UA-123728131-1
reklam

 • DOLAR
  7,3631
 • EURO
  8,7169
 • ALTIN
  460,48
 • BIST
  9,6620
Barolarda yeni dönem!

Barolarda yeni dönem!

TBMM Genel Kurulunda, Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı. Baroların yoğun tepkisine neden olan, Savunma Mitinglerinin düzenlendiği yasanın TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesi ile birlikte avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde 2 bin avukat ile ikinci bir baro kurulabilecek.

TBMM Genel Kurulunda, Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı. Baroların yoğun tepkisine neden olan, Savunma Mitinglerinin düzenlendiği yasanın TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesi ile birlikte avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde 2 bin avukat ile ikinci bir baro kurulabilecek.

Ak Parti ve MHP milletvekilleri tarafından TBMM Genel Kuruluna getirilen  Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, kabul edildi. Yoğun tartışmalara neden olan kanun, baroların kuruluş ve tasfiyesi, baroların Türkiye Barolar Birliğinde (TBB) nasıl temsil edileceği, baroların CMK, adli yardım ve bazı kurul ve komisyonlardaki görevleri, kıyafet özgürlüğü, yeni avukatlara kesenek indirimi ana başlıklarında düzenleme içeriyor.

2 BİN ÜYE İLE YENİ BARO KURULABİLECEK

Kanuna göre, avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde asgari 2 bin avukatla yeni bir baro kurulabilecek. Bu şartlara göre bugün itibarıyla barolara kayıtlı avukat sayısı dikkate alındığında birden fazla baro, yalnızca İstanbul, Ankara ve İzmir’de kurulabilecek. Yeni baro kurmak için gereken 2 bin şartına, baro levhasına kayıtlı olmasa da kamu avukatlarıyla KİT avukatları da dahil olacak.

Avukatlar, aynı ilde birden fazla baro varsa herhangi birine kayıt olabilecek.

MEVCUT BAROLAR 1 NUMARALI BARO OLACAK

Dört kişilik kurucular kurulu, iki bin avukatın imzasını alarak kuruluş işlemlerini 6 ayda tamamlayacak. TBB, kuruluş işlemlerini yerine getirmek üzere kurucular kurulunu görevlendirecek. Kurucular kurulu, yeni baronun genel kurulunu toplayacak ve genel kurulda yeni baronun organları seçilecek. Seçim sonucunun TBB’ye bildirilmesi üzerine baro, tüzel kişilik kazanacak. Aynı ilde yeni bir baronun kurulması halinde barolar tüzel kişilik kazanma tarihine göre o ilin adıyla numaralandırılacak. Buna göre mevcut barolar bir numaralı baro olacak.

ÜYE SAYISINI SAĞLAYAMAYAN BARO TASFİYE EDİLECEK!

Kuruluşu tamamlanan baronun ilk seçimli olağan genel kurulu, kuruluşu takip eden ve son rakamı çift olan yılın ekim ayının ilk haftası içinde baro başkanının daveti üzerine toplanacak. Böylece tüm baroların seçimleri aynı tarihte yapılacak.

Avukat sayısının iki binin altına düşmesi halinde TBB, ilgili baroya yazılı bildirimde bulunacak ve 6 ay içinde kuruluş için gerekli olan asgari avukat sayısı sağlanamazsa o baro tasfiye edilecek.

AVUKATLAR MAHKEMELERE CÜBBE İLE ÇIKACAK

Birden fazla baronun bulunduğu illerde adli yardım bürosu, baroların eşit olarak temsili esas alınarak oluşturulacak. Büroda görevlendirme, o ildeki avukatlar arasında eşitlik gözetilerek yapılacak. Birden fazla baro kurulan illerde, özel kanunlardan kaynaklanan kurul ve komisyonlara avukat görevlendirilmesi, baroların eşit ve dönüşümlü temsili esas alınarak yapılacak. Avukatlar mahkemelere, TBB tarafından şekli belirlenen cübbeyle çıkacak. Avukatlara, staj dönemi de dahil baro ve birliğin iş ve işlemleri ile mesleğin icrası kapsamında kılık ve kıyafetle ilgili herhangi bir zorunluluk getirilemeyecek.

Yeni avukatlar, mesleklerinin ilk 5 yılında, kayıtlı olduğu baronun öngördüğü aidatı yarı oranında ödeyecek.

“MESLEĞE VE TOPLUMA BÜYÜK ZARARLAR VERECEK”

Yasaya ilişkin açıklamalarda bulunan Gaziantep Barosu eski Başkanı Av. İskender Kahraman, “Çoklu baro hem mesleğimize hem de topluma çok büyük zararlar verecek. Bu tasarı avukatlara ne ekmek veriyor ne iş veriyor ne de sorunları çözüyor, daha da ayrıştırıyor ve bölüyor” ifadelerini kullanmıştı.

Baroların TBB’de temsili

Yeni düzenleme, TBB Genel Kurulu’nda, baro başkanı ile sabit 3 delege ve ilaveten her 5 bin avukat için ilave 1 delegeyle temsil edilecek. Kuruluş tarihine bakılmaksızın tüm barolar için, baro organlarının seçimi, iki yılda bir ekim ayının ilk haftası içinde, TBB organlarının seçimi ise dört yılda bir aralık ayı içinde yapılacak. Seçimler, sonu çift rakama tekabül eden yıllarda yapılacak.

baro,gaziantep,avukat,tbmm,kanun, Gaziantep Tutku Gazetesi

İlk seçimli olağan genel kurul

Kuruluşu tamamlanan baronun ilk seçimli olağan genel kurulu, kuruluşu takip eden ve son rakamı çift olan yılın ekim ayının ilk haftasında baro başkanının davetiyle toplanacak. Böylece tüm baroların seçimleri aynı tarihte yapılabilecek.

Avukat sayısının 2 binin altına düşmesi halinde TBB, ilgili baroya yazılı bildirimde bulunacak. 6 ay içinde kuruluş için gerekli olan asgari avukat sayısı sağlanamazsa o baro tasfiye edilecek. Tasfiye işlemleri, son yönetim kurulu tarafından TBB‘nin gözetim ve denetimi altında yapılacak. Tasfiye edilen baronun malları TBB’ye geçecek.

Tüzel kişiliği sona eren baroya kayıtlı avukatlar ve stajyerler, ilan tarihinden itibaren 15 gün içinde o ilde bir baro varsa o baroya, birden fazla baro varsa diledikleri baroya kaydolabilecek. Tüzel kişiliği sona eren baroların devam eden iş ve işlemleri bu baro tarafından yürütülecek.

Kaplan’dan ‘Çoklu Baro’ düzenlemesine sert tepki

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
bahadır erdem çoklu baro çoklu baro akp çoklu baro cahit özkan çoklu baro düzenlemesi çoklu baro düzenlemesi nedir çoklu baro erdoğan çoklu baro ersan şen çoklu baro eylem çoklu baro fetö çoklu baro fox çoklu baro görüşmeleri çoklu baro haberleri çoklu baro habertürk çoklu baro halk tv çoklu baro hangi ülkelerde var çoklu baro inşaat çoklu baro kabul edildi çoklu baro kanunu çoklu baro komik çoklu baro köşe yazısı çoklu baro larla çoklu baro makale çoklu baro meclis çoklu baro meclisten geçti mi çoklu baro metin feyzioğlu çoklu baro mizah çoklu baro ne demek çoklu baro ne getiriyor çoklu baro neden istenmiyor çoklu baro nedir çoklu baro nerelerde var çoklu baro olan ülkeler çoklu baro önerisi çoklu baro parodi çoklu baro projesi çoklu baro projesi nedir çoklu baro sakıncaları çoklu baro sistemi çoklu baro sistemi ersan şen çoklu baro sistemi kabul edildi mi çoklu baro sistemi ne demek çoklu baro sistemi neden istenmiyor çoklu baro sistemi nedir çoklu baro sistemi nedir kısaca çoklu baro tartışmaları çoklu baro tartışması çoklu baro tartışması nedir çoklu baro tasarısı çoklu baro taslağı çoklu baro tehlikesi çoklu baro teklifi çoklu baro teklifi meclis'te çoklu baro ümit kocasakal çoklu baro uygulaması çoklu baro yasası çoklu baro yönetimi çoklu baro yöntemi çoklu baro zararları didem arslan çoklu baro doğu perinçek çoklu baro ersan şen çoklu baro haber global çoklu baro larla gille çoklu baro metin feyzioğlu çoklu baro mücahit birinci çoklu baro süleyman özışık çoklu baro

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bugünkü Sayımız
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM