UA-123728131-1
reklam

 • DOLAR
  7,5747
 • EURO
  8,9679
 • ALTIN
  474,25
 • BIST
  9,8101
Antep Direnişi nin ilk kıvılcımı Şehit Kamil

Antep Direnişi nin ilk kıvılcımı Şehit Kamil

Şehitkamil Belediyesi tarafından düzenlenen

Şehitkamil Belediyesi tarafınca düzenlenen “Şehitkamil’de Şehr-i Ayıntab-ı Cihan Üstüne Sohbetler” isminde program serisinin son mevzusu, “Antep Direnişi’nin İlk Kıvılcımı Şehitkamil” oldu. Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, Şehit Mehmet Kamil’in yaşamı detaylarıyla ele alarak söyledi.

İlçedeki okullarda vazife meydana getiren tarih ve toplumsal bilgiler öğretmenlerine yönelik Şehitkamil Belediyesi Kültür ve Kurultay Merkezinde düzenlenen “Şehitkamil’de Şehr-i Ayıntab-ı Cihan Üstüne Sohbetler” programının mevzusu, Mehmet Kamil’in Şahadetinin 100. Yıl Anma Programı kapsamında ‘Antep Direnişi’nin İlk Kıvılcımı Şehit Kamil’ oldu. Programa; Şehitkamil İlçe Kaymakamı Ömer Kalaylı, Şehitkamil Belediyesi Başkan Yardımcıları Hayri Özkeçeci, Ceyda Gürsel, Şehitkamil İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı, tarih ve toplumsal bilgiler öğretmenleri katıldı.

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar’ın Mehmet Kamil’in hayatıyla ilgili fotoğraf ve belgelere dayandırdığı hitabı büyük bir dikkatle takip edildi. Prof. Dr. Yakar, yapmış olduğu konuşmanın peşinden kendisine yöneltilen soruları da yanıtladı.

“Şehit Kamil’i en iyi şekilde anmaya, anlatmaya çalışıyoruz”

Programa ilişkin değerlendirmede bulunan Şehitkamil İlçe Kaymakamı Ömer Kalaylı, “21 Ocak, ilçemize isminin verildiği Şehit Mehmet Kamil’in şehit edilişinin yıl dönümüdür. Mehmet Kamil’i, şehit edilişinin 100. yıldönümünde çeşitli etkinliklerle yad ediyoruz. Bugün de Şehit Kamil’i, tarih ve toplumsal bilgiler öğretmenlerimize özetleyen bir program düzenlendi. Sayın Hocamız Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, öğretmenlerimize Şehit Kamil’in kahramanlık destanını söyledi. Kendisine teşekkür ediyoruz. Gaziantep Savunması, büyük bir müdafa, büyük bir destandır. Doğal olarak bu destanı da yazan Gaziantep halkıdır. 6317 şehidi ve gazileriyle hakikaten vatanımızda yazılmış büyük bir kahramanlık destanıdır. Ikimiz de istiyoruz ki bu kahramanlık destanını hem öğretmenlerimize hem öğrencilerimize anlatalım. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz geçmişlerini iyi bilsinler ve tanısınlar ki geleceğe daha güvenli adımlarla ilerlesinler. Tarih bilincini hep yaşatmak istiyoruz. Dolayısıyla ilçemize de adını veren Şehit Kamil, bizim fazlaca mühim bir simgedir. Kurtuluş Savaşı için, Gaziantep Savunması için mühim bir isim, mühim bir simgedir. Dolayısıyla şehit edilişinin 100. yıl dönümünde Şehit Kamil’i en iyi şekilde anmaya, anlatmaya çalışıyoruz. Bir kez daha Şehit Mehmet Kamil ile 6317 şehidimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyoruz. İnşallah, ikimiz de şehitlerimize yaraşır bir halde, onların bıraktıkları emanetlere en iyi şekilde haiz çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

“şehit Mehmet Kamil, fazlaca mühim bir şahsiyettir”

Program sonrası açıklamada bulunan Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, amaçlarının gelecek nesillere Şehit Mehmet Kamil’i en muntazam şekilde anlatmak bulunduğunu kaydetti. Prof. Dr. Yakar, “Bir ilçeye adını vermiş, caddelere adını vermiş, okullara adını vermiş Şehit Mehmet Kamil; Antep Savunması’nın ilk kıvılcımı ve halkı bir araya getiren, birlik içinde tutan bir unsur olarak fazlaca mühim bir şahsiyettir. 100 yıl ilkin 21 Ocak 1920 senesinde Fransızların, anası Hatice Hanım’ın peçesine uzanan ellerini kırmak ve onlara direnç göstermek amacıyla şehit olmuş bir Türk gencidir. Kamil’in göstermiş olduğu cesaret, o vakit Antep halkına iyi mi bir kıvılcım, ışık olduysa bugünkü konferansta bulunan tarih öğretmenleri ve toplumsal bilgiler öğretmenlerimizin burada almış oldukları bilgilerle şu an hedef kitlemiz olan çocuklarımıza bunların muntazam bir halde anlatılması ve rol model olması açısından Şehit Kamil’in yaşamının, yaptıklarının ve o şehadet anında ne için şehit bulunduğunun anlatılması için bu konferansı gerçekleştirdik. 21. yüzyılda yetişen çocuklarımız, teknolojiye hakim olurken geçmişinden kopmadan, geçmişten almış olduğu ilhamı ve bir sonraki döneme yansıtarak, tarih bilinci ve şuuruyla birlikte geçmişini de öğrensinler ve bu vatanın, bu milletin geçmiş 100 yılda iyi mi bir vaka geçirdiğini, hangi aşamadan geçildiğini unutmadan işlerine dört elle sarılsınlar ve yapmaları ihtiyaç duyulan tek şeyin çalışmak bulunduğunu düşünüp ona nazaran odaklansınlar diye bu konferansı gerçekleştirmiş olduk” ifadelerini kullandı. – GAZİANTEP

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bugünkü Sayımız
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM