[wp-story id="118872"] Cumhuriyet Bir Günde İlan Edilmedi – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $3.763,6200
 • EURO
  $1,0887
 • ALTIN
  $62.026,3100
 • BIST
  1,1612
Cumhuriyet Bir Günde İlan Edilmedi

Cumhuriyet Bir Günde İlan Edilmedi

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Sucu, “Büyük bir onur, gurur ve geleceğe güvenle bakarak 93 yılını kutladığımız Cumhuriyet, bir gün önce kararlaştırılıp ertesi gün ilan edilen bir yönetim şekli değildir” dedi. İl Başkanı Hayri Sucu, “Cumhuriyet birinci hecesi 1915’te Çanakkale’de, ikinci hecesi 4 Eylül 1919’da, Sivas’ta […]

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Sucu, “Büyük bir onur, gurur ve geleceğe güvenle bakarak 93 yılını kutladığımız Cumhuriyet, bir gün önce kararlaştırılıp ertesi gün ilan edilen bir yönetim şekli değildir” dedi.

İl Başkanı Hayri Sucu, “Cumhuriyet birinci hecesi 1915’te Çanakkale’de, ikinci hecesi 4 Eylül 1919’da, Sivas’ta üçüncü hecesi 23 Nisan 1920’de Ankara’da, dördüncü hecesi 9 Eylül 1922’de İzmir’de yazılmış 29 Ekim 1923’te feodal devletten ulus devlete, teokratik devletten Laik Cumhuriyete geçişin temelleri atılmış. Parçalanmış bir imparatorluğun yıkıntıları arasından devrimci bir dönüşümle saltanat ve hilafet kaldırılarak egemenlik kayıtsız koşulsuz ulusa devredilerek kurulmuştur” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Bayramını Coşku İle Kutlayacağız

Bu yıl da tüm engelleme girişimleri karşısında büyük bir gururla, mutlulukla ve heyecanla Türkiye’nin dört bir yanında Cumhuriyet bayramını coşku ile kutlayacağız” diyen Sucu, mesajında şu ifadelere yerdi: “ Ülkemizde yaşanan darbe girişimi ardından hükümetin başlattığı sivil darbe, OHAL kapsamında yaşanan mağduriyetler; Cumhuriyete, Demokrasiye ve hukuk devletine olan inancımızı ve bağlılığımızı kuvvetlendirmiştir. Bugün mevcut iktidar ülkemizde yaşanan siyasi sorunları çözememekte, bu sorunların nedeni olarak da parlamenter sistemi göstermekte ve yeni tartışmalar yaratmaktadır. Hükümetin çözüm olarak gösterdiği Başkanlık Sistemi de bu sorunları çözmekten uzak sorunları daha da derinleştirecek bir sistemdir. Bu ülkede yaşayan herkes bilmelidir ki Türkiye’nin her türlü sorununun çözüleceği tek adres Türkiye Büyük Millet Meclisidir. Milli İrade kelimesini ağzından düşürmeyen iktidar bu söyleminin aksine her fırsatta meclisi kapatmaktadır. Oyda tarihten bu yana Türkiye’de demokrasi mücadelesinin en önemli hedeflerinden biri Meclis’i her şart altında açık tutmak olmuştur. Savaş yıllarında verilen Kurtuluş mücadelesi bir anlamda da meclisi açık tutma mücadelesi olmuştur. Cumhuriyet kazanımlarını yok etmeye çalışanlar da hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklardır. Büyük bir gurur ve mutluluk içerisinde kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah ve mücadele arkadaşlarını bir kez daha şükranla anıyor, şehitlerimize rahmet, gazilerimize sağlık diliyorum. Tüm halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını bir kez daha kutluyorum”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM