[wp-story id="118872"] Yılmazkaya: AKP Verginin Vergisini Alıyor! – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $3.441,9700
 • EURO
  $1,0778
 • ALTIN
  $47.870,4600
 • BIST
  1,1727
Yılmazkaya: AKP Verginin Vergisini Alıyor!

Yılmazkaya: AKP Verginin Vergisini Alıyor!

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, benzindeki ÖTV artışı ile akaryakıt üzerinden alınan yüksek vergilere isyan etti.

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, benzindeki ÖTV artışı ile akaryakıt üzerinden alınan yüksek vergilere isyan etti.

Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıyan Yılmazkaya, Benzin istasyonları maliye veznesi gibi çalışıyor. Vatandaşın 100 liralık aldığı benzinin 70 lirası vergi olarak tahsil ediyor dedi.

Yılmazkaya, “Hükümet petrol ve doğalgaz ürünlerinden 2020 yılında 70 milyar dolayında Özel Tüketim Vergisi toplamış. Birde bu rakamın üzerine KDV’yi eklediğinizde, vatandaşın akaryakıt üzerinden resmen soyulduğu görülmektedir. Ülkede üretimi olmayınca, İktidar kötü ekonominin faturasını vatandaşın sırtına; vergi artışları, zamlar ve cezalarla yüklemektedir. Başka ülkelerden ithal ettiği petrol ürünleri üzerine yüksek vergi uygulayarak vatandaşın cebindeki üç kuruşluk paraya göz dikmektedir.   Devlet hem Özel Tüketim Vergisi hem Katma Değer Vergisi hem de bununla birlikte ÖTV’nin KDV’sini, yani verginin vergisini alıyor. Bir litre benzin ve motorin üzerinden ortalama % 70 vergi alınmaktadır” dedi.

AKARYAKITTA YÜKSEK VERGİ

Yılmazkaya, “Şuanda kullandığımız benzin fiyatının bu denli yüksek olmasının nedeni tam olarak dolar ya da petrol kurları değil, Maliye Bakanlığının akaryakıta uyguladığı yüzde 70’lik yüksek vergi oranıdır. Vergili akaryakıt fiyatlarında lider olan Türkiye, vergisiz fiyatlarda Avrupa’nın en ucuz benzin fiyatına sahip ülkelerden birisidir. Siyasi iktidar tarafından döviz kuru ve uluslararası ham petrol fiyatları bahane edilerek akaryakıt ürünleri üzerinden yüksek vergi geliri elde edilmektedir. İktidar, beceriksiz ekonomi politikaları nedeniyle baş edemeyince başka ülkelerin doğal kaynaklarına uyguladığı ilave vergilerle ekonomiyi yönetmeye çalışıyor, açığı kapatmaya çalışıyor. Yazıklar olsun!” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM