[wp-story id="118872"] 600 GÜNDE TAMAMLANACAK DEV PROJE – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $3.493,9200
 • EURO
  $1,0677
 • ALTIN
  $47.581,7400
 • BIST
  1,1781
600 GÜNDE TAMAMLANACAK DEV PROJE

600 GÜNDE TAMAMLANACAK DEV PROJE

Gaziantep Havalimanı’nın yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli terminal binasının temeli ve apron yapımı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de katıldığı törenle atıldı.

Törende konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Gaziantep 10 milyon yolcu kapasitesine ulaşarak Türkiye’nin sanayide nasıl lokomotifiyse ulaşımda, transit geçişte, kargoda da yine yıldızı olmaya devam edecek. Gaziantepimiz 600 milyon dolarlık ihracattan bugün 7 milyar dolarlık bir ihracata geldi. 16 yılda Türkiye büyüdü gelişti, Gaziantep büyüdü kalkındı gelişti ama yeterli değil daha da fazla büyümek istiyoruz. Gaziantep uçuşa geçti. Türkiye uçuşa geçti. Yeterli değil” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile davetliler katıldı. 600 günde tamamlanacak projeyle ilgili bilgi veren Bakan Arslan, Türkiye’nin hedeflerinin önemini anlattı.

GAZİANTEP’E 15 YILDA 30 MİLYARLIK YATIRIM YAPILDI

Gaziantep’in yaptığı işler, sanayisi ve ihracatıyla Türkiye’nin gözbebeği olduğunu belirten Arslan, gazi şehrin inovasyona alanında çok önemli projelere imza attığını vurguladı. Arslan, son 16 yılda markalaşmada, Ar-Ge ve patent liginde en hızlı yükselen illerin başında Gaziantep’in geldiğini belirterek, bu başarıda 6 bin yıllık köklü geçmişiyle ticaret ve üretme kültürüne sahip Gazianteplilerin rolünün büyük olduğuna işaret etti. Bakan Arslan, Türkiye için bu kadar önemli olan bir şehirde ulaşım ve erişimin önemine değinerek Gaziantep’e son 15 yılda 30 milyarlık yatırım yapıldığını, bunun 5 milyardan fazlasının da bakanlıkları tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

YOLCU SAYISI 11 KAT ARTTI

Nisan ayında temeli atılan GAZİRAY’ın ilk etabı olan 10 kilometrelik bölümün yıl sonuna kadar, kalan 15 kilometrenin ise gelecek yıl hizmete gireceğini anımsatan Arslan, Gaziantep’e yaptıkları ulaşım yatırımları hakkında bilgi verdi. Bakan Arslan, 2003’te Gaziantep’e 223 bin kişinin uçakla seyahat ettiğini, bu rakamı 11 kat artarak bugün 2 milyon 630 bine yükseldiğini belirtti.

10 MİLYON YOLCUYA HİTAP EDECEK

Terminal binasını iç ve dış hatta 10 milyon yolcuya hitap edebilecek bir kapasiteye çıkaracaklarını vurgulayan Arslan, şöyle devam etti: “Çünkü biz Gaziantep’in büyümesine, gelişmesine inanıyoruz, bu nedenle kapasiteyi 10 milyona çıkarıyoruz. Otopark yapıyoruz, 10 uçak kapasiteli apronu da 16 uçağın aynı anda park edebileceği büyüklüğe çıkarıyoruz. Sadece bu sene ilk 5 ayda Gaziantep’in hava yolu gelişmesi yüzde 25 artmış vaziyette. İnşallah yeni terminali bitirerek hizmete sunacağız. Gaziantep’in havalimanının artık yetmediğini biliyoruz ve bunun için 283 milyon lira proje bedeliyle ihaleyi yaptık ve şimdi temelini atıyoruz. Yeni yapacağımız terminalin büyüklüğü 67 bin metrekare. 6 sabit körüğü olan, büyümesi gelişmesi söz konusu olduğunda da körük sayısını artırabilecek şekilde planlama yaptık. Mevcut havalimanı da yenileyerek dış hat binası olarak hizmet verecek.”

ADANA-GAZİANTEP ARASI 235 KİLOMETREYE İNİYOR

Gaziantep’te ulaşım alanında yaptıkları yatırımlara dikkati çeken Arslan, şu anda devam eden 17 projelerinin bulunduğunu ve bunların bedelinin de 800 milyon lira olduğunu bildirdi. Arslan, demiryolu alanında da yatırımların devam ettiğine değinerek, “Gaziantep-Osmaniye-İncirlik-Adana-Mersin Hızlı Tren Projesi”nde de çalışmaların başladığını ve etap etap ilerlediğini belirterek, bu projenin bedelinin de 3 milyar 810 milyon lira olduğunu dile getirdi. Arslan, “Adana-Gaziantep arasındaki mesafeyi 235 kilometreye indirmiş olacağız. Ayrıca Başpınar – Akçagöze Projesi kapsamında iki tünel inşa ediyoruz. O yolu da 16 kilometre kısaltıyoruz ve yük trenlerinin 45 dakika yerine 10 dakikada erişimini sağlamış olacağız.” ifadesini kullandı.

DESTEK VE DUA İSTEDİ

“Gaziantep-Şanlıurfa Demiryolu Projesi”nde de çalışmaların başladığını aktaran Arslan, sadece ulaşım değil erişim, bilişim ve haberleşme alanında da Gaziantep’e yatırımlar yaptıklarını belirtti. Arslan, Gazianteplilere bugüne kadar AK Parti’ye vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür ederek, 24 Haziran’daki seçimde de yine desteklerini ve dualarını partilerinden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan eksik etmemelerini istedi.

ELLERİNDE BAŞKA ARGÜMAN YOK

AK Parti’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Cumhur İttifakı’nın ortaya koyduğu seçim beyannamesine karşı ortaya çıkan beyannamelerde proje bulunmadığına değinen Arslan, “Projeleri olmadığı için başka bir söyleme sarıldılar. O da AK Parti, Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı karşıtlığı. Recep Tayyip Erdoğan ne söylüyorsa ne yapıyorsa tersini söylemek. Böyle olunca da söyleyebilecekleri tek şey var. O da ‘Biz bu projeleri yaptırmayacağız.’ Ellerinde başka argüman yok. Kusura bakmasınlar, insanımız son 15 yılda yapılanlarla Türkiye’nin nereden nereye geldiğini çok iyi biliyor. İnşallah seçim beyannamemizdeki projelerle de 2023’e, 2053’e kutlu davaya, kutlu yürüyüşe gideceğimizi de biliyor.” ifadesini kullandı.

KUTLU YÜRÜYÜŞE DEVAM EDECEĞİZ

Bakan Arslan, Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe, önüne set koymak, engel çıkarmak isteyen dış güçleri anlayışla karşıladıklarını belirterek, şunları kaydetti: “Çünkü onların kendi aralarında paylaşmaya alıştıkları pastadan Türkiye büyük pay alacak. Bugüne kadar dünyanın mazlumlarının, mağdurlarının ensesine vurup ellerinden aldıkları lokmalara Türkiye artık ‘dur’ diyor, diyecek. O yüzden dış güçlerin Türkiye’nin büyümesini, güçlenmesini istememelerini, doğrusu anlayışla karşılıyoruz. Onlar bunu yapacaklar, biz güçlü bir şekilde bu kutlu yürüyüşe devam edeceğiz. Ama içimizdeki hainleri, içimizdeki maşaları, içimizdeki ‘istemezikçileri’ anlamak mümkün değil. Ecdadın yaptığı gibi güvenlik güçlerimiz ister içeride ister dışarıda ülkemizin istiklali, bekası için mücadele veriyorlar. Biz de sorumluluk alanlar, milletvekilleri, bakanlar olarak bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da gece gündüz, durmak yok yola devam diyeceğiz.”

GAZİANTEP UÇUŞA GEÇTİ

Gaziantep’in 10 milyon yolcu sayısına ulaşarak Türkiye’nin sanayide, ulaşımda, kargoda, transit geçişte de yıldızı olduğunu ifade eden Bakan Abdulhamit Gül ise, “Çok önemli bir yatırım için bir aradayız. Gaziantep’in 10 milyon yolcu sayısına ulaşarak Türkiye’nin sanayide, ulaşımda, kargoda, transit geçişte de yıldızı olmaya devam edecek. 600 milyon dolarlık ihracattan, 16 yılda 7 milyar dolarlık bir ihracata geldi. Türkiye büyürken, Gaziantep’in de büyüdü ve kalkındı, ancak bu yeterli değil, daha da fazla büyüme, daha fazla istihdam oluşturmak istiyoruz. Gaziantep uçuşa geçti. Türkiye’nin uçakları havada. Türkiye uçuşa geçti” şeklinde konuştu.

KAVŞAKLAR TRAFİĞİ RAHATLATACAK

Gaziantep’te açılışı yapılan Yeşil Vadi, Beykent ve Beylerbeyi köprülü kavşaklarının kent trafiğinin rahatlatılması noktasında önemli bir rol üstleneceğini ifade eden Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal,  “Yıllık ortalama günlük trafiğin artmış olduğu şehir girişinde özellikle kapasite problemi olan kavşakların farklı seviyeli hale getirilerek kesintisiz bir trafik akışını sağlamak esas olmak üzere biz bu kavşağı projelendirdik ve yapımını gerçekleştirdik. Bu kavşağın maliyeti yaklaşık 82 milyon lira olup kavşaklarla beraber 9.4 kilometre uzunluğu bulunmaktadır” dedi.

DHMİ EKONOMİYE 14,6 MİLYAR LİRALIK KATKI SAĞLADI

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, “Türk Sivil Havacılık sektörü gerek ulaştırma bakanlığımız gerekse hükümetimizin almış olduğu radikal kararlar neticesinde son 16 yıllık dönemde ciddi bir ivme kazanmıştır. Geçtiğimiz günlerde hizmette 85’inci yılını kutlayan Devlet Hava İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün son 16 yılına aynı şekilde bir yatırım, bir atılım ve değişim dönemi olmuştur. Nitekim 16 yıllık süre içerisinde Türk Hava sahasını toplam 20 milyon uçak kullanmış ve bugün sayıları 55 adete ulaşan havaalanlarımızı 1.7 milyar yolcu hizmet alarak değerlendirmiştir. Tabi ki bu sayılar kusursuz bir işletme alt yapısını da kaçınılmaz kılmaktadır. Bu çerçevede aynı dönemde DHİM genel müdürlüğü özkaynaklarıyla yaklaşık 10 milyar TL’lik yatırımı sektöre kazandırmıştır. Bunun yanı sıra havacılık sektöründe ciddi bir uygulama alanı bulunan ve başarılı modellemeleri olan Kamu Özel İşbirliği modeliyle de İstanbul yeni havalimanı da dahil yaklaşık 16 milyar dolarlık yatırım bu sektörün hizmetine girilmiştir. Devlet Hava Meydanları sadece yatırımlarla değil aynı zamanda ekonomiye de yaptığı katkılarla da gündemdedir. Yeni modelin içinde kuruluşumuz bütçe katkı payları, vergiler olarak 14,6 milyar TL’lik ekonomiye katkı sağlamıştır. Hedefimiz yatırımlarımızın ve ekonomiye olan katkılarımız hız kesmeden devam etmesidir. Ayrıca 2023 hedefimizde ülkemizin Türk Sivil Havacılığının küresel ölçekte merkez olmasıdır. Biz yatırımlara devam ediyoruz. Temelini attığımız yeni iç hatlar terminal binası da bu hedefimizin önemli bir halkası olacaktır. Ben bu yatırımlardan ve işletmecilik faaliyetlerimizde bizden desteğini esirgemeyen herkese minnet ve şükranlarımı arz ediyorum.”

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI’NDA AÇILACAK

Gazianteplilerin bu projeyi hasretle beklediğini söyleyen Bakan Arslan, projenin normalde 21 Ocak 2020 tarihinde tamamlanacağını ancak yüklenici firmadan 29 Ekim 2019 Cumhuriyet Bayramı’nda bitirme sözü aldı. Konuşmaların ardından Gaziantep Havalimanı terminal binası ve apronunun temeli atıldı.

AYAĞI TAKILARAK DÜŞTÜ

Öte yandan DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak konuşma yapmak üzere kürsüye gelirken platforma ayağı takılarak düştü. Ocak’ın yardımına protokoldekiler koştu. Kıyafetleri toz olan Ocak, konuşmasını tamamladıktan sonra üzerini temizledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM