SON DAKİKA

Wikipedia açılacak mı?

Bu haber 16 Kasım 2017 - 20:39 'de eklendi ve 490 kez okundu. kez görüntülendi.

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia için yaklaşık 6 ay önce verilen erişim engeli kararının halen çözüme kavuşturulamamış olması, kullanıcılarının araştırma yaparken oldukça zorlanmasına neden oluyor.

Bu konu hakkında basın mensupları tarafından geçtiğimiz dönemlerde Ulaştırma Bakanı ve BTK Başkanı‘na oldukça fazla soru yöneltilirken, nihayet yetkililerden ilk olumlu açıklamalar gelmeye başladı.

Wikipedia kademeli olarak erişime açılabilir!

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, yetkililer ile yapılan görüşmeler doğrultusunda yönetimin olumlu adımlar atmaya başladığını ve erişim engelinin kaldırılması için hayata geçirilmesi istenilen taleplerin kendilerine iletildiğini açıkladı.

Erişim engelinin ana faktörü, Türkiye’yi terör örgütleriyle aynı zeminde gösteren içeriklerin site üzerinde yer almasıydı. BTK Başkanı Sayan, tüm sitenin kapalı kalmaması için çeşitli formüller üzerinde çalıştıklarını belirterek, sitenin kademeli olarak açılabileceğinin sinyallerini verdi.

Bunun yanı sıra bazı kaynaklar yetkililer tarafından yönetime iletilen talebin, mahkemenin erişim engeli kararını almasına neden olan 2 içeriğin tamamen silinmesinin olduğunu iddia ediyor.

UA-76681437-2