmurda  bu taşlar  dağılacak. Belediye burayı site gördüğü için çalışma yapamıyor.Çünkü bu Toki’nin görevi…  ama sorun olarsa suçlu  tabiki BELEDİYE olacak. Ulaşım sorunu  düşünülmeden binalar dikiliyor. Ondan sonra belediye bu eksiği nasıl giderir. Nasıl bitirir umurunda değil.  Ona göre  binalar bitmiş, oraya bir de yönetici atamışlar. Bu yöneticiler aidatı alır. Keyfine bakar. Sorun çıkarsa BELEDİYE çalışmıyor. Düşünebiliyor musunuz ? Telefonlarımız çekmiyor. İnternetler çekmiyor. bu kadar bilinçsiz bir çalışma olur mu? Tabi ya suçlanacak yer belli BELEDİYE  olduğu için. TOKİ’NİN umurunda değil. Şehrin en güzel yerini  tapusunu alıyor. Dağ başına binalar yaparak insanların ihtiyaçlarını düşünmüyor.

Peki Belediye niye suçlanıyor?

Ona ulaşabiliyorsunuz. Öbürüne ulaşamıyorsunuz. TOKi  Belediyelerle, ve diğer kurumlarla el ele vererek, buradaki alt yapıdan  tutun ulaşımına kadar, sosyal tesisinden , sağlığına kadar,çevre düzenlemesinden  tutun, haberleşmeye kadar  ortak kararı vermeli.. Madem site kapısının önündeki elektrik direğinin  parasını site sakinlerine ödetiyorsunuz. Duvarını çevirin. Güvenlik kapısını koyun. Öyle herkes elini kolunu sallayarak içeri girmesin, Ya da Mahalle deyin Belediye gerekli çalışmaları yapsın. Vatandaşta belediyeleri suçlamaktan vazgeçsin.

Avatar
Mehmet Hanifi Ceber[email protected]
1972 Gaziantep doğumlu, ilk okul orta okul ve liseyi Gaziantepte bitirdi. 25 yıldan beri basın camiasının içinde Gaziantep tutku Gazetesi 8 Temmuz 2004 tarihinden beri aktif yayımlanmaktadır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
UA-76681437-2