[wp-story id="118872"] EMO’dan yangın değerlendirmesi – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $3.441,9700
 • EURO
  $1,0778
 • ALTIN
  $47.870,4600
 • BIST
  1,1727
EMO’dan yangın değerlendirmesi

EMO’dan yangın değerlendirmesi

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan NCR Hastanesi’nde 2 kişinin hayatını kaybettiği yangını değerlendirdi.

Arıkan, “Son yıllarda yangına dayanıklı yapı elemanlarının kullanılma çabaları olmasına rağmen, uygulamada bunların yeteri kadar amaca uygun kullanılamadığını gözlemlemekteyiz” dedi.

Arıkan’ın açıklaması şöyle; “Şehrimizde özel bir hastanede çıkan yangın bizi son derece üzmüştür. Tüm işletmeleri özellikle mevsim itibarı ile daha hassaslaşan yangın ortamları için gerekli tedbirleri almaya ve hassas davranmaya çağırıyoruz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralılara şifa diliyoruz.

Hastane, okul, otel, AVM,  tüm kamusal alanlar ve yüksek binaları gözden geçirdiğimizde her bölgede riskin olduğunu maalesef görüyoruz.

Son yıllarda yangına dayanıklı yapı elemanlarının kullanılma çabaları olmasına rağmen, uygulamada bunların yeteri kadar amaca uygun kullanılamadığını gözlemlemekteyiz.

Bilindiği üzere yangın;Elektrik sistemlerinden; Isıtma sistemlerinden; İnşaatın iç mekanında kullanılan kolay yanan, yandığı zaman zehirli gaz ve duman üreten entalpisi yüksek malzemelerden; kullanılan dış cephe malzemelerinden, az da olsa kişisel hatalardan ve tedbirsizlikten  çıkmaktadır.

Dolayısı ile binaların yapılış amaçlarına göre; doğru mühendislik yaklaşımlarının  ve birikimlerinin yansıtılamaması yangına sebep olmaktadır.

Yalnızca teknik hesaplamanın uygunluğunun yeterli olmadığını hatırlatır, binanın kullanım amaçlarına göre de kriterlerin geliştirilip,  yönetmeliklerde yer almasını öneriyoruz, istiyoruz.

Meslek Odası  olarak, kamusal görevimiz gereği, gerekli olduğunu düşündüğümüz birkaç konuyu paylaşmak istiyoruz. Mevcut Yapı  ve ilerde yapılacak yapı sahiplerine  ve her disiplindeki  yönetmeliği  çıkaranlara öneride bulunuyoruz.

Binaların ana enerjisini sağlayan trafolar, jeneratörler, yangın söndürme ekipmanları ve ilgili ekipmanlar;ilgililerin ulaşılması  ve müdahale edilmesi zor olan bodrum katları v.bgibi yerlerde olmamalıdır. Ulaşılması ve manevra yapılması kolay ve ekipmanların fonksiyonlarını yerine getirebileceği yerlerde olmalıdır.  Bodrum katında bulunan bir ana panoda yangın çıkması durumunda yangına müdahale edilememektedir.  Binanın önemli ekipmanlarının bulunduğu ortama en az iki giriş ve çıkış kapılarının olması gerekmektedir.

Hastanelerde;yaşam destek üniteleri,yoğun bakım üniteleri, ameliyathaneler, acil aydınlatma, alarm sistemleri gibi bölümlerin enerji temininde;  merkezi yedekenerjitemini(UPS)   yerine, her bölümün uygun en yakın yerinde yedek enerji temini  sağlanmalıdır.

Örneğin tüm bu ünitelerin yedek enerji teminini, kesintisiz güç kaynağından temin edecek şekilde dizayn edip, bu üniteleri de enerji odasına koyarsanız; enerji odasında yangın veya sel baskını gibi durumlarda veya oluşabilecek arızalarda tüm üniteler enerjisiz kalacaktır.  Onun yerine yerinde yedek ünitenin dizayn edilmesi önemlidir.Yoğun bakım ünitesinin yedek enerjisi, yoğun bakım odasına en yakın yerdeplanlanmalıdır.  Enerji birimlerinin önemi ve çıkarabileceği sorunlar yeteri kadar anlaşılamadığı için uygun şartlarda olan yerler maalesef tahsis edilmemektedir.

Asansör kuleleri temiz hava taşıyıcısı durumuna geçtiğinden ve yangının artmasına ve taşınmasına  sebep olabilirler. Bundan dolayı asansörlerin, yangının yeri ve büyüklüğüne göre,  uygun şekilde kapatılması gerekebilir.  Yangın, sel, deprem gibi afet durumunda, hastanelerin fonksiyonel kalabilmeleri için,az katlı hastanelerin yapılması tercih edilmelidir.

Yangın söndürme sistemleri sektörel şartlara göre dizayn edilmelidir. Her mekan kendine uygun şartlarla söndürülmelidir. Yangınınlokal kalması, yayılmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır.(Alev ve duman kapıları gibi).Dumanın havalandırma bacalarından diğer mekanlarayayılması önlenmeli, alarm verilen yerin hava sirkülasyonu otomatik olarak durmalıdır.

Yangının çıktığı yerde söndürülmeye çalışılması da esas alınmalıdır. Özellikle enerji odalarında otomatik boğucu gaz sistemleri bulunmalıdır.

Her işletmenin yangın çıkması durumunda, yangın söndürme  ve tahliye senaryoları olmalıdır.

Yukarda bahsettiğimiz hususların bazıları yönetmelikte yer almayan ancak teknik olarak zorunlu hale gelmesi gereken durumlardır.

Hastane projeleri yapılırken tüm mekanların  fonksiyonel olması düşünülmelidir. En büyük eksiklik olan durum ise, mimari dizaynı tüm meslek disiplinleri ile  hastane yönetici ve doktorları ile birlikte sonuçlandırılmalıdır.

Bina işletmeye alındıktan sonra maalesef bakıma önem verilmemektedir. İtina ile hazırlanmış bakım föylerine göre bakım yapılmalıdır.

Sektörel bazlı yetkin mühendislerle çalışılması önerilmektedir.

Can ve mal kayıplarına yol açacak böyle olayların yaşanmamasını, mevcut durumların iyileştirilmesini ve yeni yapıların da  daha iyi düşünülerek projelendirilmesini istiyoruz”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM