[wp-story id="118872"] Türk Bilim İnsanları, Geliştirdikleri Kanser İlacının Patentini Aldı – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam

 • DOLAR
  $2.828,9600
 • EURO
  $0,9069
 • ALTIN
  $41.509,6900
 • BIST
  1,1677
Türk Bilim İnsanları, Geliştirdikleri Kanser İlacının Patentini Aldı

Türk Bilim İnsanları, Geliştirdikleri Kanser İlacının Patentini Aldı

İstinye ve Uludağ Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen ve kanser metaztazını önleyeceği öngörülen metal kompleks bileşiği, ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından patente değer görüldü. ABD Patent Ofisi tarafından resmen onaylanan metal kompleks bileşiği, İstinye Üniversitesi Moleküler Kanser Araştırma Merkezi Müdürü ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Engin Ulukaya liderliğinde Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Veysel Turan Yılmazile birlikte geliştirildi. Hücre […]

İstinye ve Uludağ Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen ve kanser metaztazını önleyeceği öngörülen metal kompleks bileşiği, ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından patente değer görüldü.

ABD Patent Ofisi tarafından resmen onaylanan metal kompleks bileşiği, İstinye Üniversitesi Moleküler Kanser Araştırma Merkezi Müdürü ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Engin Ulukaya liderliğinde Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Veysel Turan Yılmazile birlikte geliştirildi.

Hücre kültürü ve deney hayvanları aşamasını başarıyla geçen, ancak insan üzerinde henüz test edilmeyen bileşiğin, kanser metaztazını önleyeceği ve kanser hastasının uzun süre yaşamasını sağlayacağı öngörülüyor.

Prof. Dr. Engin Ulukaya

Prof. Dr. Engin Ulukaya

Ülkemize Kanser İlacı Hediye Etmek İstiyoruz

“Tamamen bu ülkeye ait bir bileşik ortaya çıkardık ve ilk aşamalardan başarıyla geçti” diyen İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Engin Ulukaya, en büyük hayallerinin Türkiye’ye kanser ilacı hediye etmek olduğunu söyledi.

Bileşiğin yapımında Palladyum adı verilen bir metal kullandıklarını belirten Prof. Dr. Ulukaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Palladyum Aterpi, klor, sakkarin, barbitürat gibi yan bileşikler de takarak tamamen kendimize özgü yeni bileşikler ortaya çıkardık. Bu bileşiklerden biri hücre kültür laboratuvarında çeşitli tümör hücrelerinde yapılan testlerden başarıyla geçti. Ümit verici sonuçların alınması üzerineYunanistan’daki deney hayvanlarında oluşturulan tümörlerde (zenograftlarda) test edildi. Deney hayvanlarında da başarılı bulunması üzerine uluslararası patent başvurusu yapıldı ve yakın zaman önce tescillendi. Ardından, Hollanda’da farmakokinetik çalışmalar da yapıldı. Böylece neredeyse artık insan çalışmaları aşamasına kadar gelindi”

İnsanlar Üzerinde Test Edilecek

Bileşiğin insan çalışmalarına büyük ölçüde hazır olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ulukaya, “Bileşiği artık ülkemizde insanlar üzerinde test etmek istiyoruz. Bileşik hem ülkemizde hem de Amerika’da koruma altında. Bir de 1 buçuk ay içerisinde Avrupa Birliği’nden (AB) patent gelecek. Bir ilacı geliştirmek 10-12 yılı alıyor. Eskiden 15 yıla kadar çıkıyordu şimdi birkaç yıl kısaldı. Önümüzdeki yıllarda 8-9 yıla belki daha da kısa sürelere düşecek. Şimdi biz 4-5 yılını geçirmiş gibi olduk” dedi.

Sırada 3 fazdan oluşan insan çalışmalarının olduğunu belirten Prof. Dr. Ulukaya, üçüncü fazın da başarıyla sonuçlanması halinde bileşiğin artık ilaç olarak satılabileceğini ifade etti.

Bazı türler haricince kanseri tamamen yok etmenin şimdilik mümkün olmadığının altını çizen Ulukaya, geliştirdikleri bileşik sayesinde kanser hastalarının kronik hastalıklar gibi 20-25 yıl yaşayabileceğini söyledi.

Kanserli hücreye metastaz (sıçrama) şansı tanımayacaklarını belirten Ulukaya, “Tümörümüz olacak bir yerde ama metastaz (sıçrama) yapma şansı olmayacak Dolayısıyla uzun yaşam sürelerine ulaşılmış olacak. Şu andaki en iyi senaryo bu, yoksa kanseri tamamen yok etmek günümüz teknolojisi ve bilgi birikimiyle halen mümkün gözükmüyor. Çünkü çok akıllı bir hücreyle karşı karşıyayız” değerlendirmelerini yaptı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM