SON DAKİKA

Ak Parti İçindeki Çatışma Ekonomiyi Vuruyor

Bu haber 23 Mart 2018 - 16:02 'de eklendi ve 10116 okundu kez görüntülendi.

Ak partideki gerginlik ekonomiyi vuruyor

Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar Feto borsası var demesi üzerine Ak Parti içinde büyük bir gerginliğe nerden oldu. Bu gerginlik ekonomiye büyük darbe vurdu. Dolar ilk kez 4 tl. geçerken euro 5 tl’yi geçti

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, ‘FETÖ borsası’ iddiasını gündeme getiren AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’a ‘yaptığının yanlış olduğunun’ söylendiğini bildirdi. Şamil Tayyar, önceki gün “Ben milletvekili olarak Cumhurbaşkanı’na söylediğim şeyleri iletemiyorum. Çok özel bir kayıt götürdüm, Cumhurbaşkanı’na. İzledi, çıldırdı. Böyle bir şey nasıl olur diye” deyip, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın FETÖ borsası ile ilgili talimat verdiğini belirtmişti.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, katıldığı bir canlı yayın programında ‘Sözlerim suç duyurusudur’ diyerek başladığı konuşmasında iş adamı FETÖ’cülerin belirli bir ücret karşılığında serbest bırakıldığını ve özellikle Gaziantep’de ‘FETÖ borsası’ ortaya çıktığını iddia etmişti. Tayyar’ın bu açıklamalarına AK Parti cephesinden tepkiler gelmeye devam ederken bir tepki de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’dan geldi. Habertürk TV’de bir programa katılan Hayati Yazıcı, şunları söyledi:

“Talihsiz bir açıklama. Siyaset sorumluluk gerektirir. Siyasete girdikten sonra her istediğini, her duyduğunu, her ortamda söyleyemezsin. Hem bu anlamda Şamil Tayyar Bey’in dikkati çekilmiştir. Sorulmuştur, yaptığının yanlış olduğu kendisine beyan edilmiştir. Yanlışa ‘yanlış’ deriz. Böyle bir borsadan bahsetmek FETÖ’yle mücadeleyi yani sanki o alanda eksik varmış gibi bir söylem ama bu söylemin sözcükleri, borsa olarak nitelendirilmesi, bu alandaki mücadeleye zarar verir. Varsa somut olarak duyumlarınız savcılığa götürürsünüz, Genel Başkan’a götürürsünüz, partiye getirirsiniz. Bunu bir söyleme dönüştürmenin siyaset tarzımızla bağdaşır bir yanı yok.”

AK Parti Grup Başkanvekili Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, Tayyar’ın ifadelerine karşılık “Şamil Tayyar orada bir ifade kullanıyor. ‘Ben milletvekiliyim aslında ben söylediklerim suç duyurusu niteliğindedir diyor’ Eğer böyle bir borsa kurulmuşsa. İnsanlar milyon dolarla serbest bırakılıyorsa Şamil Bey’in yapması gereken savcılara gidip suç duyurusunda bulunmasıdır. Bugünlerde, sırf bu işleri sulandırabilmek adına, FETÖ ile mücadeleyi biraz gevşetebilmek adına böyle iddiaların ortaya atıldığını söyleyebiliriz. Bu, kamuoyu nezdinde olumsuz algı oluşturabilmek için yapılmış bir operasyondur” demişti.

“ERDOĞAN TALİMAT VERDİ”

Şamil Tayyar ise önceki gün Gaziantep milletvekilleriyle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptıkları görüşmenin ardından Twitter’da “Cumhurbaşkanımızla görüştük. Tüm iddiaların üzerine gidilmesi talimatını verdi” mesajını paylaştı.

ŞAMİL TAYYAR NE DEMİŞTİ?

AK Partili Şamil Tayyar, önceki gün Beyaz TV’de katıldığı canlı yayında, FETÖ’yle mücadele konusunda çarpıcı eleştiriler yaptı. Örgütün ‘ihanet kısmının’ kaçmasına göz yumulduğunu söyleyen Tayyar, memleketi Gaziantep dahil birçok ilde ‘FETÖ borsası’ kurulduğunu açıkladı. ‘Milletvekiliyim her konuşmam suç duyurusudur’ diyen Tayyar, şu ifadeleri kullandı:

“Gaziantep’te çok ciddi FETÖ borsası var. Milyon dolarlar dönüyor. Ben bunu söylüyorum. Evet. İtirafçı adı altında işadamlarını serbest bırakıyorlar. Türkiye’nin birçok yerinde var bu. Ben milletvekiliyim her konuşmam suç duyurusudur. Bununla ilgili daha bugün suç duyurusunda bulundum, HSK teftiş kuruluna. Sadece televizyonda konuşmuyorum. HSK ne yapmış? Bir yerde problem var.

“AKLINI ALMASI LAZIM”

Cumhurbaşkanımızın etrafı kuşatma altında. Bir ilçe başkanı var, ‘Benim kimseye minnet borcum yok, beni reis getirdi’ diyor. İl başkanı, ilçe başkanı, il müdürü böyle konuşuyor. Çünkü verilen kararlarda siyaset iradesi yok. Vekilin haberi olmadan il müdürü atarsa o vekili ciddiye alır mı? Sonra beni buraya reis getirdi der. En yukarının da milletvekillerinin aklını devredışı bırakan aklın, aklını alması lazım.

“CUMHURBAŞKANI’NA ÇOK ÖZEL BİR KAYIT GÖTÜRDÜM”

Ben milletvekili olarak Cumhurbaşkanı’na söylediğim şeyleri iletemiyorum. Çok özel bir kayıt götürdüm, Cumhurbaşkanı’na. İzledi, çıldırdı. Böyle bir şey nasıl olur diye. Oysa benim o kaydı bir yıl içerisinde göndermediğim danışmanı yoktu! İzletmemişler Cumhurbaşkanımıza. Onlar hâlâ ordalar. Bir yerde problem var. Sıkıntı büyük.

“ONU KİM UÇAĞA ALDI?”

Ben rektörün karısının mailini yayınladım. Ne diyordu FETÖ’cü o mailde; O’nun yanından ayrılma…. FETÖ’nün çok açık talimatı var burada. Sonra ne oldu, o kadın Cumhurbaşkanımızın Afrika gezisine alındı. Cumhurbaşkanımızın o mailden haberi yok. Yanındakiler? Hepsinin haberi var. Kimi kastettiğimizi herkes biliyor”

ŞAMİL TAYYAR’A İNCE AYAR

Başbakan Binali Yıldırım, cuma namazı çıkışında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Yıldırım, AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın ‘FETÖ borsası’ iddiasına ilişkin “Bir arkadaşımızın bu yönde kuşkuları varsa bunu kamuoyu ile paylaşmak değil partimizin yetkili organlarına ya da yargıya intikal ettirilmesi daha doğru bir yol olur” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    UA-76681437-2