SON DAKİKA

3.Dünya Savaşı Nasıl Çıkacak? Prof. Dr. Ali Gür Açıkladı!

Bu haber 22 Şubat 2018 - 17:26 'de eklendi ve 2370 kez okundu. kez görüntülendi.

 

 

Türkiye Teknoloji Buluşmalarının bu yılki ana konusu olan “Dijitalleşme ve e-ticaret”, TOBB ve Türk Ekonomi Bankası iş ortaklığı ile Turkcell ana sponsorluğunda, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Ticaret Borsası, Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Üniversitesi’nin ev sahipliğinde GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşiyor.

 

Programın açılışında konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, konuşmasında şu anda uluslararası arenada dünya savaşı yapıldığını, üçüncü dünya savaşının yaşandığını ifade etti. Prof. Dr. Gür: “Savaşın içindeyiz zaten ama üçüncü dünya savaşı artık askerler ve ordular üzerinden değil; dijital savaşlar, yazılımlar ve siber çöküntüler üzerindendir. Biz şu anda Afrin’de eğer güçlü durabiliyorsak yazılımlarımız, milli yazılımlar sayesinde. Dronelarımızı biz yönettiğimiz içindir. Silahlı ve silahsız hava araçlarımızı biz kontrol ettiğimiz içindir. Bu yeterli mi yetmez. Sevgili gençler, o yüzden size çok iş düşüyor. Başarı hikayelerini okuyun ama sadece öykünmeyin. O başarı hikayelerinden birisini de siz rahatlıkla yazabilirsiniz. Bizim görevimiz size bu motivasyonu vermek. Size bilgiyi ezberletmek değil, bilgiye ulaşım yolunu güvenli bilgiyi elde etme yollarını vermektir. Gerisi size kalmıştır” şeklinde konuştu.

 

GENÇLERİMİZE KARŞI SORUMLUYUZ

Konuşmasının devamında teknolojinin çok güzel bir şey olduğunu ama aynı zamanda teknoloji bağımlılığına dikkat çeken Prof. Dr. Gür,  “Haz ve hız arasında yaşayan fastfood gençliğimiz var. Artık kitap okumuyor. En fazla dikkati maksimum beş dakika ortalama iki dakikalık mobilerde veya vinelarda dolaşan gülmekten veya birilerine bir şeyi tabiri caizse gülmece olarak göndermekten başka işe yaramayan yapımız var. Peki, bu gençlik bizim gençliğimiz mi? Evet. Ben bu konuda sorumluyum madem kitap okutamıyorum gençlerimize o zaman iki dakikalık, beş dakikalık tarihten derslerden özel hap gibi paketler oluşturmak zorundayız. Dolayısıyla bizim sorumluluğumuz burada. Nasıl ki evdeki kızımız, eşimiz hiç dışarıya çıkmadan hava şartları demeden parmak uçlarıyla kredi kartlarıyla alışveriş yapıp sonra malzeme anında eve geliyorsa bu çözüm üretildiyse, ticaret veya alışveriş yapmada hiçbir engel yoksa biz de çocuklarımıza bu kapıları açmak zorundayız. Yoksa okumuyorlar artık bunlar bağımlı oldular diyerek kenara atamayız. Yarın öbür gün bunlarla karşı karşıya geleceğiz” İfadelerinde bulundu.

 

İŞİNİZE TEKNOLOJİYİ ENTEGRE EDİN

E-ticaret Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Merter Özdemir, işinize teknolojiyi entegre ettiğinizde herkesten 1-0 önde başlarsınız diyerek başladığı konuşmasında; “Teknolojik bir dönüşüm yaşıyoruz, bunun adına dijital dönüşüm diyoruz. İşinize teknolojiyi entegre ettiğinizde birçok rakibinizden önde başlayacağınızı anlatacağız. Eğer siz iş yapıp teknolojiden uzak yaşarsanız zaten bu iş olmuyor. Özellikle bugünün iki konusu var; dijitalleşme ve elektronik ticaret. Öğleye kadar dijitalleşme, Endüstri 4.0 konuşacağız. Çok güzel iki panelimiz var. Yaklaşık 24 konuşmacı bugün sizlerle burada olacak. 24 Ayrı sunum ve panel dinleyeceksiniz. Bunların hepsinde bugün yaptığınız ya da yarın başlayacağınız herhangi bir işte fayda görebileceğiniz bilgiler hazırladık” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

UA-76681437-2