[wp-story id="118872"] Araban Sarımsağının Ünü Sınırları Aştı – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $4.156,3700
 • EURO
  $1,0922
 • ALTIN
  $61.202,7500
 • BIST
  1,1646
Araban Sarımsağının Ünü Sınırları Aştı

Araban Sarımsağının Ünü Sınırları Aştı

Gaziantep’in Araban ilçesinde uzun  yıllardır üretimi yapılan ve ekim alanı her geçen yıl artan sarımsak, Türkiye’de başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi birçok yerin yanı sıra yurt dışına da gönderiliyor. İnsan sağlığı için bir çok faydası olan sarımsağın tüketiminin arttırılması ve Araban sarımsağının tanıtımı için gerekli desteği vereceklerini ifade eden Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan […]

Gaziantep’in Araban ilçesinde uzun  yıllardır üretimi yapılan ve ekim alanı her geçen yıl artan sarımsak, Türkiye’de başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi birçok yerin yanı sıra yurt dışına da gönderiliyor. İnsan sağlığı için bir çok faydası olan sarımsağın tüketiminin arttırılması ve Araban sarımsağının tanıtımı için gerekli desteği vereceklerini ifade eden Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan konuşla ilgili yetkililerle görüşeceklerini sözlerine ekledi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Gaziantep denince hemen akla ‘Antep Fıstığının geldiğini ancak son zamanlarda Araban sarımsağının ününün de sınırları aştığını ve başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanından talepler geldiğini söyledi.

Kastamonu ve diğer bazı yörelerde sarımsağın ikinci ayda ekildiğini anlatan Erdoğan, Araban sarımsağının ekiminin ise 9’uncu, 10’uncu ayda yapıldığını ve üzerinden bir kış geçtiğini belirten Erdoğan, “Bu nedenle Araban sarımsağı daha dayanıklıdır. Kışın kurusu daha dayanıklı oluyor. Yeşili de daha fazla rağbet görüyor. Araban sarımsağı, iri, albenisi yüksek, kokusu azdır. Adana, İstanbul, Ankara, Kayseri, Sivas ve Ordu gibi illerin yanı sıra ihracatçı firmalar aracılığıyla yurtdışına da Araban sarımsağı gönderiliyor” dedi.

Sarımsağın yüzyıllardan beri bütün dünyada farklı kültürlerin mutfaklarında baharat ve yiyecek olarak kullanılmasının yanı sıra çeşitli hastalıkları tedavi etmek amacıyla da kullanıldığının altını çizen Erdoğan, sarımsağı Mısırlılar, Babilliler ve Romalıların tedavi amaçlı kullandıklarını ifade ederek Araban sarımsağının tanıtımı için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini bu konuda her türlü desteği vereceklerini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM