[wp-story id="118872"] Bakbak Halıcılara Moral Verdi – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $3.516,1000
 • EURO
  $1,0867
 • ALTIN
  $47.856,9200
 • BIST
  1,1781
Bakbak Halıcılara Moral Verdi

Bakbak Halıcılara Moral Verdi

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Dr. Derya BAKBAK Almanya’da DOMOTEX Uluslararası Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarına katıldı, fuardaki Türk firmalarıyla buluştu.

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Dr. Derya BAKBAK Almanya’da DOMOTEX Uluslararası Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarına katıldı, fuardaki Türk firmalarıyla buluştu.

Fuardaki firmaları ziyaret ederek başarı dileyen Bakbak, halı dokuma tezgâhlarının başına geçmeyi de ihmal etmedi.

Ustalardan aldığı taktiklerle dokuma tezgâhı başında ilmek atan Dr. Bakbak, fuardaki halıları beğeniyle inceledi.

Fuarın Türkiye ve Gaziantep için önemine değinen Dr. Bakbak, “Kültürel kimliğimizin simgesi halılarımızın sınırlarımızın ötesinde görücüye çıkması mutluluk verici. Gaziantepli firmalarımızın ülkemizi halı ihracatında lider konuma taşıması ise bu mutluluğu büyük bir gurura dönüştürdü.” dedi.

Türkiye’nin fuara 170 firma ile katılarak en büyük katılımcı unvanını aldığını hatırlatan Bakbak, Gaziantep’in de 92 firma ile bu katılımın yüzde 54’lük kısmını üstlendiğini belirtti.

Gaziantep’in halıda dünyanın parmakla gösterdiği bir şehir olmayı başardığının altını çizen Bakbak, şöyle konuştu:

“Makine halıları, tufte halılar, el halıları ve kilimler… Hepsi Gaziantep’te dokunuyor, dünyayı süslüyor, bir bakıma dünyanın her köşesini Gaziantep halısı ile ilmek ilmek dokuyoruz.

Birleşik Devletler, Suudi Arabistan, Irak, İran, Libya, Almanya, Mısır, Kanada başta olmak üzere Gaziantep’ten 140’ın üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz. Ne büyük gurur ki Türk kültürünün el emeği halılar, kilimler Avrupa ve Dünya pazarına taşınıyor.

Geride bıraktığımız 2018 yılında Türkiye 2 milyar 266 milyon dolarlık halı ihracatına imza attı. Bunun 1 milyar 550 milyon dolarlık kısmı Gaziantep’ten gerçekleştirildi. Bu ne anlama geliyor biliyor musunuz? Gaziantep’in ülkemizin halı ihracatının yaklaşık yüzde 70’ini tek başına sırtladığı anlamına geliyor. Artık dünyada halı sektöründe moda ve ürün kalitesini Türkiye’den Gaziantepli firmalarımız belirliyor.”

-2-

Dünyadaki halı pazarına bu fuarlardan yön verildiğini ifade eden Dr. Bakbak, bu fuarlar aracılığıyla sektör temsilcilerinin yeni stratejiler geliştireceğini ve potansiyeli yüksek ama Türkiye’nin yeterince pay alamadığı ülkelere, pazarlara yöneleceğini belirtti.

Gaziantep’in Türkiye’nin ihracat rekorunu elinde tutan 6. şehir olduğunu hatırlatan Bakbak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“27-30 Nisan’da Domotex Gaziantep’e taşınacak. Bizler ev sahipliği yaparak, Gaziantep’in halının başkenti olduğunu tüm dünyaya bir kez daha göstereceğiz.

Bu fuardaki Türk stantlarına olan yoğun ilgi bizleri çok mutlu etti, şimdi sektör temsilcilerimizle el ele vereceğiz ve bu fuarlar aracılığıyla yeni stratejiler geliştireceğiz, potansiyeli yüksek ama Türkiye’nin yeterince pay alamadığı ülkelere, pazarlara yöneleceğiz.

İnanıyorum ki tüm firmalarımız güçlü bağlantılar, güçlü birikimlerle bu fuardan ayrılacaklar ve ülkemizin kalkınma zincirine bir halka daha ekleyecekler. Bu anlamda fuarda bulunan bulunmayan ama Türkiye’nin ekonomideki gücüne güç katan tüm firmalarımıza teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM