SON DAKİKA

Yılmazkaya’dan malvarlığı çıkışı

Bu haber 25 Ocak 2019 - 17:55 'de eklendi ve 6363kez okundu. kez görüntülendi.

“Türkiye, dünyada en fazla yolsuzluğun olduğu 2’inci ülke. Onun için vatandaş siyasete güvenmiyor! Halkın oy verdiği siyasilerin mal varlığını bilmeye hakkı var” diyen CHP’li vekil çarpıcı açıklamalarda bulundu.

3628 Sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu’nu hatırlatan CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, “Şeffaflık adına tüm siyasiler mal varlığını açıklasın! Bu işin öncüsü de Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve kabinedeki bakanlar olsun” dedi.

Yılmazkaya, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada son yıllarda yolsuzluklarla ilgili ortaya çıkan belgelerin siyasiler üzerinde yarattığı kötü imajın temizlenmesi adına gerçekçi adımların atılmasının toplumda da karşılık bulacağını ifade etti.

“Afrika ve Ortadoğu ülkeleri olan Sudan, Somali ve Afganistan’ın bile geride bırakan Türkiye, dünyada en fazla yolsuzluğun olduğu 2. ülke olarak tarihe geçti” diyen Yılmazkaya, “bu yolsuzluklar 80 milyon yurttaşımızdan toplanan vergiler üzerinden yani vatandaşın alın teri üzerinde yapılmaktadır” dedi.

Ekonomik krizin yaşandığı ülkemizde bazı bürokrat ve siyasetçilerin mal varlığında yaşanan büyük artışın toplumda büyük soru işaretlerine neden olduğunu belirten CHP’li vekil, kamuoyunda sıklıkla dile getirilen şaibelerin Türk siyasetine olan güveni sıfırladığını, bu güvensizlikle birlikte toplumun geleceğe olan inancın siyaset adına tükendiğini belirti.

Yılmazkaya, yolsuzluklar ve siyasilerin malvarlığı üzerine yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“1990 yılından beri siyasetçilerin de aralarında bulunduğu çeşitli kamu görevlilerinin mal bildiriminde bulunmasını sağlayan 3628 Sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet Ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu ile ilgili özellikle AKP İktidarının net adımlar atmasının toplum nezdinde tüm siyasetçileri zan altında kalmaktan kurtaracaktır.

Büyük rüşvet ve yolsuzluk olaylarının üzerinin kapatıldığı, yargıdan kaçırıldığı ve medyada yer bulamadığı bu süreçte şeffaf siyaset adına siyasilerin mal varlığının kamuoyuna açıklanması, ülkemizde milyonlarca gence umut geleceğe yönelik temiz bir adımın başlangıcı olacaktır.

Bu noktada en büyük sorumluluk Türkiye Cumhuriyetinin tüm kurum ve kuruluşlarını yöneten AKP İktidarına düşecektir. Bu işin öncüsü de Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve kabinedeki bakanlar olsun.

Son dönemlerde yolsuzluklarla ilgili ortaya çıkan belgelerin siyasiler üzerinde yarattığı kötü imajın temizlenmesi adına gerçekçi adımların atılması toplumda da karşılık bulacaktır.

Uluslararası bağımsız kuruluş Küresel yolsuzluk karşıtı koalisyon “Transparency International’ın” hazırladığı raporda ülkemizdeki hukuksuzluğun, yolsuzluğun geldiği nokta şu şekilde özetliyor;

OECD üye ülkeleri arasında her yıl yayınladığı Yolsuzluk Algı Endeksi’ne göre Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında en fazla yolsuzluğun olduğu ülke. Çeşitli yolsuzluk araştırmalarına dayanarak 168 ülkeyi kapsayan bu sıralama da en fazla yolsuzluğun yapıldığı Afrika ve Ortadoğu ülkeleri olan Sudan, Somali ve Afganistan’ın bile geride bırakan Türkiye, dünyada en fazla yolsuzluğun olduğu 2. ülke olarak tarihe geçti.

Ülkeyi yöneten AKP İktidarının samimi ve gerçekçi bir şekilde bu yolsuzlukların üzerine gitmesi daha yaşana bilir bir Türkiye adına, yarınlara daha umutla bakmamız için önemli bir adım olacaktır.”

UA-76681437-2